Упродовж останніх років кількість українців у країнах ЄС перевищила 4 мільйони. Більшість з них отримали статус тимчасового захисту, який дозволяє легально працевлаштуватися. Станом на травень 2024 року чимало українців вже знайшли релевантні вакансії й оцінюють свій робочий досвід як позитивний.

Зверніть увагу Оренда житла у Німеччині: у скільки обійдеться та де шукати варіанти

У яких містах ЄС для українців відкривають найбільше вакансій та створюють найкомфортніші умови праці, розібрався міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.

Що варто знати, аби знайти роботу у ЄС

Більшість українців, які переїжджають до країн ЄС, мають вищу освіту та є фахівцями в обраній для себе сфері. Однак "з вулиці" ніхто не візьме на роботу, навіть якщо кандидат має колосальний досвід та фантастичні результати на аналогічних вакансіях вдома.

Щоб довести свою компетенцію, українцям спершу необхідно пройти акредитацію. Зокрема, підтвердити свій диплом, завершити навчання на спеціальних курсах (не завжди, проте у багатьох випадках) та скласти іспит на знання мови тієї країни, де триває пошук роботи. Додатково можуть попросити довідку про відсутність судимості та результати медичного огляду.

Якщо наразі немає змоги пройти увесь це шлях, варто звернути увагу на вакансії, які не вимагають підтвердження кваліфікації та знання іноземної мови. Йдеться про такі сфери:

  • виробничу (заводи та підприємства);
  • клінінгову;
  • обслуговування (ресторани, бари, готелі, відпочинкові комплекси);
  • сезонну (наприклад, збір ягід, фруктів або овочів).

Водночас варто усвідомлювати, що зарплата на таких роботах буде нижчою.

Третій та найменш ефективний варіант – віддалена робота на українську компанію. Це насамперед стабільність, яку багато хто боїться відпустити. Без сумніву, така робота дає гроші та кар'єрні здобутки. Водночас при цьому не відбувається інтеграція у ринок праці тієї держави, де людина наразі мешкає. Так можна прожити декілька місяців чи навіть рік, проте не обирати як модель для побудови майбутнього. Особливо, якщо людина не планує повертатися до України.


Завжди можна почати професійне життя з нуля / Unsplash

Деякі країни пропонують для українців не лише мовні курси, але й навчання, яке допоможе змінити професію та перейти з однієї сфери в іншу. Також чимало українців, які вирішили розпочати професійне життя з чистого аркуша, користуються послугами українських онлайн-шкіл. Найчастіше мовиться про digital-професії.

Які міста ЄС – у рейтингу найкращих для працевлаштування українців

Українців попереджають, що найбільше шансів знайти оптимальну для себе роботу у великих містах, які водночас є набагато дорожчими для життя. На жаль, у сільській місцевості вакансій відкривають менше й за них доведеться конкурувати з місцевими жителями. Це правило діє у всіх країнах.

Рейтинг найкращих міст для працевлаштування українців виглядає так:

  • Мюнхен (найдорожче місто Німеччини);
  • Гамбург (Німеччина);
  • Братислава (Словаччина);
  • Осло (Норвегія);
  • Стокгольм (Швеція);
  • Прага (Чехія)
  • Варшава (Польща).

Наголошують, що там реально знайти роботу й без знання іноземних мов. Водночас, якщо українець або українка володіє принаймні англійською, це подвоює шанси.

Тим часом найбільше працевлаштованих українців у таких країнах:

  • Чехія
  • Польща
  • Данія
  • Швеція
  • Велика Британія
  • Нідерланди
  • Литва.

Більшість країн ЄС зацікавлені у тому, аби українці якнайшвидше інтегрувалися у місцевий ринок праці, тому ухвалюють зміни, які мають покращити ситуацію. Наприклад, у Німеччині вже активно обговорюють можливість надання українцям дозволу розпочинати роботу без попереднього проходження курсів: німецької мови та інтеграційного. Тим часом Швейцарія (яка демонструє не зовсім втішні результати) зібралася замінити вимогу отримання дозволу на роботу онлайн-реєстрацією.

Нетворкінг – дуже важливий, аби знайти роботу

Українцям, які ще не знайшли роботу мрії у країнах ЄС, рекомендують не лише моніторити вакансії та покращувати власні hard skills, але й активно соціалізуватися. У більшості країн ЄС нетворкінг дуже цінують. Шанси знайти роботу методом "сарафанного радіо" – дуже високі. Тому не варто позбавляти себе цієї можливості.


"Сарафанне радіо" досі працює / Unsplash

Також кар'єрні консультанти рекомендують активно розвивати особистий бренд. Для цього варто почати вести блог у соцмережах та заявляти не лише про свої професійні навички, але й хобі, уподобання тощо.

Окрім того, варто не забувати, що пошук роботи – тривалий процес. Іноді "свою" вакансію можна шукати декілька місяців або навіть рік. Головне – не втрачати оптимізму. Робота мрії обов'язково дочекається вас.