Водночас чимало українців за кордоном продовжують шукати роботу. Адже йдеться не лише про стабільний дохід, а й про можливість соціалізуватися в країні. Цього разу міжнародний сервіс TransferGo розкаже, як наші земляки шукають роботу у Латвії, Литві та Естонії, ким вони найчастіше працюють та скільки заробляють.
Читайте також Українці створили безплатний додаток, який допомагає в пошуку житла в Польщі: що варто знати
Робота для українців у Литві
Литовська служба зайнятості інформує, що трудові договори у країні підписали більшість українців, які приїхали в країну після 24 лютого 2022 року. А станом на червень 2023 року офіційно на роботу в країні влаштувалися 25 600 осіб.
При цьому роботодавці в країні дуже зацікавлені в такому наймі. Адже таким чином Литва розв'язує проблему з дефіцитом робочих рук і закриває вакансії, на котрі не вистачає працівників.
Тим, хто лише починає пошуки, варто знати, що литовський ринок праці серйозно регулюється. Щоб влаштуватися на посаду, наприклад, медика, доведеться витратити близько місяця на підтвердження диплома. Після цього необхідно скласти мовний іспит, а також отримати ліцензію.
Перша проблема для хорошого працевлаштування в Литві – незнання мови. Литовська дуже відрізняється від української, тому потрібно не менше кількох місяців, щоб добре її опанувати. І поки спілкування литовською на незадовільному рівні, буде складно влаштуватися туди, де потрібно спілкуватися з людьми. Звісно, у Литві велика частина населення розуміє і спілкується російською та англійською, але на фахових посадах від українців вимагають знання саме державної мови.
Литовські роботодавці заохочують українців до праці різними бонусами. Як приклад, пропонують безплатне харчування. Також Литва є однією з небагатьох країн ЄС, яка може надавати безплатне житло для працівників.
Ким працюють українці в Литві та скільки заробляють
Знайти роботу за фахом у новій країні буде непросто. Найскладніше це зробити медикам, юристам та педагогам. Більшість переселенців влаштовуються на фізичну роботу, яка часто не вимагає знання мови. Таких вакансій у Литві багато і працедавці охоче приймають українців до колективу.
Громадяни України в Литві можуть претендувати на вакансії із середньою зарплатою 500 – 700 євро на місяць.
Дуже потрібними тут є водії з великим досвідом. Наприклад, за кермом автовоза можна заробляти до 3 000 євро на місяць. Далекобійники отримують від 1 500 до 2 000 євро. Найменша водійська зарплата на міському автобусі – в середньому 800 євро.
Гарний заробіток пропонують на будівництві. Укладачі плитки, штукатури та маляри заробляють від 1 200 євро.
Жінки переважно працюють у супермаркетах (технічний персонал та відділ фасування). Популярні вакансії на рибопереробних заводах та м'ясних підприємствах. Активно шукають працівниць з України клінінгові компанії, ще більше українок працюють домашніми робітницями, доглядальницями та нянями. За місяць на таких роботах можна отримувати до 1 000 євро. Швачки заробляють від 600 євро, а робота на кухні приносить від 550 євро на місяць.
Водночас у Литві доволі популярна сезонна робота. Наприклад, збирачам ягід платять 750 євро на місяць, а незвична робота збирачем равликів на фермі може принести від 1 000 євро.
Робота в теплицях та на фермах популярна серед українок / Фото Unsplash
Приклади вакансій, які пропонують українцям:
- виготовлення проводів та кабелів на заводах – зарплата від 750 євро на місяць;
- робота на м'ясних підприємствах – 600 – 850 євро;
- помічник кухаря – 550 – 800 євро;
- головний кухар – 1 100 – 1 500 євро;
- водій – 800 – 3 000 євро;
- маляр, штукатур – 1 000 – 1 500 євро;
- робота у пральні – 700 євро;
- збирання ягід – 650 – 800 євро;
- висаджування дерев – 1 700 євро.
Де шукати роботу в Литві
Найпростіше знайти роботу в Литві через сайт державної біржі праці. Тут зібрана вся актуальна інформація для українців. Через цей портал вдасться підібрати офіційну роботу без жодних ризиків.
