У цей день церква вшановує пам'ять відомих святих, що супроводжується цікавими традиціями, багато з яких пов’язані з історією походження свята. Що варто знати українцям про особливості Дня усіх святих у Польщі, розповідає міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.

Читайте також Оренда житла в Польщі: особливості винайму та корисні посилання

Історія свята

День усіх святих – це подія, яка тісно пов'язана з кельтським святом Самайн, що знаменувало завершення сезону збору врожаю. Після прийняття християнства свято було перейменовано в День усіх святих.

Існують суперечливі думки щодо започаткування традиції вшановувати святих саме в перший день листопада. Одні джерела стверджують, що свято було засноване у 830-х роках під керівництвом Папи Григорія IV. Однак, згідно з іншою версією, відзначають цю дату завдяки Папі Івану XI, а традиція прижилася у 935 році. При цьому відомо, що у VIII столітті Папа Григорій IV видав указ, згідно з яким усі католики відзначали День усіх святих 1 листопада. Саме так і закріпилася ця дата.

Головною метою свята є вшанування та спомин спочилих святих. У церкві згадують тих, хто попри людські недоліки встановив зв'язок із божественним царством. Також моляться за всіх, хто прославився добрими справами, і був канонізований як за життя, так і посмертно.

Історія походження Дня усіх святих

Історія походження Дня усіх святих / Фото UnSplash

Цікаво, що рівень шанування кожного святого різниться в залежності від його конкретних діянь і звершень в певному лику. Особливу увагу приділяють мученикам. Окрім цього, вшановують апостолів, святителів, сповідників тощо.

Традиції святкування

В інших католицьких країнах це свято також відзначають, але, мабуть, ніде приготування й саме святкування не набуває таких всеохопних розмірів, як у Польщі.

Як було колись

Ще з XX століття популярність свята використовувалася людьми похилого віку, які жебракували перед входом до польських церков і цвинтарів. Щоб допомогти їм, господині випікали спеціальні маленькі хлібці (powałki або heretyczkach). При цьому їх приготування припадало на останні дні жовтня, адже вважалося, що 1 листопада, коли душі предків повертаються до домівок, не можна розводити багаття.

Даючи хліб жебракам, які вважалися контактними особами з потойбічним світом, віряни просили помолитися за душі померлих. Powałki також приносили священнику, щоб і він згадав про рідних та близьких під час служби.

Увечері 1 листопада родина збиралася вдома, щоб ще раз згадати покійного. Цього разу у вужчому колі. А господині залишали хліб на столі, щоб небіжчик, який "завітав" у хату, не пішов голодним.

Як святкування відбувається у наші дні

У переддень свята, 31 жовтня, та до обіду в День усіх святих мало не все населення країни закуповує квіти та znicze – лампадки, які є символом пам'яті про померлих. Люди приходять на могили своїх близьких, прибирають їх і моляться за душі померлих. Кладовища всипані квітами та вінками, а в надвечір'я цвинтарі "залиті" світлом лампад.

Які традиції святкування Дня всіх святих

Які традиції святкування Дня всіх святих / Фото UnSplash

Також люди роблять пожертви на так звані “докори” – написання імен покійних на картках з проханням, щоб уся церква молилася за них.

Крім того, саме в День всіх святих навпроти кладовищ пропонують придбати місцеві солодощі. Одним із таких делікатесів у Кракові є відомий miodek turecki або “турецький мед”.

"Задушки" у Польщі

Особливістю тутешнього святкування є його терміни. Річ у тім, що 1 листопада в Польщі відзначають День всіх святих, а 2 листопада – День усіх померлих. Поляки називають ці дні “задушними” (“Задушками”).

В цей період у костелах Польщі відбуваються урочисті меси та процесії, під час яких віряни моляться за померлих родичів. Наприкінці 10 століття відомий настоятель абатства Клюні у Франції Оділон офіційно запровадив День усіх мертвих. Вперше Dzień Zaduszny відзначався 2 листопада 998 року. Пізніше, у XIV столітті, цей день внесли до літургійного календаря Римо-Католицької Церкви.

Це свято походить від давньослов'янського поминального обряду, відомого як "Діди" (Dziady). Ця традиція, яка налічує століття, привела до появи постаті "дідів-жебраків" (dziad kościelny), які ходили від однієї громади до іншої, шукаючи милостині. Цю милостиню потім пропонували в обмін на молитви, присвячені померлим предкам.

Зверніть увагу Зміни у Польщі з 1 жовтня: про що потрібно знати українцям

З нагоди вшанування свята у Кракові оголосили 19-й Міжнародний фестиваль органної музики під назвою Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia. З 28 жовтня по 9 листопада фестиваль проходитиме в кількох церквах міста.

Святкування у 2023 році: вихідні та змінений графік транспорту

Цього року День усіх святих припав на середу. Оскільки це державне свято, то поляки мають вихідний. Однак, певні професії, як-от медики та поліцейські, повинні працювати. Усі вони отримають компенсацію – додатковий день відпочинку протягом листопада.

На День всіх святих у Польщі буде змінено рух громадського транспорту

На День всіх святих у Польщі буде змінено рух громадського транспорту / Фото psmkms.krakow.pl

Щороку святкування Дня всіх святих є часом напруженої роботи громадського транспорту країни. Краків підготувався до рубежу жовтня та листопада, й з 28 жовтня по 3 листопада курсують додаткові автобуси та трамваї за зміненим маршрутом. Ознайомитися зі святковими нововведеннями можна за посиланням.