Повертатися в Україну спеціально для цього не доведеться. Оформити лікарняний для декрету можна без особистого огляду в лікаря. Актуальні правила отримання декретної відпустки для українок та про декретні виплати розповідає міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.
Читайте також Традиційні банки чи сучасні альтернативи: огляд популярних способів переказу коштів з Польщі
Декретна відпустка в Україні
В Україні кожна жінка має право на декретну відпустку за умови наявності дійсного листка непрацездатності (лікарняний).
Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами триває 126 днів (70 днів – до народження немовляти та 56 – після). Однак, у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів декретну відпустку можуть продовжити з 56 до 70 днів.
Декретні виплати нараховуються жінкам, які отримали листок непрацездатності в медичному закладі, у якому вони перебувають на обліку. Зазвичай такий листок видають на 30-му тижні вагітності. Крім того, за бажанням матері або батька, комусь із пари надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Як оформити декрет українкам за кордоном
Українські жінки, які були змушені виїхати за кордон, також мають можливість подати заяву на відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами. Як повідомляють в МОЗ, для цього не потрібно приїжджати в Україну і проходити особистий огляд в лікаря.
Медики в Україні можуть сформувати висновки для вагітних пацієнток на підставі іноземних медичних документів, які підтверджують факт вагітності або пологів у жінки. Це може зробити як сімейний лікар, з яким пацієнтка уклала декларацію, так і будь-який інший лікар, який має право формувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) у цій категорії.
Декретна відпустка для українок за кордоном / Фото Unsplash
Після настання 30 тижня вагітності пацієнтки
Вагітна має надіслати лікареві (поштою чи месенджером) перекладені державною мовою та нотаріально засвідчені іноземні медичні документи, в яких зазначено термін вагітності. На підставі цих документів український лікар сформує медичний висновок про тимчасову непрацездатність.
Якщо пологи вже відбулись
Лікар формує медичний висновок про тимчасову непрацездатність з дати пологів на підставі даних іноземних медичних документів, які перекладені державною мовою та нотаріально засвідчені.
Ускладнені пологи або народження декількох дітей
Лікар має сформувати медичний висновок не на 126, а на 140 календарних днів.
Покроковий алгоритм дій для вагітних українок, які перебувають за кордоном:
Звернутися за консультацією до лікаря в країні проживання. Для тих, хто перебуває на 30 тижні вагітності або пізніше, необхідно отримати іноземний медичний документ, що підтверджує вагітність та її термін.
Перекласти іноземні медичні документи на українську мову та офіційно засвідчити їх нотаріально.
Проінформувати сімейного або іншого призначеного лікаря про необхідність створення в електронній системі охорони здоров'я листка непрацездатності.
Передати лікареві в узгоджений з ним спосіб іноземні медичні документи та їхній переклад.
Переконатися, що лікар зміг успішно сформувати медичний висновок. В особистому кабінеті Пенсійного фонду України перевірити успішність сформованого електронного лікарняного.
Повідомити роботодавця про е-лікарняний та чекати на соціальні виплати.
Зверніть увагу Навіть без знання мов: у яких містах ЄС українцям найлегше знайти роботу
Декретні виплати: скільки можна отримати та як розрахувати
Декретні – це обов'язкова виплата, яку отримує кожна жінка під час надання спеціального лікарняного "Вагітність і пологи".
Як працевлаштовані, так і безробітні жінки мають право на отримання виплат під час декретної відпустки. Жінка, яка працює, отримуватиме від Пенсійного фонду допомогу в розмірі 100% середньої заробітної плати на період декретної відпустки. Для того, щоб скористатися цією допомогою, роботодавці повинні подати офіційну заяву до Пенсійного фонду від імені своїх працівників.
Які декретні виплати можна отримати / Фото Віталій Носач
Мінімальний розмір допомоги на місяць не може бути нижчим за мінімальну заробітну плату, яка наразі встановлена на рівні 7 100 гривень. Максимальний розмір допомоги не може перевищувати "розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску". Ця сума дорівнює 15 розмірам мінімальної зарплати (наразі 106,5 тисяч гривень). Для жінок, які не працюють, виплати становлять 25% від місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи (2 920 гривень).
Декретні виплати розраховуються за такою ж формулою, як лікарняні: середньоденний дохід потрібно помножити на кількість днів у декреті. Отже, формула для розрахунку декретних виплат така: дохід за 12 місяців ділиться на 365 днів та множиться на кількість днів декретної відпустки.