Знайти ідеальне для себе житло на території нової країни – завжди "завдання з зірочкою". Потрібно не лише розрахувати бюджет, але й ознайомитися з усіма особливостями місцевого ринку оренди.

Варто знати ДП "Документ" за кордоном: які послуги доступні у 2024 році

Міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo вже розібрався, що варто знати, аби процес оренди помешкання у країнах Балтії був максимально комфортним.

Зауважимо, що ані Латвія, ані Естонія, ані Литва не входять до рейтингу найдорожчих країн світу. А ціни на оренду там – доволі демократичні.

Естонія – дешево та комфортно

Естонія належить до країн, в яких якість життя перевищує його вартість. Більшість українців їдуть у місто Таллінн, оскільки там найлегше знайти роботу. Життя у столиці – дорожче, однак ціни “кусаються” не так сильно, як на території інших держав, що входять в ЄС.

Орендувати кімнату у Таллінні можна приблизно за 200 євро (майже 9 тисяч гривень). Варто зауважити, що це – доволі оптимальний результат, якщо немає стартового капіталу для оренди квартири.

Тим часом ціна на квартиру-студію в середньому стартує від 250 євро (майже 12 тисяч гривень). Орендувати класичні однокімнатні апартаменти вдасться за 500 євро (понад 22 тисячі гривень). Окрім того, потрібно враховувати, що комунальні послуги в Естонії обійдуться у додаткові 100 євро (близько 4,5 тисячі гривень). Також орендодавці чи рієлтори можуть попросити зробити внесок у фонд ремонту.

Найдорожчими вважаються квартири в елітних новобудовах. Якщо ж орендувати помешкання у відносно старому будинку, можна непогано заощадити.

Агенти з нерухомості зауважують, що найкращий період для пошуку квартири у Таллінні: від червня до липня. У цей час можна "виловити" найкращі пропозиції. Тим часом наприкінці серпня та у перші дні вересня квартири орендують у перші хвилини після публікації оголошення. Це пояснюють тим, що починається навчальний рік і у цей час до пошуків підключаються студенти.

Станом на 2024 рік все більше орендодавців роблять депозит обов'язковою умовою для оренди помешкання. Найчастіше він дорівнює 2 – 3 щомісячним оплатам за оренду.

Аби не потрапити на гачок до шахраїв, людям рекомендують шукати помешкання через агенцію з нерухомості. У різноманітних спільнотах у соцмережах пропонують варіанти на будь-який смак та гаманець. Однак страховки, що все буде гаразд, при цьому не дасть ніхто. Окрім того, дуже важливо укласти угоду про оренду.

Орендувати ідеальну для себе квартиру – реально
Орендувати ідеальну для себе квартиру – реально / Фото Unsplash

Литва – помешкання як одна з проблем

Українці, які знайшли прихисток на території Литви, дуже часто скаржаться на проблеми з орендою. Зокрема, це пов’язано з відмовами від орендодавців. Їх аргументують можливістю раптового повернення українців додому. Окрім того, ринок оренди у Литві не є надто динамічним, тому вигідні пропозиції – на вагу золота. Хоча є й приємний бонус: Литва також не входить до рейтингу найдорожчих країн ЄС.

Більшість українців їдуть у Вільнюс, адже там – також найкраща ситуація з роботою. Тим часом ціни на оренду можна назвати доволі демократичними. Наприклад, однокімнатну квартиру-студію можна орендувати за 350 євро (понад 15 тисяч гривень). Тим часом однокімнатну квартиру у новому будинку можна орендувати навіть за 400 євро (18 тисяч гривень). Цікаво, що за ці ж гроші можна знайти також двокімнатне помешкання у старому будинку.

Варто зауважити, що Литва має популярні курортні зони. Зокрема, мовиться про Клайпеду та Палангу. Зазвичай вартість оренди там нижча, ніж у Вільнюсі. Виняток – літній період. У цей сезон ціна місячної оренди залишається на тому ж рівні, що й у столиці.

Окрім оренди варто відкласти щонайменше 100 євро на комунальні послуги. Також, перш ніж переїхати до Литви, потрібно врахувати: щоб орендувати помешкання, доведеться відразу заплатити за 2 – 3 місяці. Для цього рекомендують мати про запас близько 1500 євро (понад 67 тисяч гривень).

Варто зауважити, що, на жаль, ринок литовської нерухомості не до кінця очистився від шахраїв. Тому українцям рекомендують не надавати жодних грошей, доки вони не побачать договір про оренду. Найкраще укласти його англійською мовою.

Загалом шукати помешкання найкраще через агентів. Це допоможе вберегти свій час, свої нерви та гроші. Також можна скористатися місцевими вебсайтами. Ще один з варіантів – сарафанне радіо. Щодо оголошень у соцмережах, то їх варто ретельно фільтрувати, оскільки там можна натрапити на шахраїв.

Вільнюс – дуже комфортне місто для життя
Вільнюс – дуже комфортне місто для життя / Фото Unsplash

Латвія – варіанти на всі смаки

Латвія має найвищий попит на помешкання серед країн Балтії. Саме тому ціни там дещо вищі. У середньому, щоб орендувати однокімнатну квартиру, варто мати щонайменше 400 євро на місяць (18 000 гривень) + комунальні послуги близько 100 євро. Тим часом двокімнатна квартира обійдеться щонайменше у 500 євро (понад 22 000 гривень), Окрім того, при укладанні договору доведеться заплатити за 2 – 3 місяці наперед (понад 50 тисяч гривень).

Найчастіше у Латвії намагаються орендувати помешкання саме у новобудовах. Попри те, що квартири там коштують дорожче, люди, які хочуть будувати своє майбутнє на території країни, обирають будинки, в яких у перспективі можна прожити хоча б 5 – 10 років.

Влітку найпопулярнішими стають квартири у Юрмалі, взимку – у Ризі. Столицю Латвії називають одним з найкомфортнішим містом для життя. Варто зауважити, що країни Балтії є дуже популярними для переїзду. Все тому, що рівень життя там доволі високий, а ціни – дуже бюджетні за мірками ЄС. Цікаво, що більшість навіть дуже заможних релокантів обирають за краще орендувати, а не купувати квартири у країнах Балтії.