Робота за "мінімалку": які країни ЄС пропонують працівникам найнижчі зарплати
Джерело:
TransferGoВ країнах ЄС, де знайшли тимчасовий захист мільйони українців, мінімальна заробітна плата може коливатися від 399 до 2 508 євро. Настільки широкий діапазон зумовлений низкою економічних факторів.
Так, у трійку країн із найвищою оплатою праці входить Люксембург, Бельгія та Нідерланди. Натомість в інших державах, як-от Болгарії та Румунії, рівень зарплати набагато нижчий. На яку мінімальну оплату праці розраховувати працевлаштованим у країнах ЄС українцям, розповідає міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.
Читайте також Додаткові виплати та кошти на дорогу: як українських біженців мотивують виїжджати з ЄС
"Мінімалка" в країнах Європи
Заробітна плата в Європі продовжує залишатися предметом дискусій. Це зумовлено постійними коливаннями “мінімалки” та неоднорідністю виплат в різних країнах ЄС. До того ж деякі держави самостійно встановлюють фіксовану плату, інші ж – надають повноваження визначити її роботодавцям і профспілкам.
Наразі найвищі заробітні плати зафіксовані у Люксембурзі – "мінімалка" тут становить майже 2000 євро. В Бельгії, за даними статистики Євростату, цей показник дорівнює 1501,82 євро, в Нідерландах майже такий же – 1501,80 євро. У Німеччині працівники отримують мінімум 1473,00 євро, а в Ірландії – 1461, 85 євро, у Франції – 1457,52 євро, а у Британії – 1378,87 євро.
Середнє значення демонструє Словенія, яка обігнала низку країн, що постраждали від кризи, зокрема Іспанію, Грецію та Португалію, а також країни колишнього соціалістичного блоку. Сьогодні мінімальна заробітна плата громадян Словенії становить 790,73 євро. В Іспанії цей показник 756,70 євро, Греції – 683 євро, Португалії – 589 євро, Польщі – 409,53 євро, Чорногорії – 288 євро, Сербії – 235 євро.
Водночас дві країни з найнижчою "мінімалкою" в Євросоюзі – це Румунія та Болгарія, де дохід дорівнює 217,50 євро і 184,07 євро відповідно.
Правила нарахування зарплати
У Європі переважає практика оплати праці робітників на погодинній системі. Цей підхід вважається найбільш справедливим і однаково реалізується в усіх країнах-членах Європейського Союзу.
Як у Європі нараховують заробітну плату / Фото UnSplash
Примітно, що ця домовленість забезпечує гнучкість для працівників-мігрантів у таких країнах, як Італія, Іспанія та Велика Британія, дозволяючи їм обирати неповний робочий день або зайнятість у вихідні дні, зберігаючи певність оплати винятково за відпрацьовані години.
В яких країнах найнижчі зарплати
Болгарія – мінімальна заробітна плата встановлена на погодинній ставці: 780 левів (389 євро або 15 873 гривень); мінімальна зарплата за годину: 2,37 євро.
Латвія – 620,0 євро (25 110 гривень); мінімальна зарплата за годину: 3,63 євро.
Угорщина – базова мінімальна зарплатня: 232 000 форинтів (568,97 євро або 23 200 гривень); мінімальна зарплата за годину: 1 106 форинтів або 2,8 євро.
Чехія – мінімальна заробітна плата встановлюється у погодинній та місячній ставках одночасно – 17 300,00 крон (657,63 євро або 26 815 гривень); мінімальна зарплата за годину: 160,89 крони (3,95 євро).
Естонія – мінімальна заробітна плата встановлюється на основі погодинної та місячної ставки: 725,00 євро або 29 362 гривень; мінімальна зарплата за годину: 4,32 євро.
Словаччина – мінімальна зарплата: 750,00 євро або 30 375 гривень; мінімальна зарплата за годину: 4,33 євро.
Польща – мінімальна зарплата: 3 600 злотих (760 євро або 31 023 гривень); мінімальна зарплата за годину: 23,50 злотих або 202,5 гривні.