У Вільнюсі служба зайнятості щотижня влаштовує зустрічі новоприбулих українців із зацікавленими роботодавцями. На таких заходах кандидатам допомагають підібрати вакансії, обговорити умови та оформити потрібні документи.
Крім того, знайти доступні вакансії можна самостійно через спеціальні сайти. Часто роботу, яка доступна для українців, позначають синьо-жовтим прапорцем.
Сайти для пошуку роботи в Литві:
Працевлаштування українців у Латвії
Зараз країна відчуває потребу у кваліфікованих представниках робітничих професій. Причина в тому, що самі латиші активно мігрують до інших європейських держав у пошуках кращого життя і більших заробітків. Тому робочі руки з України в Латвії досить потрібні.
Українці в Латвії мають право виходити на роботу, якщо отримали довгострокову візу або посвідку на проживання. Також громадянам України надають одноразову допомогу 620 євро при працевлаштуванні. Подати заяву на цю виплату необхідно до Державного агентства зайнятості протягом місяця після початку роботи.
Для фахової праці у Латвії доведеться підучити латиську мову. Також в пригоді стане володіння англійською. Однак, якщо це не перешкоджає виконанню службових обов'язків, роботодавцям у Латвії дозволено наймати українців без знання латиської мови.
Ким працюють українці в Латвії та скільки заробляють
Найбільш сприятлива ситуація на ринку праці для українців у Ризі. Столиця Латвії є фінансовим і діловим центром країни, тому тут чимало різноманітних вакансій. Специфіка Риги в тому, що тут переважно наймають людей із вищою освітою, досвідом роботи, знанням латиської або кількох іноземних мов. Також розвинений ринок праці у Юрмалі, Лієпаї та Даугавпілсі.
Чимало вакансій для будівельників, автослюсарів, касирів, продавців та охоронців. Для жінок пропонують роботу покоївками, нянями, доглядальницями, хатніми робітницями та офіціантками.
У курортних містах, як Юрмала, на сезонну і постійну роботу шукають продавців, касирів, кухарів, офіціантів, мийників посуду та адміністраторів до готелів.
На вакансії будівельників, малярів, штукатурів наймають протягом всього року. Досить перспективною є робота водієм-далекобійником в Латвії для українців. А ще чоловіків наймають на лісництва. Такі вакансії пропонують гарну зарплату, але це важка фізична праця.
Мінімальний оклад у Латвії у 2023 році зафіксовано на рівні 430 євро. Найвищий рівень зарплат в Ризі та Юрмалі. Тут в середньому можна розраховувати на 1 000 – 1 200 євро.
Сезонна робота в курортній Юрмалі приваблює іноземних працівників / Фото Pixabay
Приклади вакансій, які пропонують українцям:
- адміністративні працівники – зарплата від 550 – 650 євро на місяць;
- автомеханік – 700 – 1 500 євро;
- водій – 800 – 1 000 євро;
- електрик – 1 000 – 1 500 євро;
- далекобійник, міжнародні перевезення – 1 300 – 2 500 євро;
- пакувальник – 500 – 750 євро;
- касир – 600 – 1 000 євро;
- працівник на пташиній фермі – 800 – 1 000 євро;
- прибиральник – 600 – 800 євро;
- продавець – 500 – 800 євро.
Де шукати роботу в Латвії
Для пошуку роботи можна звернутися до посередників. Але варто перевірити, чи зареєстровані рекрутингові агенції в Державному департаменті зайнятості – NVA. Через цей же портал також можна шукати офіційні вакансії.
Роботу в Латвії можна знайти і самостійно. Для цього є кілька перевірених варіантів: пошук у спеціальних групах у соціальних мережах та на сайтах компаній.
У фейсбук-групі "Українці в Латвії" час від часу з'являються пропозиції про роботу. Також тут можна поспілкуватися зі своїми співвітчизниками та дізнатися відгуки про роботодавців та вакансії.
Сайти для пошуку роботи в Латвії:
Робота для українців у Естонії
Понад 13 тисяч українців знайшли роботу в Естонії. А ще майже 4,5 тисячі досі в пошуках. Водночас у міністерстві соціальних справ Естонії зазначили, що рівень працевлаштування тут значно вищий, ніж у середньому по Євросоюзу.
