Такі угоди, залежно від виду, регулюються або Трудовим Кодексом (Kodeks pracy), або Цивільним Кодексом (Kodeks cywilny). Який договір найкраще обирати й чому, розповідає сервіс TransferGo.

Важливо Актуальні нововведення у Польщі, про які варто знати українцям: 10 відео з коротким роз'ясненням

Який вид трудового договору у Польщі варто укладати

Трудовий договір (umowa o pracę) та його види

Трудовий договір регулюється Трудовим Кодексом Польщі. Він передбачає високий ступінь відповідальності роботодавця та повний соціальний пакет для працівника. Період, відпрацьований за трудовим договором, входить у загальний стаж роботи.

Згідно з Трудовим Кодексом, робочий день триває 8 годин з 30-ти хвилинною перервою, а з урахуванням понаднормових – не більше 12. Зарплата має бути не нижчою за мінімальну у країні (3 010 злотих на місяць або 19,70 злотих на годину брутто, тобто до вирахування податків).


Що треба знати про трудовий договір / Фото UnSplash

Також трудовий договір містить надання оплачуваної відпустки тривалістю від 20 днів, оплату лікарняного, понаднормового годинника за підвищеною ставкою, компенсацію за роботу, не передбачену договором.

Залежно від терміну дії трудові договори мають свої особливості:

  • Безтерміновий трудовий договір (umowa o pracę na czas nieokreślony): щоб розірвати такий договір, роботодавець або працівник зобов'язаний повідомити другу сторону за 1 або за 3 місяці залежно від стажу роботи;
  • Трудовий договір на певний термін (umowa o prace na czas określony): дія договору закінчується в зазначений у документі термін, він може бути продовжений двічі, при третьому - переходить у статус безстрокового;
  • Договір на випробувальний термін (umowa на okres probny): максимальний термін 3 місяці, відсутня гарантія подальшого працевлаштування.

Цікаво Як вивчити іноземну мову: мобільні програми, онлайн-курси та корисні поради

Трудовий договір обов'язково має містити:

  • дані роботодавця та працівника;
  • вид договору;
  • термін дії;
  • умови роботи (місце, графік, обсяг роботи, відпустка тощо);
  • розмір заробітної плати.

Крім того, в договорі варто прописати такі деталі, як оплата понаднормових, оплата за працю, не передбачену договором, особливі умови праці (за необхідності), процедуру внесення змін або розірвання договору.


Які дані обов'язково має містити договір / Фото UnSplash

Договори цивільно-правового характеру (umowa zlecenie, umowa o dzieło)

Договір-доручення регламентується Цивільним Кодексом. Такий контракт укладають на певний обсяг робіт і / або термін. Цей вид договору найчастіше використовується за наймом іноземців, зокрема, українців.

У порівнянні з трудовим договором за договором-дорученням у роботодавця менше зобов'язань. Наприклад, можуть бути відсутні обмеження за робочим часом, надбавки за понаднормові, оплата лікарняного, надання відпустки.

При цьому зміни умов договору-доручення можуть відбуватися в односторонньому порядку, проста процедура припинення дії договору. Робота за таким контрактом не завжди враховується до загального трудового стажу.

Тому під час підписання слід переконатися, що у документі детально описані наступні пункти:

  • повна інформація про роботодавця та працівника із соціальними та податковими ідентифікаторами (PESEL, NIP);
  • максимально докладний опис обсягу робіт, способу виконання, обов'язків замовника щодо надання умов праці, інструментарію та матеріалів, визначення понаднормового часу та розміру його оплати;
  • час роботи, розмір винагороди та спосіб оплати праці;
  • міра відповідальності за невиконання пунктів договору, за невиплату зарплати тощо;
  • докладний опис припинення дії договору, умов та процедури його пролонгації, автоматичного припинення або дострокового розірвання.


Який вид договору варто укладати при працевлаштуванні / Фото UnSplash

Договір підряду також регулюється Цивільним Кодексом. Такий контракт зазвичай укладається для виконання певного завдання або для досягнення певного результату і має тимчасовий характер.

Якщо порівняти з описаними вище договорами, то захист прав працівника в цьому найнижчий. Варто врахувати, що винагорода за договором підряду виплачується після виконання зазначеного у документі завдання. Робота за таким контрактом не враховується до загального трудового стажу.

