Оксана Пестрикова працює консультанткою з легалізації. Під час розмови з менеджером з маркетингу TransferGo Юрієм Синеньким вона дала розгорнуті пояснення нових правил перетину польського кордону та інструкції для українців, які мають намір найближчим часом вирушити до сусідньої країни.

Цікаво Кому мігранти довіряють свої гроші: інтерв'ю з працівником служби підтримки сервісу переказів

Чому TransferGo провів відеоконференцію на актуальну для трудових мігрантів тему

Компанія TransferGo зарекомендувала себе як один з найефективніших сервісів для здійснення міжнародних переказів. Низькі комісії, зрозумілий інтерфейс додатку, рекордна швидкість проведення операцій, висококваліфікована служба підтримки, яка говорить зокрема українською та російською мовами – завдяки цим та іншим перевагам TransferGo впевнено завойовує довіру користувачів з України. Трудові мігранти з вдячністю використовують послуги TransferGo для того, щоб переказувати кошти рідним в Україну.

Тому соціальною місією TransferGo є різновекторна допомога емігрантам. Компанія робить чимало корисних та цікавих речей. Сервіс створив мотиваційний відеопроєкт на ютубі для того, щоб ділитися історіями українців, які живуть і працюють за кордоном, часто виступає стратегічним партнером в організації різних заходів на українську тематику та готує корисні довідники для мігрантів.

Цього разу TransferGo запросив до розмови експертку з легалізації, щоб українці після отриманої інформації змогли перетинати польський кордон без зайвих хвилювань.

TransferGo провів ефір з консультанткою з легалізації у Польщі / Скриншот з відео

Чи доступний в'їзд у Польщу по біометрії

Оксана Пестрикова зауважує, що зараз Польща відкрита для громадян України з біометричними паспортами, зокрема для тих, у кого туристична мета поїздки. Саме на цей момент чекали більшість українців. До цього в'їхати у Польщу можна було лише з метою праці або навчання з відповідними документами.

Туристи, які вирушають до Польщі за сучасних умов, повинні мати страховий поліс і надати підтвердження місця проживання (тобто, бронювання готелю або хостелу).

Також при собі треба мати потрібну кількість фінансів. Наприклад, якщо людина планує подорожувати Польщею 4 дні, то їй знадобиться 300 злотих (приблизно 2 000 гривень). Якщо мандрівник має намір провести у Польщі більше днів, то варто розрахувати, що на кожен день перебування потрібно мати 70 злотих (майже 465 гривень).

Крім того, потрібно показати квиток на повернення додому. Якщо такого немає, то людина повинна мати ще додаткових 200 злотих (близько 1 320 гривень) на зворотну дорогу.

Про правила, які стосуються самоізоляції

Експертка розповіла, що законодавство визначає 15 категорій осіб, які можуть бути звільненими від обов'язкового карантину після потрапляння до Польщі. Найчастіше це стосується:

  • учнів поліцеальних шкіл (навчальних закладів, що надають можливість отримати профільну професійну освіту);
  • студентів;
  • школярів;
  • дітей, які відвідують польські садки;
  • опікунів неповнолітніх.

Також не зобов'язані відправлятися на самоізоляцію люди, які перехворіли COVID-19 у найближчі пів року і можуть підтвердити це документально. При цьому документ обов'язково має бути перекладений польською або англійською мовою. Український варіант до уваги брати не будуть.

Очікувано, що перевагу у цьому контексті отримали вакциновані українці. Але й тут є свої нюанси. Сусідня країна дозволила не відбувати карантин лише тим іноземцям, які робили щеплення вакциною, схваленою у Польщі. Це препарати від виробників Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson та AstraZeneca.

Консультантка наголосила, що обов'язково при перетині кордону потрібно назвати місце, де людина буде очікувати завершення свого карантину. Вказати потрібно буде ще номер телефону. За цими даними можуть перевіряти, чи дотримується іноземець правил. Якщо у мандрівника немає польського номера телефону і він надає український, то після прибуття у Польщу Оксана Пестрикова радить змінити номер, зателефонувати до польської санепідемстанції та продиктувати нові дані.

Це варто зробити, щоб потім не виникло проблем з фіксацією вашого перебування на карантині. Якщо вас хоча б раз не зафіксують на місці, то можна отримати штраф до 30 тисяч злотих та депортацію.

