Які бувають карти побиту, хто має право на її отримання та як це зробити – сьогодні розповість сервіс TransferGo.

Актуально Як отримати візу до Польщі: покрокова інструкція

Тимчасовий дозвіл на проживання (karta czasowego pobytu)

Karta czasowego pobytu – документ, що підтверджує надання тимчасової посвідки на проживання в Польщі. Видається терміном не більше як на 3 роки. Після отримання Карти тимчасового побиту нема потреби оформлювати візу, можна подорожувати країнами Шенгену в режимі 90/180. Студенти ВНЗ, які навчаються на стаціонарі, мають право працювати у Польщі без додаткового дозволу.

Підстави для отримання Карти тимчасового побиту:

  • робота (потрібно надати чинний робочий контракт та дозвіл на роботу);
  • навчання на стаціонарі (потрібно надати документ, що підтверджує навчання в університеті, поліцеальній школі або на довгострокових мовних курсах; квитанцію про оплату навчання, якщо воно платне);
  • возз'єднання сім'ї (діти чи подружжя поляків або іноземців, які вже мають посвідку на проживання, можуть отримати карту побиту);
  • бізнес.

Відповідно до закону Республіки Польща від 12.03.2022, громадяни України, які втекли від війни, можуть подати клопотання на отримання дозволу на тимчасове проживання не раніше ніж через 9 місяців після дати легального в'їзду до Польщі, але не пізніше 18 місяців після 24 лютого 2022 року, а саме не пізніше 24 серпня 2023 року. Позитивне рішення дасть можливість проживати у Польщі легально протягом трьох років.

Щоб продовжити Карту тимчасового побиту, необхідно повторно подавати весь пакет документів. Бажано робити це заздалегідь – за кілька місяців до закінчення чинної карти (в ужонді можна уточнити конкретніший термін). Якщо підстав для видачі карти немає (звільнення з роботи, відрахування з навчального закладу), обов'язково потрібно написати заяву на відмову від карти побиту.


Посвідку на тимчасове проживання в Польщі видають на термін до 3-х років / Фото pobyt

Постійна посвідка на проживання (Karta stałego pobytu)

Karta stałego pobytu – документ, що підтверджує надання постійної посвідки на проживання. Право на ПМП надається безстроково, тобто на все життя. Але сам документ потрібно змінювати кожні 10 років. Карта сталого побиту дозволяє постійно перебувати в Польщі, працевлаштовуватися без будь-яких додаткових дозволів, подорожувати країнами Шенгену в режимі 90/180 та брати кредит у польських банках.

Підстава для отримання Карти сталого побиту:

  • наявність польського коріння (необхідно буде довести, що один із батьків, бабусь чи дідусів або двоє прабабусь чи прадідусів були польської національності);
  • наявність Карти Поляка (Karta Polaka) – документа, що підтверджує, що один із прабатьків був поляком за національністю;
  • подружжя громадян Польщі, які перебувають у законному шлюбі понад 3 роки і щонайменше 2 роки безперервно перебувають у Польщі;
  • діти громадян Польщі;
  • діти іноземців, які мають Карту сталого побиту або довгострокового резидента ЄС, які народилися після отримання цих документів або під час дії тимчасової посвідки на проживання та інше.

Маючи Карту сталого побиту, можна отримати польське громадянство. Якщо сталий побут отримано по Карті поляка або за польським корінням, подавати на громадянство можна через 1 рік, в інших випадках – через 3 роки.

Карта довгострокового резидента Євросоюзу

Карту довгострокового резидента Євросоюзу (zezwolenie на pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej) можна отримати після 5 років легального безперервного проживання у Польщі. Документ дає іноземцю практично ті самі права, як і Карта сталого побиту.

Кандидату потрібно відповідати таким вимогам:

  • наявність легального постійного джерела доходу;
  • наявність медичної страховки;
  • документальне підтвердження того, що кандидат володіє польською мовою.

Карта резидента ЄС видається на 5 років. Через 3 роки можна претендувати на здобуття польського громадянства.

Блакитна карта ЄС

Блакитна карта ЄС (Niebieska karta UE) – документ, що надає дозвіл на проживання та дозвіл на роботу іноземцю для виконання робіт високої кваліфікації. Термін дії – до 3 років. Дає майже ті ж права, що і Карта тимчасового побиту.

Отримати Блакитну карту ЄС можна за наявності:

  • диплома про вищу освіту чи 5 років досвіду необхідної професії;
  • підписаного трудового договору строком на менш як 1 рік;
  • заробітної плати не менше 150% від середнього доходу по країні за попередній рік.

Через 2 роки проживання за Блакитною Картою ЄС можна подаватись на карту Довгострокового резидента ЄС.


Документи приймають у воєводському ужонді / Фото unsplash

Пакет документів та терміни оформлення карток побиту

Пакет документів для подання на певний вид карти побиту може відрізнятись. Але у всіх випадках потрібні такі документи:

  • 2 копії анкети-заяви польською мовою;
  • Фото (4 штуки, 35 х 45 міліметрів).
  • 2 копії та оригінал закордонного паспорта, якщо потрібно продовжити карту – то й стару карту;
  • страховка;
  • документи-підстави для отримання карти (наприклад, трудовий договір, договір із ВНЗ, документи від родича тощо);
  • для неповнолітніх – згода батьків;
  • у деяких випадках потрібна прописка та PESEL (необхідно уточнювати в ужонді).

Документи подаються до воєводського ужонду. Якщо якісь із документів українською – необхідно зробити присяжний переклад. Зазвичай на прийом слід заздалегідь записатися через сайт. Співробітник ужонду також зніме відбитки пальців. Рішення про отримання Карти побиту називається дезиція.

Коли в ужонді беруть документи, то в паспорт ставиться відповідний штамп. Необхідно проконтролювати, аби чиновник обов'язково поставив цей штамп. Він дає право легально перебувати в Польщі, але не дозволяє виїжджати за межі країни. Точніше, виїхати, наприклад, до України можна. Але штамп не дає підстав для в'їзду до Польщі. По можливості, краще не виїжджати з Польщі, доки не буде ухвалено рішення щодо Карти побиту.

Залежно від виду Карти побиту, потрібно сплатити збір:

  • Карта тимчасового побиту та Блакитна карта ЄС – 440 злотих;
  • Карта сталого побиту та Карта довгострокового резидента ЄС – 640 злотих.
  • Виготовлення безпосередньо пластикової картки коштує 50 злотих.

Дезиція за тимчасовою посвідкою на проживання виноситься протягом 60 днів, сталого побиту – протягом 6 місяців. Однак у зв'язку з війною в Україні до 31 грудня 2022 року були призупинені виробництва, пов'язані з отриманням Карт тимчасового, сталого побиту та довгострокового резидента ЄС.

Зазначимо, що Карту побиту можна зробити лише у Польщі. Якщо дезиція негативна, необхідно обов'язково отримати на руки відповідне рішення. Протягом 14 днів із моменту отримання рішення можна подати апеляцію.