Закордон 24 поспілкувався з харків'янином про його досвід переїзду, пошуку роботи та власної реалізації за кордоном. На що звертати увагу, плануючи еміграцію, і як не натрапити на шахраїв під час пошуку вакансії у Польщі – далі у матеріалі.

Читайте також Дві освіти у Польщі за стипендійними програмами та навчання в Іспанії: досвід українки

Переїзд у Польщу

Протягом навчання у харківському виші Владислав часто думав про те, щоб спробувати попрацювати за кордоном. Два роки тому хлопець поїхав на роботу у Катовіце, на склад електроніки, однак на довго там не затримався.

Після закінчення магістратури юнак у соцмережі знайшов вакансію на польському м'ясокомбінаті, де пропрацював 3 місяці по біометрії на процесі kołowrotka – ящики з м'ясною продукцією знімали з лінії та сортували по контейнерах, після чого розвозили по території підприємства.

Ключовими факторами під час пошуку роботи для Владислава були:

  • доїзд до роботи коштом компанії;
  • безкоштовне житло;
  • дворазове харчування;
  • хороша оплата праці.

Владислав у Гданську / Фото Владислав Пильнєв

Прикрий досвід

Перед тим, як потрапити у Польщу, Владислав намагався працевлаштуватись в Угорщині на склад Apple. Підписавши договір з агентством та оплативши їх послуги, українець зрозумів, що натрапив на аферистів – вони просто "зникли".

Як з'ясувалось згодом, в Україні від цих же шахраїв постраждали понад 100 людей – вони почали звертатись до правоохоронців, у кіберполіцію, залучали блогерів та надавали скриншоти переписок разом з чеками про оплату. Однак усі методи боротьби були безуспішними – аферистів не знайшли і нікого не покарали.

Де Владислав працює зараз

Після прикрої ситуації Владислав почав ретельніше обирати роботодавців. Вакансію на м'ясокомбінаті хлопець знайшов завдяки компанії Order Solutions Sp z o.o., яка існує на ринку понад 5 років та має безліч позитивних відгуків. Зараз хлопець працює безпосередньо на це агентство з працевлаштування.

Мені завжди подобалась робота з людьми. У якомусь сенсі моя праця зараз – це допомога іншим заробити в економічно стабільній країні,
– ділиться Владислав.

У компанії хлопець допомагає громадянам України, Білорусі, Грузії та Молдови знайти роботу на території Польщі. Агентство надає послуги з оформлення документів, офіційного працевлаштування, допомагає з легалізацією. В Order Solutions (+48 795 027 814) підбирають вакансії для клієнтів, роблять піврічні запрошення на роботу, розв'язують питання транспорту та житла, допомагають з оформленням документів на карту побиту тощо.

Колектив компанії Order Solutions / Фото Владислав Пильнєв

Поради для українців, які хочуть працювати у Польщі

Владислав радить українцям перед виїздом у Польщу звернути увагу на декілька важливих пунктів:

  1. Відкласти достатню суму грошей. Українець розповідає, що це дуже важливий нюанс – мати фінансову подушку, яка покриє всі передбачувані та непередбачувані витрати у новій країні. Звісно, слід врахувати місто, у яке ви зібрались переїжджати, особисті потреби, харчування, витрати на транспорт тощо. Загалом оптимальною сумою для початку трудової міграції буде близько 1 000 злотих.

  2. Ознайомитись із законодавством та підівчити мову. Владислав наголошує, що для легшої адаптації у Польщі слід навчитись розмовляти польською бодай на елементарному побутовому рівні ще в Україні. Крім цього, не менш важливим є знання польських законів. Українця декілька разів штрафували, зокрема, за алкогольні напої у громадських місцях, розмову телефоном під час переходу дороги та приспущену маску на вулиці, коли масковий режим був обов'язковим на відкритому повітрі.

  3. Зібрати необхідні речі. Не обов’язково брати з собою все, можна взяти лише найнеобхідніше – теплі речі, постіль тощо. Решту можна буде придбати згодом або ж попросити прислати поштою батьків або друзів.

  4. Дізнатись більше про Польщу. Варто також ознайомитись з тим, який менталітет у поляків, які умови отримання трудової візи, які права мають мігранти, у яких випадках вас можуть депортувати, як місцеві ставляться до іноземців тощо.

Для того, щоб якнайкраще підготуватись до переїзду, Владислав радить також ознайомитись із корисними ресурсами:

  • довідником про легальне працевлаштування у Польщі;
  • перевіреним сайтом з пропозиціями роботи.

Для перевірки потенційного роботодавця варто скористатись сервісами KRS (Державного судового реєстру Польщі), де перелічені всі суб'єкти підприємницької діяльності. Якщо, наприклад, NIP агентства з працевлаштування (податковий ідентифікаційний номер) не присутній у базі, то, скоріш за все, ви маєте справу з аферистами.

Крім цього, Владислав радить звернути особливу увагу на деякі типові ознаки недобросовісності агентств з працевлаштування, з якими краще не мати справи:

  • компанія не активна у соціальних мережах – не часто публікує відгуки клієнтів, свіжі дописи про свою діяльність;
  • агентство перебуває у чорному списку роботодавців, відгуки на спеціальному ресурсі переважно негативні;
  • компанії немає на сервісах KRS, REGON (для юридичних осіб) чи у CEIDG (для ФОПів), немає або не співпадають ідентифікатори NIP (для юридичних осіб) або PESEL (для фізичних осіб);
  • по приїзду роботодавець забирає закордонний паспорт – це незаконно, або ж вимагає оплату за виготовлення дозволу на роботу (на жаль, за словами Владислава, цим грішать і безліч перевірених роботодавців, однак подібні факти мають викликати підозру).

Зв'язок з рідними

Протягом 9 місяців життя у Польщі Владислав жодного разу не відвідував Україну. Вся рідня та друзі хлопця залишились у Харкові – найближчим часом він планує повернутись на Батьківщину та відкрити воєводську візу.

Підтримувати контакт з близькими юнаку допомагає, зокрема, сервіс міжнародних грошових переказів TransferGo. Владислав розповідає, що на ринку існує безліч компаній, які здійснюють перекази з Польщі в Україну, однак найкращою є саме TransferGo. За словами українця, сервіс пропонує стабільний та вигідний курс обміну валют, є можливість відправити кошти рідним без комісії, а також отримати бонуси за реєстрацію друзів.

Владислав на Арт-пікніку у Кракові, співорганізатором якого була компанія TransferGo / Фото TransferGo