Ми поспілкувалися з Дмитром та детальніше розпитали про те, чим він займається у Польщі. Як та чому вирішив туди емігрувати, а також що радить тим, хто теж планує переїзд – читайте у матеріалі.

Цікаво Як не потрапити в халепу під час роботи у Польщі: поради досвідченої менеджерки

Довелося тікати від війни

Круглов та його дружина – родом з Донеччини. Дмитро народився у Макіївці, а його кохана Вікторія – у Куйбишевському районі Донецька, зовсім недалеко від Пісків. Саме у Донецьку подружжя й жило до 2014 року, поки його не окупувала Росія. Родині вимушено довелося тікати з рідного міста. Спочатку – у Дніпро.

"Тоді ми думали, що це – всього лише на 2 тижні, поки все заспокоїться. Але додому вже так і не повернулися", – пригадав Дмитро. Після кількох місяців у Дніпрі Круглові вирішили переїхати за кордон. Хотілося спокою для сім'ї й насамперед – для маленької донечки.

Чим Круглов займався в Україні

За професією Круглов – еколог. Втім, повністю розчарувавшись у системі захисту навколишнього середовища в Україні, він вирішив змінити сферу діяльності. Чого тільки він не робив – друкував дипломи, набирав тексти й навіть продавав жіночий одяг. Та згодом врешті втілив у реальність свою дитячу мрію й став займатися фотографією. Дмитро почав, зокрема, знімати весілля.

Переїзд Круглових у Варшаву

Круглові обрали для переїзду Варшаву, оскільки думали, що це – найпростіший варіант, аби продовжити свою діяльність. Втім, як зараз розуміє Дмитро, це їм лише здавалося. "Я думав, що швиденько знайду клієнтів і все буде добре, як було вдома. Але ні", – пояснив українець.

Переїжджали усією сім'єю: Дмитро, дружина Вікторія та дочка Анастасія. У Польщі їхня дитина пішла до 1 класу – на рік пізніше, ніж планувалося. Круглов пригадав, як вони покидали Україну: завантажили в автомобіль усі необхідні речі й вирушили в дорогу. До Львова з Дніпра доїхали поїздом. "Раніше я й не здогадувався, що машину можна перевозити поїздом", – додав українець.


Круглові наважилися на переїзд у 2015 році / Фото з особистого архіву сім'ї

З якими труднощами зіштовхнулася сім'я

Спочатку Круглові зняли у Варшаві хостел. Тоді ж знайшли російськомовного агента з нерухомості й вирушили на перегляди квартир. Він допоміг знайти житло. Доньку влаштували до клубу художньої гімнастики, а пізніше й до школи. Втім, через незнання польської мови це було не так легко. "Знайомих, які могли б допомогти просто записати дитину у навчальний заклад, у нас не було. А перекладачі, які пропонували свої послуги, хотіли 400 злотих на годину", – пригадав Круглов. Врешті, завдяки спеціалістам фундації Ocalenie всі питання вдалося залагодити.

"І якщо наші з дружиною справи на новому місці спочатку були не надто успішними, то у доньки все було навпаки, що безумовно надавало нам сили", – підкреслив Дмитро. Маленька Анастасія почала активно зніматися у рекламах, серіалах та художніх фільмах. Поки вони з Вікторією водили дитину на кастинги та відбори, то швидко набиралися досвіду.


Круглові живуть у Польщі з 2015 року / Фото з особистого архіву сім'ї​

Зараз Анастасія Круглова навчається у 7 класі. Вона ще не знає, яку професію обере, але батьки мріють, що це неодмінно буде щось, пов’язане зі сферою кіно.

Чи важко бути емігрантом із Донецька? Так, адже за вдачею я – не емігрант. Дім, сім'я – моє все. Емігрантом я став вимушено. Війна вигнала мене з дому,
– пояснив Круглов.

"Тільки через 5 років мене нарешті відпустили думки, а чи не кинути все й не повернутися в Україну, до Києва. Було б куди повернутися, повернувся б однозначно", – додав він. Водночас чоловік каже, що і у Польщу не переїхав би, якби не був "донецьким". А труднощі – були й будуть. Адже є постійне питання легалізації і відсутність свого житла. "Якщо порахувати, скільки грошей ми віддали за оренду чужих квартир за ці роки, то волосся стає дибки", – пояснив Дмитро.