Високий рівень працевлаштування українців свідчить про те, що у людей є бажання стати самодостатніми та почати будувати своє життя. Головне, щоб вони знайшли роботу, яка дозволить утримувати сім'ю та орендувати житло,
– зазначила представниця міністерства соціальних справ Естонії Улла Саар.
При цьому у міністерстві визнають, що високий рівень освіти переселенців не гарантує їм ту роботу, яка б відповідала їхній кваліфікації. Основна проблема полягає у недостатньому володінні мовою. Також багато українок приїхали до Естонії з дітьми і не мають на кого залишити малюків, щоб працювати повний день.
Найвищий рівень зайнятості серед українців від 35 до 39 років. Ця вікова категорія найактивніше влаштовується на роботу в Естонії, а частка безробітних серед них постійно знижується.
Наразі 9% від усіх зареєстрованих у країні безробітних – українці. Вони стають на облік в Касі з безробіття, після чого їм виплачують допомогу і сприяють у пошуку роботи.
Перші місяці після повномасштабного вторгнення естонці дуже допомагали українцям з роботою. Деякий час навіть закривали очі на незнання мови. Наприклад, на вакансії касирів до супермаркетів брали українок, які не розуміли естонської. Але до них приставляли місцевих працівників, які всю зміну допомагали їм як наставники і перекладачі.
Ким працюють українці в Естонії
Українці, які отримали тимчасовий захист, можуть працювати на рівних умовах з громадянами Естонії.
Та фактично громадяни України не можуть гарантовано знайти роботу за своїм рівнем кваліфікації. Більшість погоджуються на посади нижчі за рівнем престижності та оплати. Навіть хороша освіта українців не може зарадити, якщо немає знання естонської мови.
Тому переважна більшість українських громадян в Естонії залучені у переробній промисловості, гуртовій та роздрібній торгівлі, сільському господарстві та сфері обслуговування. Українці в Естонії часто працюють пакувальниками, зварювальниками та прибиральниками.
Затребуваною діяльністю, на якій не вимагають знання мови, є робота на фермах. Але проблема в тому, що вони розташовані на досить віддалених від міст хуторах, тому українки з дітьми не дуже поспішають відгукуватися на такі пропозиції. Пріоритетом для них є великі міста, де є школи та дитячі садочки.
В Естонії також є варіанти сезонної роботи, на яку охоче наймають українців. Це вакансії у сфері сільського та лісового господарства, рибна промисловість, готельно-ресторанний сектор та виробництва харчових продуктів. На сезонній роботі можна працювати до 270 днів, але вона не дає права на отримання соціальної допомоги та сімейних виплат.
Більшість українців у Естонії можуть розраховувати на зарплату від 725 євро (мінімалка) до 1 200 євро щомісяця. Середній оклад у країні – 1 741 євро.
Робота зварювальника непогано оплачується в Естонії / Фото Unsplash
Приклади вакансій, які пропонують українцям в Естонії:
- працівник конвеєра на заводі – 1 000 – 1 200 євро на місяць;
- кухар фаст-фуду – 850 – 950 євро;
- електрик – 1 000 – 1 200 євро;
- зварювальник – 1 200 – 1 500 євро;
- працівник тваринної ферми – 1 000 – 1 400 євро;
- продавець – 750 – 900 євро;
- помічник кухаря в ресторані – 800 – 1 000 євро;
- працівник складу – 900 – 1 100 євро;
- пакувальник – 800 – 1 200 євро.
Де шукати роботу в Естонії
Для пошуку роботи можна зареєструватися у найближчому відділенні Каси з безробіття. Для цього потрібно взяти з собою документ, що підтверджує особу та посвідку на проживання.
Сайти для пошуку роботи в Естонії:
Отже, балтійські країни відкрили свій ринок праці для українських переселенців. Вони можуть конкурувати за робочі місця нарівні з громадянами Латвії, Литви та Естонії. Але мовний бар'єр залишається головною проблемою для тих українців, які хочуть працювати за фахом. Тому кожна з країн Балтії пропонує мовні курси, які допоможуть не тільки отримати кращі варіанти роботи, а й соціалізуватися у новій країні.