Потрапивши в цю нішу випадково, він зробив усе, аби перевести бізнес у статус "за розрахунком‎". Водночас в його хостелах мігранти живуть в комфорті і безпеці та почуваються як вдома. Сервіс TransferGo продовжує розповідати життєві історії про те, з чого починали свій шлях успішні українці в Польщі та що їм допомогло досягнути цілей.

Читайте також Як записати дитину до школи у Польщі, Чехії та Німеччині: детальна інструкція для батьків

Педагогічне минуле майбутнього хостельєра

Руслан Коваленко народився у Запоріжжі. Здобув освіту за спеціальністю “Фізичне виховання та спорт” у Запорізькому національному університеті. Після цього пропрацював 3 роки вчителем фізкультури та тренером з футболу в Кушугумській гімназії "Інтелект", яку колись закінчив сам. Був класним керівником у дев'ятикласників. Працюючи в школі, Руслан отримав неоціненний досвід роботи з людьми, в колективі, відчув, що таке структурність та системність, що стало у пригоді у майбутньому.

Заняття спортом – 10 років футболом, 7 років боротьбою та 4 роки туризмом – також вплинуло на формування характеру Руслана. Тренер з боротьби часто казав йому, що не обов'язково ставати великим спортсменом, але обов'язково треба стати людиною з великою душею.

У юному віці у хлопця вже відчувалась підприємницька жилка. З 14 років Руслан намагався заробити гроші власними силами: збирав метал, торгував овочами та фруктами. Тож свій перший мобільний телефон йому вдалось купити без фінансової підтримки батьків.

У 21 рік Руслан зустрів свою майбутню дружину Анну та задумався про створення сім'ї, про те, як утримувати та забезпечувати дітей у майбутньому. Тому у 25 він вирішив поїхати в Польщу та розпочати життя з чистого аркуша.

Руслан Коваленко з дружиною та донечкою / Фото з особистого архіву Руслана Коваленка

Пошуки себе у перші місяці в Європі

Руслан обрав саме Польщу, оскільки мав тут однокласника – власника будівельної компанії, який вже прожив у цій країні якийсь час. Після невдалих спроб пошуку роботи він вирушив до Данії. Завдяки небайдужим землякам чоловіку вдалось влаштуватися на ферму. Але за кілька місяців довелось повернутися у Варшаву та починати все з нуля.

За цей час Руслан проживав у різних умовах: і в гаражі, і в хостелі, і на фермі, і в орендованому будинку з будівельниками, які працювали в компанії однокласника. Весь час він спостерігав та аналізував побачене.

Маючи 2 000 євро зароблених грошей, українець вирішив спробувати вкласти їх у бізнес. Руслан запропонував однокласнику стати його партнером та орендувати будинок у Зомбках, аби заселяти туди робітників. Співпраця тривала пів року. Руслан зрозумів, що це цікава ніша та може бути непоганим бізнесом. Наступне партнерство, в яке він вклав вже 10 тисяч доларів, тривало рік.

Згодом Руслан вирішив, що може створити власний унікальний бренд та бути корисним для мігрантів, таких же, як і він сам. Крім цього, у нього з'явилась ідея створити таке собі ком'юніті з мігрантів, пов'язаних спільним житлом. Такий простір для людей, які хочуть жити в гарних умовах, працювати, мати друзів, допомагати та підтримувати один одного.

Сімейні цінності як основа сімейного бізнесу

Третій бізнес було започатковано вже у форматі сімейного бізнесу під брендом "‎Gostiny Dom". Після 2 років стосунків на відстані до Руслана переїхала кохана Анна. Коли було відкрито 4-ий хостел мережі, до бізнесу долучилася старша сестра Руслана Вікторія, яка стала співвласницею компанії.

Старша сестра стала бізнес-партнером мережі "‎Gostiny Dom" / Фото з особистого архіву Руслана Коваленка

За 7 років мережа "‎Gostiny Dom" розрослась до 9 будинків, де можуть проживати майже 500 осіб. Частина клієнтів живуть у хостелах по 2 – 3 роки. За рік "‎Gostiny Dom" приймає близько 4 000 гостей. Компанія зараз налічує 30 працівників, а структура фірми складається з відділів продажу, маркетингу, IT, HR, господарської частини. Наразі оборот бренду за рік складає 1 мільйон євро.

Мета "‎Gostiny Dom" – створити домівку далеко від рідного будинку, з сімейною атмосферою, забезпечити чистоту, порядок та безпеку. Головна відмінність від конкурентів – ставлення Руслана та його команди до справи.