Вікторія, Дмитро та Анастасія Круглові / Фото з особистого архіву сім'ї ​

Пошуки роботи та телебачення для мігрантів

Упродовж тривалого часу після переїзду Дмитро не працював. Ажіотажу на його послуги не було. Все було іншим: ринок, потреби, менталітет. Зрештою, поступово у нього таки з'явилися постійні клієнти, але на це пішли роки.

Зараз українець займається фото- та відеозйомкою для бізнесу. Це й food-фотографія, й фото інтер'єрів, й бізнес-портрети. Завдяки цій діяльності Круглов зміг легалізуватися й отримати карту побиту на 3 роки. Тепер у планах – повернутись у весільну індустрію.

Інтернет-телебачення RPNEWS24

Навесні 2020 року, коли весь світ раптово охопила пандемія коронавірусу, у Польщі діяли жорсткі обмеження, наприклад – на пересування вулицями. За словами Дмитра, стало справді нудно сидіти безвилазно вдома, тож він вирішив розважитися й записати новини Польщі – просто на фоні домашньої стіни. Загалом ідея створювати контент для мігрантів у Польщі виникла у нього ще раніше. Хотілося розповідати про прості потрібні речі, які необхідно знати кожному іноземцю.

Спочатку Круглов починав вести ютуб-канал, але скоро закинув цю справу. А через коронавірусні обмеження переглянув формат й подачу. З другого разу йому вдалося втілити свої наміри й завоювати прихильність глядачів. Українець повісив у залі квартири хромакей (зелений фон – 24 канал), поставив лампу, телесуфлер замість телевізора й взявся до діла.

Я думав, що вийшло "так собі". Адже звик бути по інший бік камери. Але несподівано отримав позитивні відгуки від знайомих. Вони сказали: "Діма – це твоє",
– згадує Круглов.

Так він почав писати новини, не виходячи з дому. А потім навіть вдалося відкрити невелику студію, в якій з'явилася можливість запрошувати гостей на інтерв'ю для рубрики "Шлях мігранта".

Круглов розповідає найважливіші новини Польщі: дивіться відео

Українець сподівається знайти однодумців

За словами Дмитра, почати проєкт було легко. А от тягнути його вже другий рік без будь-якої фінансової віддачі – ні. Адже потрібен час, аби зібрати новини, записати відео, змонтувати його, завантажити. А крім цього – заробити ще на життя. Втім, завдяки підтримці фейсбук-груп емігрантів про RPNEWS24 швидко дізналися у Польщі.

Українець сподівається, що з часом він таки знайде однодумців, які захочуть знімати сюжети або вести свої програми. Або ж – з’являться спонсори, які допоможуть вивести проєкт на новий рівень.

Мінімальне обладнання для інтернет-телебачення у мене є. Цілі також є. Залишилося лише зібрати команду. Отже, якщо маєте таке бажання, пишіть,
– закликав Круглов.

Зараз у команді є всього 2 людей – Дмитро та його дружина. Польську мову Вікторія знає краще, тож чоловік звертається до неї за допомогою, коли готує матеріал для новин, або коли не може розібратися у польському мовному звороті. Кохана допомагає йому й з креативними ідеями у різних фото- та відеозйомках. Також контролює камери, коли записують інтерв’ю.


Так відбувалися зйомки вдома / Фото з особистого архіву сім'ї

Співпраця з TransferGo

Поради для тих, хто хоче переїхати у Польщу

Круглов наголосив, що при переїзді у Польщу варто користуватися лише перевіреними фірмами/агентствами з працевлаштування, які активно ведуть соціальні мережі, давно на ринку та мають справді хороші відгуки.

Якщо говорити про бізнес-переїзд, раджу тричі подумати! Адже те, що працює в Україні, у Польщі – здебільшого ні. Тому бізнес-модель треба вибудовувати, відштовхуючись від польського менталітету,
– підкреслив Дмитро.

Та головне, за його словами, не їхати "з рожевими окулярами", хоча й переїзд до Польщі у 2022 році – зовсім не такий, як у 2015. Зараз значно простіше, є багато досвіду від інших людей, завдяки якому вдасться "не наступати на граблі". Є багато клубів за інтересами: проводиться багато інтеграційних заходів, не лише для бізнесменів, а й офісних працівників чи домогосподарок.