Оксана Пестрикова

Консультантка з легалізації у Польщі

Рекомендовано звернути увагу й на те, як відраховуються дні карантину. Період самоізоляції складає 10 днів. Але перший день не є днем перетину кордону, як думають багато людей. Це, так би мовити, нульовий день, каже пані Оксана. Отже, відрахунок слід починати з наступної доби після перетину кордону. Неправильний облік карантинних днів може стати причиною для винесення штрафу.

Українці можуть скоротити 10-денний термін самоізоляції, зробивши на 8-й день ПЛР-тест на коронавірус. Але інколи результати з лабораторій приходять аж на 10-й день. Тому часто українцям немає сенсу робити таке тестування, зауважує експертка.

Консультантка з легалізації в Польщі Оксана Пестрикова / Фото "Український дім у Варшаві"

Перетин польського кордону з метою праці

TransferGo також попросив Оксану Пестрикову розгорнуто розповісти про специфіку перетину польського кордону для трудових мігрантів.

За словами Оксани, слід звертати увагу на те, чи людина вже є працевлаштованою у Польщі, чи тільки має намір це зробити. Так, працевлаштована особа повинна мати при собі закордонний паспорт, робочу візу (або ж 90 днів залишається в рамках безвізу) чи карту побиту, а також страховий поліс. Це ті документи, які дозволяють в'їхати на територію країни.

Далі слід подбати про документ, що підтверджує дозвіл на роботу в Польщі: оświadczenie (дозвіл на 180 днів) чи zezwolenie typu A (дає воєвода, може бути дійсним 1 – 3 роки).

Якщо людина вже працевлаштована і, наприклад, поїхала додому на свята, то треба мати документ, який би підтвердив, що людина вже працює у Польщі. Це має бути договір з польським роботодавцем, пояснює експертка.

Досить часто люди не беруть зі собою цей документ. І це може стати причиною того, що людина не перетне кордон. Прикордонники побачать, що ви вже працюєте, бо ваші документи будуть на це вказувати, а договору немає. Одразу виникає питання про те, чи легальна ця праця.

Оксана Пестрикова

Консультантка з легалізації

Щоб безпроблемно перетнути польський кордон, трудовий мігрант повинен подбати про наявність договору з роботодавцем / Фото Unsplash

Чи може українець продовжити свої документи у Польщі

Документи на працю (тобто, вже згадані раніше оświadczenie, zezwolenie typu A) продовжуються, якщо особа не змінює роботодавця. Якщо працедавець таки змінився, відповідно, потрібно отримати новий дозвіл на роботу.

Якщо ви не змінюєте роботодавця, і цей дозвіл закінчився в час карантину, то він буде продовжений у відповідні терміни. Тобто, не буде такого, що сьогодні остання дата дозволу – і все, ви працюєте нелегально. Буде ще 30 днів, щоб переробити всі документи.

Оксана Пестрикова

Консультантка з питань легалізації

Продовжуються також документи, які дають право перебувати у Польщі, – візи та карти побиту. Для візи важливо, щоб особа перебувала в Польщі в останній день дії та щоб він припав на період епідемії. Якщо ці умови виконані, то особа перебуває легально, пояснює експертка. Ба більше, людина має право перетинати кордон як з України в Польщу, так з Польщі в Україну. А от якщо віза закінчується на території України, то вона не продовжується.

Якщо продовжується віза, то вона діє лише на території Польщі. Тому з нею Оксана Пестрикова не радить подорожувати Європою. Звісно, в межах Шенгену такий виїзд може бути непомітним. Але так людина наражає себе на ризики. Зокрема, порушнику можуть відмовити у в'їзді до Польщі чи наданні якихось інших документів.

Щодо карт побиту, тут важливо збереження мети, додає Оксана Пестрикова. Карта побиту продовжується навіть у тому випадку, коли вона закінчилася на території України. Але якщо людина змінила роботодавця чи якщо вона вже не є студентом, то мета перебування змінюється. Тому карта побиту втрачає актуальність. На такі моменти слід звертати увагу.

Ще в польському законодавстві зазначено, що для осіб, які в'їхали по біометрії та перебували на момент оголошення стану пандемії на території Польщі, біометрія продовжується. Та це не стосується тих, які заїхали вже після пандемії. Останні, якщо хочуть перебувати легально в країні, повинні скласти документи на створення карти побиту.

Інтерв'ю TransferGo з консультанткою з питань легалізації: дивіться відео