Це проєкт нашого життя, а не тимчасовий бізнес-проєкт. Ми відрізняємось підходом до розуміння, хто наш клієнт – усі ми були на місці клієнта. У нас все пов'язано з сімейними цінностями, з тим, щоб віддавати, допомагати один одному. У наших будинках мешкають вдячні, чуйні люди, які цінують те, що робить для них команда,
– говорить Руслан.

Дружна команда мережі "‎Gostiny Dom" / Фото з особистого архіву Руслана Коваленка

У кожному будинку мережі "‎Gostiny Dom" 24/7 присутній адміністратор, є інтернет-зв'язок, облаштовані спортивні куточки та камери схову. Велика увага приділяється безпеці: тут встановлені камери відеоспостереження, підписані договори з охоронними службами.

Діють і певні вимоги до гостей. Головне правило перебування – повна заборона алкоголю.

Є і лайфхак, який допомагає співробітникам "‎Gostiny Dom" відрізнити "‎свого" клієнта: коли гість приходить подивитися будинок, адміністратор пропонує вдягнути бахіли. Це як психологічний тест:

  • якщо людина каже, що це чудово, що у "‎Gostiny Dom" дотримуються чистоти – це "свій‎" клієнт;
  • якщо критикує чи грубо висловлюється, відмовляється вдягати бахіли, то з такими ввічливо прощаються.

Як вибрати хороший хостел для довгострокового проживання?

При пошуку хостела треба звернути увагу на місце розташування – чи є поблизу станції метро або зупинки трамваїв та автобусів. Краще перед поселенням подивитись, в якому стані кімнати, санвузол та кухня, чи є доступ до інтернету. Також варто звернути увагу на такі моменти:

  • Якщо при поселенні хостел надає договір, то ви зможете з цим договором оформити мельдунек (реєстрація місця проживання);
  • Поцікавтесь питаннями безпеки: чи ведеться відеоспостереження на території хостела, чи є камери зберігання та яка вартість користування ними;
  • Поспілкуйтесь з адміністратором, не соромтесь ставити багато питань, тому що іноді реальні умови відрізняються від заявлених;
  • Зверніть увагу на те, який контингент проживає в хостелі.

Успішні українці в Польщі: рекомендації для підприємців-початківців

На думку Руслана, аби розвиватися як бізнесмен, важливо сформувати відповідне оточення. Варто придивитися, хто тягне вниз, а хто – вгору. Також важливо спілкуватися з тими, хто може поділитися досвідом, та самому бути відкритим до інших. Життя – бумеранг, ніколи не знаєш, коли знадобиться чиясь допомога. Тож треба щиро допомагати іншим.

Наприклад, Руслан вже 4 роки є VIP-резидентом клубу підприємців Європи BIZON Business Club, де учасники мають можливість обмінюватись досвідом. Також він ментор бізнес-клубу "‎Магія Ранку". Руслан відповідає на питання, консультує та ділиться знаннями з тими, хто тільки починає свій підприємницький шлях.

Не менш важливим є навчання та саморозвиток. Руслан та його команда постійно беруть участь у майстер-класах, тренінгах та конференціях, аби здобути нові знання, підвищити рівень кваліфікації та бути в курсі сучасних тенденцій.

Ефективність роботи також залежить від правильного розподілу та вмілого делегування обов'язків. Кожен має займатися своїми задачами та нести відповідальність за результат. Також Руслан рекомендує рухатися до цілей поступово, крок за кроком, не намагатися "‎перескакувати через сходинки".

Високих результатів допомагає досягнути вміле впровадження сучасних технологій. Наприклад, для компанії Руслана було створено спеціальне програмне забезпечення: CRM та ERP системи. Це програми управління, спрямовані на автоматизацію процесів всередині компанії. Вони допомагають побудувати системну роботу співробітників та автоматизують рутинні завдання.

‎Успіх для мене – це не гроші, не слава, а баланс між сім'єю, бізнесом, навчанням, спортом, мандрівками. Необхідно правильно вибудовувати пріоритети. Бути успішною людиною – це бути на своєму місці та кайфувати від життя, коли хочеш віддати більше, ніж отримати,
– говорить хостельєр.

Українець вважає, що для бізнесмена важливо займатись саморозвитком / Фото з особистого архіву Руслана

На думку Руслана, для мігранта головними є три моменти – житло, робота та легалізація. Тому він радий, що допомагає забезпечити одну з головних потреб та надає підтримку людям, які живуть в його хостелах. А в планах – відкриття апарт-готелю, де прийматимуть добрих відкритих людей, які хочуть приносити користь цьому світу.

Тепер ви знаєте, як розвивають свій бізнес успішні українці в Польщі. Також читайте поради щодо ведення своєї справи від українки Вікторії – власниці кондитерської студії в Польщі.