Шлях вінничанина за кордоном був дуже насиченим – навчання вдень і робота у нічні зміни, фінансові негаразди і знайомство з майбутньою дружиною, власний бізнес і створення ютуб-блогу з метою допомоги іншим, продаж бізнесу і переїзд назад в Україну. Закордон 24 поспілкувався з Денисом про його досвід еміграції та про те, чи варто українцям шукати можливості реалізувати себе у Польщі.

Читайте також З м'ясокомбінату до агентства з працевлаштування за 9 місяців: шлях українця у Польщі

Знайомство з Польщею

Навчаючись на третьому курсі у Вінницькому торговельно-економічному інституті на менеджменті, Денис подав заявку на проходження 2-місячних мовних курсів у Politechnika Lodzka через інтернет. Коли заявку погодили, українець вирушив у польське містечко Лодзь. За словами юнака, час тоді пролетів дуже швидко, весело та безтурботно, тож він загорівся бажанням повернутись туди ще раз.

Цілий рік хлопець мріяв про те, як продовжить своє навчання на магістратурі, але вже у польському виші. Politechnika Lodzka проводила вступний конкурс і виділила 2 безкоштовні місця на спеціальність zarządzanie для іноземців.

Тоді не було фінансових можливостей навчатись платно, однак продовжити навчання у Польщі дуже хотілось. Подав документи і чекав на відповідь. Урешті-решт я потрапив на безкоштовне навчання і моєму щастю не було меж – я просто не міг повірити, що мені так пощастило,
– згадує Денис.

Однак коли українець потрапив у Польщу вдруге, враження від країни дещо змінились – навчання не було вже таким безтурботним та веселим.

Українець вступив на магістратуру у Польщі / Фото Денис Галандзовський

Перші труднощі та робота

Після переїзду Денис зрозумів, що тепер він тут надовго – це не просто літні курси, тож рідних вдасться побачити щонайшвидше через пів року. На магістратурі хлопцю не вистачало словникового запасу для того, щоб вільно розмовляти з поляками, та й навчання було винятково польською мовою. Українець зізнається, що перший місяць взагалі не розумів жодного слова, про що на лекціях розповідали викладачі.

Крім того, саме тоді в Україні розпочалась економічна криза, і курс злотого різко виріс з 4 до 9 гривень, тож грошей, які хлопець відклав на перший місяць, не вистачало навіть на оплату проживання у гуртожитку.

Через 3 – 4 місяці навчання я вперше працевлаштувався на завод, де пакував станки для гоління. Тоді це робили майже всі студенти з України. Вдень ми навчались, а вночі та на вихідних брали робочі зміни – зазвичай з 22:00 до 6:00. Часу та сил не було, але принаймні фінансово почувався трохи краще,
– розповідає українець.

За роботу у нічну зміну тоді платили небагато – всього 10 злотих за годину. Тож крім цього Денис знайшов підробіток у піцерії неподалік гуртожитку – мив посуд, прибирав на кухні та у залах. Тут українець отримував лише 6 злотих за годину, робота була дуже важка, однак перевагою було те, що зарплату віддавали одразу після зміни готівкою.

Понад рік хлопець спав по 3 – 4 години на добу, і саме в той тяжкий період зустрів своє щастя – дівчину, яка згодом стала його дружиною.

Відтоді і до сьогодні вона є моєю головною підтримкою, саме завдяки їй вдалось пережити найважчі моменти у житті і стати кращим, за що я завжди буду їй дуже вдячним,
– зворушливо наголошує Денис.

Денис зі своєю дружиною / Фото Денис Галандзовський

Власна справа та ютуб-блог

Після виснажливих змін на заводі та підробітку у піцерії Денис влаштувався на роботу у McDonald’s – тут платили краще, однак праця також була дуже важкою. Тож в один момент українець зрозумів, що хоче працювати не руками, а головою, і єдиною такою можливістю тоді було відкриття власної справи.

З жовтня 2015 року Денис почав допомагати українським трудовим мігрантам з переїздом у Польщу. Саме тоді, за словами хлопця, розпочався ажіотаж на працевлаштування за кордоном серед українців. Разом з тим юнак підпрацьовував координатором в одному з місцевих агентств з працевлаштування.

На початку 2018 року Денис разом з друзями відкрив одразу два бізнеси у Лодзі – кав'ярню та перукарню. Наприкінці 2018 свою частку у цих підприємствах українець продав. Перукарня, зокрема, успішно працює і сьогодні.

Наразі хлопець розпочав підприємницьку діяльність в Україні та веде власний ютуб-канал, повністю присвячений українським трудовим мігрантам у Польщі. Тут можна знайти відповіді на будь-які питання щодо працевлаштування, життя, переїзду та адаптації у новій країні.

Блог Дениса Галандзовського: дивіться відео

Повернення в Україну

Перед початком карантину у 2020 році Денис разом з дружиною вирішили переїхати назад в Україну, щоб бути ближче до рідних і близьких. Зараз подружжя мешкає у Львові – за словами українця, це саме те місто, з якого, за потреби, можна протягом доби добратись у будь-яке місто Польщі.

З управлінням фінансами між польськими та українськими банківськими рахунками парі допомагає сервіс міжнародних грошових переказів TransferGo. Денис розповідає, що використовує послуги TransferGo за допомогою зручного додатку ще з перших років свого перебування у Польщі.

TransferGo був першим сервісом грошових переказів між Польщею та Україною, який я побачив. Це було таке собі ноу-хау, адже до того відправляти гроші рідним з Польщі було дуже дорого та незручно. Часто це робилось перевізниками, які інколи не довозили гроші до обговореного пункту призначення, і згодом просто не виходили на зв'язок,
– розповідає українець.

Денис переконаний, що якщо в українських мігрантів є можливість повернутись в Україну і будувати своє життя на рідній землі, то такою опцією неодмінно варто скористатись. Разом з тим, хоча подружжя вирішило наразі розвиватись на Батьківщині, вони не відкидають можливості, що через певний час знову переїдуть за кордон.

Денис не відкидає можливості знову переїхати за кордон / Фото Денис Галандзовський