Зауважте Як центр інклюзивної освіти "Gramotej" у Варшаві допомагає малюкам та цілим сім'ям з України

Umowa B2B

Договір B2B у Польщі — це категорія контрактів, сторонами яких є суб'єкти господарювання (ФОПи тощо). Назва B2B походить від англійської: business-to-business. На відміну від трудового договору, цей вид контракту регулюється Цивільним кодексом Польщі.

Важливим моментом є те, що сторони рівні – вони укладають угоду про виконання певного виду робіт чи послуг, можливі терміни та оплату за це. За бажанням контракт може містити й інші параметри. Радимо прописати їх, оскільки B2B не має жодного захисту та прав, що надаються працівнику трудовим законодавством Польщі.

Слід зауважити, що відповідальність за сплату податків лежить саме на виконавцеві. Тобто, він отримує оплату від замовника і самостійно розраховується з податковою або ZUS. Але, щоб полегшити собі роботу, може платити додатково бухгалтерові за цю послугу.


Податки за договором B2B працівник сплачує сам / Фото UnSplash

Цікаво, що людина, яка працює за business-to-business, може надавати послуги одночасно кільком замовникам.

Дозвіл на роботу (oswiadczenie, zezwolenie)

Дозвіл на роботу є документом, який дозволяє іноземцеві легально працювати в Польщі, за умови, що віза іноземця або дозвіл на тимчасове проживання дає право виконувати роботу в Польщі.

Існує шість типів дозволів на роботу (A, B, C, D, E і S). Процедури та критерії авторизації відрізняються залежно від типу авторизації. А сам дозвіл видається воєводою на запит роботодавця.

Кому потрібний дозвіл на роботу

Зайнятість на підставі дозволу на роботу може отримати іноземець, який не є громадянином країн ЄС, якщо легально проживає в Польщі на основі:

  • візи;
  • шенгенської візи, або іншого документу на перебування, виданого однією з держав шенгенської зони;
  • дозволу на проживання на визначений час;
  • в межах безвізового руху, оскільки положення договору не передбачають виконання роботи іноземцями.


Що треба знати про дозвіл на роботу у Польщі / Фото UnSplash

Чи потрібен дозвіл на роботу українцям

Громадяни України, які приїхали до Польщі, починаючи з 24 лютого, незалежно від наявності документів, зможуть легально працевлаштуватися в Польщі. Їм не потрібно отримувати дозвіл на роботу для іноземця. Усі формальності, пов'язані з легальним працевлаштуванням, несе роботодавець.

Дозвіл на роботу не потрібний категоріям осіб, які:

  1. отримали статус біженця в Польщі;
  2. отримали додаткову або тимчасову охорону в Польщі;
  3. отримали дозвіл на поселення або на умовне перебуванняв Польщі;
  4. є громадянами країни членів ЄС або держав ЄЕЗ, або є членами сім'ї тих громадян;
  5. є громадянином України і через загрозу війни легально в'їхали на територію Польщі з 24 лютого 2022 року і легально там перебувають;
  6. є громадянином України, який проживає на території Польщі легально – на підставі візи, посвідки на проживання, єдиного дозволу;
  7. тощо.

Слід зауважити, що українцям, щоб отримати доступ до всіх послуг у Польщі, зокрема й до ринку праці, не треба оформляти статус біженця. Достатньо мати PESEL.

Деталі тут Номер PESEL у Польщі: що варто знати українцям, які приїжджають до країни

Нелегальна робота та її наслідки

Робота в Польщі має бути оформлена письмово. Усний договір чи письмовий договір, у якому відсутні обов'язкові елементи (підписи, реквізити сторін) вважається недійсним. Нелегальна робота в Польщі карається великими штрафами як для роботодавця, так і працівника. Іноземця навіть може бути депортовано, а також видано заборону на декілька років на в'їзд до Польщі.

Для працівника договір із роботодавцем є підставою для захисту власних інтересів. Якщо умови договору були порушені, слід звернутися до Державної інспекції праці (Państwowa Inspekcja Pracy або PIP).

Не варто порушувати закону, й створювати собі неприємності. Оформте договір із роботодавцем та будьте спокійні!