Роз'яснення на найголовніші з них підготував міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo у співпраці з консультанткою з питань легалізації в Польщі Оксаною Пестриковою. Зібрали в одному матеріалі 10 коротких роликів з тими нюансами, які найбільше цікавлять українців.

Це цікаво Як центр інклюзивної освіти "Gramotej" у Варшаві допомагає малюкам та цілим сім'ям з України

Чи можна зараз перетинати кордон з Польщею на підставі внутрішніх документів України?

Однозначної відповіді на це запитання немає, оскільки вимоги щодо перетину кордону можуть змінюватися щодня і все залежить від індивідуальної ситуації. Дати дозвіл на перетин кордону чи ні – вирішує прикордонник Польщі.

Якщо ж немає проблем з ідентифікацією особи, то й підстав у відмові не повинно бути. При цьому ніде не зазначається, які документи потрібно мати при собі, аби безперешкодно в'їхати на територію Польщі.

Разом з тим, Оксана Пестрикова радить все ж зробити закордонний паспорт, аби у майбутньому уникнути низки проблем. Тим більше, що зараз в Україні запрацювали ЦНАПи, що значно спрощує цю процедуру.

Яка ситуація на польському ринку праці?

Процес працевлаштування практично змін не зазнав. Право на роботу мають ті громадяни України, які перетнули українсько-польський кордон після 24 лютого та перебувають на території країни легально.

Легальність вашого перебування у Польщі дорівнює вільному доступу до ринку праці,
– додала консультантка.

Умовою працевлаштування є зголошення роботодавця до управління праці впродовж 14 днів про те, що він прийняв на роботу українців.

Як українцям отримати допомогу 500+ злотих у Польщі?

Українці можуть розраховувати на отримання цієї грошової допомоги і тут важливо пам'ятати, що право на це мають діти. Тобто батьки подають заявку на отримання коштів, якщо їхнім дітям ще не виповнилося 18 років. 500 злотих приходить кожного місяця на кожну дитину до того моменту, поки та не стане повнолітньою.

Три кроки для отримання 500 злотих:

  1. Насамперед отримати номер PESEL (він потрібен для реєстрації, для заповнення анкети і для підтвердження того, що особа в'їхала на територію Польщі після 24 лютого). Після привласнення цього ідентифікаційного номера у громадян України з'являється доступ до довіреного профілю.
  2. Через цей профіль потрібно зайти до системи zus pue та одразу в налаштуваннях вибрати українську мову – так вам буде зрозуміло, що і як заповнювати.
  3. У системі оберіть програму 500+ та заповніть анкету, вказавши персональні дані та іншу необхідну інформацію.

Рішення влади про те, чи отримаєте ви цю допомогу прийде вам на e-mail або ж вас повідомлять телефоном. Тому важливо у контактній інформації вказувати дійсні номер телефону та електронну пошту.

Як біженцям з України отримати фінансову допомогу у розмірі 300 злотих?

Важливо розуміти, що це разова виплата, яка надається міськими осередками соціальної допомоги. Аби її отримати, потрібно видрукувати відповідну анкету, заповнити її особисто та підписати.

Анкета досить проста. Вона дублюється двома мовами: польською та українською. Тому складнощів при її заповненні не повинно виникнути,
– запевнила Оксана Пестрикова.

Інформація, яку потрібно мати під рукою при заповненні анкети:

  • особисті дані;
  • номер PESEL;
  • номер рахунку у польському банку.

Заповнену анкету потрібно віднести до одного з міських центрів соціальної допомоги (MOPS). Після цього буде розглядатися рішення. Скільки на це піде часу – залежить від міста. У менших населених пунктах ці терміни менші, а у великих містах – триває довше. Усе через кількість таких заявок.

У разі ухвалення рішення, кошти можна отримати двома шляхами: гроші нарахують на ваш банківський рахунок, або виплатять готівкою (вам прийде SMS з датою, часом та місцем видачі 300 злотих).

Чи потрібно повертати грошову допомогу при поверненні до України?

Якщо ж ви вже отримали на руки, наприклад, разову допомогу у 300 злотих і перебуваєте на території Польщі, то маєте повне право розпорядитися цими грошима на власний розсуд.

А якщо ви лише очікуєте на виплату, але ситуація змінилася й ви плануєте повернутися в Україну, то більшість осередків радиться подати заявку на відмову від такої фінансової підтримки.

Як особи, які приймають вдома біженців з України, можуть отримати фінансову допомогу?

Така грошова підтримка доступна не лише для громадян Польщі, а й для усіх тих, хто приймає в себе українців. Держава виділяє 40 злотих на одну людину в день. Щоправда, виплачують ці кошти не більше, ніж 60 днів. Лише в окремих аргументованих випадках можуть продовжити виплати.

Аби отримати гроші, потрібно заповнити анкету на того, хто надав житло та на кожного громадянина України, який там проживає. В анкеті слід вказати особисті дані та номер PESEL, а також зазначити, на скільки днів власник чи орендар житла прихистив біженців. Тоді із заповненими документами варто звернутися до управляння міста чи гміни.

Чи змінилося щось у процедурі отримання номера PESEL?

Подовження терміну формування пакету документів для подальшого їх подання на отримання номера PESEL – одна з останніх змін щодо процедури отримання ідентифікаційного коду в Польщі. Якщо раніше на це виділяли 60 днів, то зараз – 90 днів від дати в'їзду.

Крім цього, зявилася окрема база громадян України, яким присвоїли номер PESEL у звязку з війною. Тобто, наприклад, навіть якщо людина була у Польщі кілька років тому, має номер PESEL, легально працювала у цій країні, але за сьогоднішніх обставин прибула знову до Польщі, рятуючись від війни, то таку особу також внесуть до цієї бази з позначкою "UKR". Ба більше, вона матиме право на усі соціальні виплати та допомогу від держави.

Чи можна виїжджати за межі Польщі після отримання номера PESEL?

Немає такого закону, який би забороняв виїзд за межі Польщі тим громадянам України, яким уже привласнили номер PESEL. Однак, якщо ви хочете податися на тимчасовий захист, соціальну допомогу чи інші пільги в третій європейській країні, насамперед потрібно дізнатися, чи не стане на заваді у такому випадку наявність номера PESEL. Отримати відповідну інформацію можна у консульстві тієї країни, куди прямуєте.

Що робити українцям у разі скасування стану пандемії, які перебувають у Польщі на підставі "продовжених" документів?

У зв'язку з пандемією коронавірусу терміни дії документів українців, які перебувають в Польщі, автоматично були продовженні. Дійсними вони залишаються ще впродовж 30 днів після скасування стану пандемії. Однак після цього перебування громадян України в Польщі все ж залишиться легальним на основі допомоги українцям через війну.

Чи припиняється розгляд справ щодо карти побуту?

Розгляд існуючих справа та реєстрацію нових справ у Польщі не припиняють. Єдиною зміною до цього закону є стаття "100С", яка дозволяє не зважати на ті виділені терміни, що передбачені Законом про іноземців.

Так, до 24 лютого відповідні органи Польщі мали 60 днів або ж пів року, аби винести рішення щодо отримання карти побиту. Зараз же ці строки не будуть враховуватися. Крім цього, пришвидшити процес скаргами теж не вийде, оскільки їх одразу відхилятимуть.