Підготовку до нового навчального року варто розпочати вже зараз. Сервіс TransferGo розповідає про те, скільки коштуватиме зібрати дитину та як отримати на це матеріальну допомогу від держави.

До теми Як записати дитину до школи у Польщі, Чехії та Німеччині: детальна інструкція для батьків

Що треба мати учню польської школи

У 2023 році навчання в польських школах розпочнеться трохи пізніше, ніж зазвичай. Річ у тім, що 1 вересня припадає на п'ятницю, тому, згідно з постановою міністра освіти, діти підуть до школи у понеділок, 4 вересня. Звісно, до цього дня варто придбати все необхідне для навчання.

 • Підручники

Одним із найважливіших елементів навчального процесу є підручники. В Польщі учні початкової школи (szkoły podstawowej) отримують книги та інші навчальні матеріали для обов'язкових предметів безплатно. Винятком є факультативні предмети, як-от релігія, етика, підготовка до сімейного життя. Один підручник коштує від 15 – 20 злотих.

Для учнів ліцеїв та технікумів доведеться придбати усі підручники. Найдорожчі – для вивчення іноземної мови. Комплект нових підручників обійдеться у суму близько 800 злотих (від 40 злотих кожен), а вживаних – дешевше.

Останні можна знайти в книгарнях, які спеціалізуються на продажу навчальної літератури. В деяких школах проводять ярмарки, де можна придбати підручники, якими вже користувалися. Також у пригоді стануть соцмережі та сайти, такі як www.olx.pl та allegro.pl.

 • Шкільний рюкзак

При купівлі шкільного рюкзака не варто заощаджувати. Хоча у продажу можна знайти рюкзак навіть за 50 – 60 злотих, краще обрати більш якісний та надійний. Такий обійдеться в суму від 120 – 150 злотих.

 • Канцелярське приладдя

Напередодні нового навчального року треба запастися зошитами, ручками, олівцями та іншими необхідними канцтоварами. У Польщі такий шкільний стартовий набір називається wyprawka szkolna. Перед початком навчання школа зазвичай надсилає електронною поштою лист, де вказано, що повинен мати кожен школяр.

Перелік канцтоварів, які повинен мати кожен учень польської школи / Фото Pexels​

Найдешевше придбати все у великих мережевих магазинах або в інтернет-крамницях. На канцелярське приладдя доведеться витратити кілька десятків злотих:

 • пенал (piornik) – від 5 злотих;
 • зошит (zeszyt) на 16 аркушів – від 1 злотого, на 60 аркушів – від 1,6 злотого;
 • ручка (długopis) – набір 9 – 10 злотих або від 1,5 злотого за одну ручку;
 • олівець (ołówek) – від 1,5 злотого;
 • гумка (gumka) – від 1 злотого;
 • маркер (marker) – від 2 злотих за штуку;
 • коректор (korektor) – від 7 злотих;
 • набір лінійок (komplet geometryczny) – від 7 злотих;
 • точилка (temperówka) – від 7 злотих;
 • зошит для нот (zeszyt do nut) – від 3 злотих.

Звісно, за якісніші товари треба буде заплатити більше. Наприклад, зошит на 60 аркушів може коштувати 5 злотих, а ручка – 10 – 20. Тому варто пошукати найкраще співвідношення ціни та якості.

 • Приладдя для фізкультури і творчих занять

На уроки з фізичної культури треба мати одяг для тренувань – шорти, футболку та спортивне взуття. Такий комплект обійдеться приблизно у 100 злотих.

Також дитині знадобляться фломастери, кольорові олівці, кольоровий папір, пластилін, клей, ножиці. Ціни можуть різнитися від 10 – 15 злотих до кількох десятків в залежності від, наприклад, кількості фломастерів або олівців у наборі.

Окрім того, слід придбати змінне взуття для школи. Ще дитина повинна мати пляшку для води (bidon) та ланчбокс (śniadaniówka).

Варто знати Збільшена мінімалка і не тільки: що змінилося у Польщі з липня 2023 року

"300+ Dobry Start": як отримати допомогу на підготовку дитини до школи

Батьки учнів можуть скористатися матеріальною підтримкою на підготовку дитини до школи в рамках програми "Dobry Start". Допомога в розмірі 300 злотих надається один раз на рік на кожного учня віком до 20 років. Кошти нараховуються на банківський рахунок.

Заява подається в електронному форматі:

 • через портал PUE ZUS або додаток mZUS;
 • через портал Emp@tia;
 • за допомогою електронного банкінгу (більшість банків надають таку можливість).

Подати заяву на отримання допомоги можна до 30 листопада 2023 року. Якщо встигнете це зробити до кінця серпня – кошти надійдуть до 30 вересня. У випадку, якщо заява надійде пізніше, то гроші будуть перераховані впродовж 2 місяців з дня подання заяви.

Особливості навчання в школах Польщі: поради для батьків

На відміну від України, в Польщі не дарують вчителям квіти або цукерки на 1 вересня. Крім цього, зазвичай в польських школах немає шкільної форми, а святкове вбрання на Перший дзвоник залежить від вимог навчального закладу. Про це вказано в емейлі від школи, який батьки отримують напередодні.

Як батькам підготувати дитину до школи у Польщі / Фото Pexels

На загальних зборах вчителі вітають учнів з початком нового навчального року, а також згадують про річницю початку Другої світової війни.

І ще кілька порад для батьків щодо підготовки до навчання:

 • за тиждень до 1 вересня бажано почати перехід на шкільний режим – раніше лягати спати ввечері та раніше прокидатися вранці;
 • складіть список того, що треба зробити перед початком навчального року, а також, що необхідно придбати. Так нічого не пропустите та не забудете;
 • навчіть дитину збирати рюкзак та готувати одяг напередодні ввечері. Таким чином ви та дитина зможете поспати трохи більше вранці та уникнути ранкової метушні.

Тепер ви знаєте, як підготуватися до навчання в школі в Польщі та скільки це коштує. А про те, як живеться за кордоном українським школярам та що пропонують їм у різних країнах Європи – читайте за посиланням.