До слова У Польщі наступного року зросте мінімалка: уряд затвердив нові суми
Тож рейтинг зарплат в Європі з доходу працівників у годину виглядає так:
найнижча погодинна зарплата:
- в Албанії – 2,41 євро;
- Болгарії – 4,70 євро;
- Сербії – 5,25 євро;
- Монтенегро (Чорногорії) – 5,54 євро;
- Боснії та Герцеговині – 5,65 євро;
найвищі зарплати за годину роботи:
- у Норвегії – 53,83 євро;
- Швейцарії – 52,48 євро;
- Данії – 44,00 євро;
- Бельгії – 40,60 євро;
- Швеції – 40,40 євро.
Водночас слід розуміти, що середній показник суми заробітної плати працівника не завжди показує реальний стан справ. Наприклад, щоб точно дізнатися, яка оплата праці в країнах Східної Європи, важливо враховувати продуктивність самих працівників. Крім того, заробітна плата у ЄС залежить від кваліфікації та досвіду працівника.
Які професії в Європі мають найбільший попит?
Згідно з останнім звітом Європейського управління праці, в ході якого проаналізували 27 країн ЄС, а також Норвегію та Швейцарію, найбільш затребуваними є фахівці для роботи у галузях програмного забезпечення, охорони здоров'я, будівництва та інженерії.
Професії, які мають найбільший попит в Європі / Фото UnSplash
З приблизно 400 визначених професій 38 були оцінені як такі, що мають масовий дефіцит. 15 вакансій зі списку пов'язані з будівництвом. Найбільша кількість країн вказала затребуваними професії муляра, тесляра та столяра. Популярні також оператори машин, а також будівельники, інженери-будівельники. Мають попит і зварювальники, монтувальники металевих конструкцій й монтажники.
У списку також представлені популярні професії в галузі програмного забезпечення, як-от розробники додатків, системні аналітики, розробники та аналітики програмного забезпечення та програм.
Важливе місце займає сектор охорони здоров'я. Практично в кожній країні гостро потрібні лікарі загальної практики та вузькі спеціалісти (хірурги, кардіохірурги, неврологи), медсестри, психологи, фізіотерапевти та фельдшери.
У галузі гостинності найбільш затребуваними є кухарі, офіціанти, пекарі, кондитери.
Може зацікавити Робота у країнах Балтії: ким працюють та скільки заробляють українці у Латвії, Литві та Естонії
Найкращі сервіси для пошуку роботи
Нині існує безліч сервісів, які допомагають у пошуку вакансій та встановленні контактів з роботодавцями. Пропонуємо декілька з них:
- LinkedIn – професійна соціальна мережа та майданчик для пошуку роботи.
- Indeed – найбільший агрегатор вакансій із сайтів по всьому світу. Є відгуки співробітників про компанії-роботодавців.
- Glassdoor – на сайті розміщують безліч вакансій. Є можливість подивитися анонімні відгуки нинішніх та колишніх співробітників про компанії та їхнє керівництво.
- Monster – найбільший міжнародний портал. Пошук вакансій ведеться за локаціями.
- XING – професійна соціальна мережа для пошуку роботи в Німеччині та інших країнах Європи.
- Flexjobs – буде корисним фрилансерам і тим, хто шукає віддалену роботу.
- Angel.co – платформа для пошуку роботи за кордоном у стартапах.
- CareerBuilder – один із найпопулярніших сайтів для пошуку роботи в США. Можна подивитися, скільки людей претендує на обрану вакансію.
- Reed.co.uk – портал для пошуку роботи у Великій Британії.
- Ictjob.de – німецький портал для пошуку роботи в IT.
- Welcometothejungle – французький портал, що містить безліч вакансій у стартапах.
- Infojobs.net – іспанський портал з пошуку роботи, відмінний розділ з віддаленої роботи. Понад 1 500 нових вакансій на день.
- Infojobs.it – такий же портал, тільки в Італії. 2,2 мільйона активних користувачів на міс.
- Ranstad – європейський портал з вакансій. є поділ тимчасової роботи, робота на вихідні.