Та це ще не все! Більше про цікаві особливості життя у Норвегії сьогодні розповідає міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.

Читайте також Правила їзди на велосипеді в Польщі, Чехії та Німеччині: що треба знати для власної безпеки

Офіційні справи в державних закладах Норвегії

У Норвегії запроваджена загальна електронна ідентифікація громадян. Тому кожен має зареєструватися на державному порталі, де створюється електронна поштова скринька. Саме туди надходить пошта з усіх офіційних структур.

Загалом в країні високий рівень диджиталізації. Відтак існує багато мобільних додатків – для шкіл, для громадського транспорту, для перевірки тарифів на електрику тощо.

Водночас органи влади у Норвегії працюють за принципом децентралізації. Окремі муніципалітети (комуни) можуть розв'язувати однакові питання по-різному. Рішення приймаються не швидко – і ноді треба чекати кілька тижнів. А влітку, у сезон відпусток, цей процес може бути ще довшим.

Медицина

Проблеми у медичній сфері в Норвегії такі ж, як і в більшості країн Європи. Аби відвідати профільного лікаря, треба чекати кілька тижнів на "вікно". Більшість препаратів можна придбати тільки за рецептом. При цьому на екстрені випадки норвезькі медики реагують дуже оперативно, за необхідністю залучають навіть гвинтокрили.

Що треба знати про медицину в Норвегії

Що треба знати про медицину в Норвегії​ / Фото Unsplash

Дитячі садки та початкова школа

У країні працюють муніципальні та приватні дитячі садочки, але за вартістю вони не дуже різняться. Норвежці віддають своїх дітей в садочок приблизно в рік – півтора. Там діти проводять дуже багато часу на вулиці в будь-яку погоду, тому кожен малюк повинен мати повний комплект змінного одягу: від білизни до куртки та дощовика.

Навчання в школі в Норвегії обов'язкове та безплатне. Діти йдуть у перший клас у 6 років. Класи малокомплектні: по 10 – 12 осіб, де з учнями працюють викладач та його помічник. Навчальний заклад видає кожному учню iPad та необхідне канцелярське приладдя. До слова, до 5 класу оцінки тут не ставлять.

Основні предмети в початковій школі – це норвезька та англійська мови, математика, природознавство та фізкультура. Школярі також проводять багато часу на вулиці, тому тут теж треба мати змінний одяг.

Громадський транспорт в Норвегії

В залежності від ландшафту конкретного регіону Норвегії система громадського транспорту дещо відрізняється. У великих містах працюють метро, трамваї та автобуси. Сполучення між маленькими містами зазвичай забезпечують автобуси.

У регіонах з великою кількістю фіордів не менш важливим видом громадського транспорту є пороми. Часто вони здатні перевозити автівки, тоді як маленькі пороми розраховані тільки на перевезення пасажирів. Коли погодні умови не дозволяють працювати цьому виду транспорту, замість них пускають автобуси по суші.

Пороми в Норвегії

Пороми в Норвегії / Фото Unsplash

Білети на громадський транспорт зазвичай купуються за допомогою мобільних додатків. Вартість квитка залежить від зон, через які проходить маршрут. Наприклад, в Осло одноразовий квиток в 1 зоні коштує близько 3 євро, місячний проїзний – 75 євро.

Особливості життя у Норвегії: оренда та комунальні послуги

Щоб орендувати житло, необхідно скласти договір. Система оплати за оренду та комунальні послуги може бути різною. Наприклад, місячний платіж може бути фіксованим та при цьому містити одразу всі складові: плату власнику за оренду, за електрику, воду, інтернет тощо. Також бувають випадки, коли в щомісячний платіж входить плата за оренду, інтернет, паркувальне місце, а за електрику та воду – за показниками лічильника.

Може зацікавити Найпопулярніші сезонні вакансії та зарплати в Скандинавії

Ціна на оренду відрізняється в різних містах Норвегії. Найдешевше винаймати житло у північних регіонах. У столиці, звісно, найвищі ціни. Наприклад, орендувати двокімнатну квартиру в Осло коштуватиме близько 1200 – 1300 євро, тоді як на півночі країни – 800 євро на місяць.

Вивчення норвезької мови

Норвезька мова має багато діалектів. Вони настільки різні, що жителі різних регіонів цієї країни іноді не розуміють один одного. У зв'язку з цим у Норвегії виділяють дві гілки літературної норвезької мови – букмол та нюношк.

Норвезьку мову легше вчити тим, хто вже знайомий з англійською або німецькою.

Що відвідати в Норвегії: поради

Якщо ви опинилися в цій скандинавській країні, то обов'язково:

Музей і парк скульптур Кістефос в Норвегії

Музей і парк скульптур Кістефос в Норвегії / Фото kistefosmuseum.com​

Корисні посилання для українців в Норвегії

Загальна інформація про те, що робити по приїзду в Норвегію, про захист для українських біженців та відповіді на багато інших питань можна знайти на офіційних сайтах:

Крім цього, деякі ресурси допоможуть у вивченні норвезької мови. Зокрема, телеграм-канали: