Які країни українці найчастіше обирають для трудової міграції та як пандемія COVID-19 вплинула на ці тенденції – розповіла менеджерка з розвитку українського ринку компанії TransferGo Катерина Коновалова.

Корисно У речах або у конвертах: чому не варто надсилати гроші в Україну "традиційними" способами

Як змінилися темпи міграції

Згідно з даними Міжнародної організації з міграції та ООН, кількість мігрантів у світі щороку зростає. До прикладу, у 1990 році їх було 153 мільйони, а у 2020 році цей показник збільшився до 281 мільйона людей. Водночас майже дві третини з них є трудовими мігрантами.

Можу сказати, що ця цифра, як і раніше представляє дуже невелику частку населення світу (на рівні 3,5%), а це означає, що відповідно до оцінок переважна більшість людей у світі (96,5%) проживають в тих країнах, в яких вони народилися,
– пояснила Катерина Коновалова.

В яких країнах можна зустріти найбільше українських мігрантів

На жаль, точних офіційних даних про те, скільки українців щорічно мігрує з країни і на який період, немає. Останні дослідження Державної служби статистики України показують, що у 2015 – 2017 роках 4,5% всього населення України – а це 1,3 мільйона наших співгромадян – бодай раз в житті працювали за кордоном.

За даними сервісу TransferGo помітно, як щороку до послуг сервісу долучаються в середньому 200 тисяч українців, що переказують гроші з Європи додому. За словами менеджерки TransferGo, раніше приймаючою країною найчастіше ставала Польща.

Раніше українці обирали для міграції Польщу / Фото
Раніше українці обирали для міграції Польщу / Фото "Слово і діло"

Чим українців приваблювала Польща

Річ у тім, що ще до пандемії для в'їзду в країну достатньо було мати біометричний паспорт. Він дозволяв перебувати на території Польщі до 90 днів. Саме за цей час українські мігранти мали змогу влаштуватися на роботу і подати документи на посвідку на проживання.

Однак з початком COVID-19 в'їзд в країну по біометрії був неможливий. Це тривало аж до 9 вересня 2021 року.

Хто і як може перетнути польський кордон

З 9 вересня Польща відкрила свої кордони для туристів з України, які вакциновані Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca, Covishield або Jonson&Jonson. Вільно подорожувати можна з:

 • біометричним паспортом,
 • страховкою,
 • COVID-сертифікатом, перекладеним англійською або польською мовами.

Невакцинованим людям доведеться пройти 10-денний карантин (термін можна зменшити, якщо зробити на сьомий день ПЛР-тест).

Більше про це Польща відкрита для українців: як із цієї країни надсилати гроші рідним із вигодою для себе

Куди тепер їдуть українські трудові мігранти

У період, коли кордон Польщі був закритий, українці звернули увагу на інші країни для трудової міграції. Мовиться про Німеччину та Литву. Це було економічно вигідніше для українців, адже середня годинна ставка в Німеччині становить 9,5 євро, тоді як в Польщі – менше за 4 євро.

У 2021 році найзатребуванішими професіями стали:

 • медперсонал,
 • інженери,
 • програмісти,
 • водії,
 • фінансові та сільськогосподарські працівники.

Поради для українців, які планують переїхати за кордон

Катерина Коновалова пояснила, що переїзд в іншу країну пов'язаний з глобальними економічними, соціальними, політичними та технологічними перетвореннями. Для приймаючих країн міграція приносить великі вигоди і відкриває мігрантам нові можливості для життя.

Як наголосила менеджерка з розвитку українського ринку компанії TransferGo, кожному емігрантові важливо дізнатись про соціально-культурний контекст країни еміграції та вивчити всі деталі переїзду, відповісти собі на питання:

 • Чи готовий я тривалий час не бачитися з близькими?
 • Чи знаю я іноземну мову?
 • Чи усвідомлюю я процес легального перебування в іншій країні і отримання дозволу на роботу?
 • Чи затребуваний я буду як працівник та чи зможу конкурувати з місцевими?
 • Чи зможу знайти іншу роботу в разі невдалого досвіду на першій роботі?

Якщо ви не готові стверджувально відповісти на ці питання, краще більше дізнатись про еміграцію і проаналізувати наскільки переїзд допоможе вам,
– підсумувала Катерина Коновалова.

Як змінилась ситуація з грошовими переказами після відкриття кордонів

Як повідомляє Головне статистичне управління Польщі, наразі у Польщі офіційно працює приблизно 1,3 – 1,5 мільйона громадян України, як і в допандемічний період. Така міграційна тенденція може послугувати причиною збільшення кількості грошових переказів в Україну.

Цей факт підтверджує кількість реєстрацій нових користувачів з України в Польщі на глобальному сервісі грошових переказів TransferGo активно зростає. Наприклад, за вересень цього року зареєструвалися на 30% більше, ніж в серпні.

Що варто знати про компанію TransferGo

 • Це – глобальний онлайн сервіс, що забезпечує дешеві, швидкі та безпечні міжнародні грошові перекази в режимі реального часу. Компанія заснована у 2012 році у Великій Британії зі штаб-квартирою в Лондоні.
 • На сьогодні TransferGo обслуговує платежі в понад 160 країнах Європи, Азії, США, Канади і Латинської Америки має офіси в Лондоні, Берліні, Вільнюсі, Стамбулі і Варшаві.

Компанію номінували як "Найдинамічніший стартап року" у 2018 на TechCrunch Europe Awards та у 2019 отримала премію в номінації "Newcomer 2019" на конференції Global Payments Day. Також TransferGo входить до п'ятірки найбільш швидкозростаючих стартапів Великобританії за версією TNW 2019.