Найбільш поширена причина втрати цього статусу – перебування за межами Польщі понад 30 днів. Але іноді це можуть зробити помилково. Про те, як перевірити статус UKR в Польщі та чому це важливо, розповідає сервіс TransferGo.

Читайте також Комунальні послуги у Польщі 2023: скільки платити за газ, світло і воду та що таке czynsz

Кому надають статус UKR та на що це впливає

Статус UKR у Польщі – це спеціальний статус тимчасового захисту, який можуть отримати українці. Важливо врахувати, що його надають тільки тим особам, які прибули до країни у зв'язку з повномасштабною війною, тобто після 24 лютого 2022 року. При цьому статус UKR надається автоматично під час оформлення індивідуального ідентифікаційного номера PESEL.

Чому важливо отримати цей документ? Маючи номер PESEL зі статусом UKR, українці отримують змогу влаштуватися на роботу, користуватися медичними послугами безкоштовно, отримувати соціальну допомогу та навіть зареєструвати власний бізнес у Польщі.

Згідно з останніми змінами у Спецуставі щодо допомоги українцям у Польщі, громадянин України повинен оформити PESEL зі статусом UKR протягом 30 днів з моменту приїзду в Польщу. Водночас слід зауважити, що номер PESEL надається назавжди, але статус UKR може бути скасований, а разом з цим особа втрачає і всі переваги тимчасового захисту.

Як перевірити статус UKR

Згідно з польським законодавством, статус тимчасового захисту скасовується у випадку, якщо людина виїхала з Польщі та не повернулася протягом 30 днів. Але останні місяці українці неодноразово втрачали статус UKR, навіть якщо вони не виїжджали з Польщі, або покидали країну лише на декілька днів.

Українці, які виїжджали з Польщі на понад 30 днів, можуть втратити статус UKRУкраїнці, які виїжджали з Польщі на понад 30 днів, можуть втратити статус UKR / Фото ДПСУ

Тож зараз як ніколи важливо стежити за тим, чи не позбавили вас статусу помилково. Перевірити це можна онлайн, пройшовши ідентифікацію за допомогою профілю зауфани. Що це та як його зробити – читайте тут. Якщо ж він у вас є, треба зробити лише декілька кроків:

  • перейдіть за посиланням;
  • натисніть на кнопку "Sprawdź swoje dane";
  • відкриється сторінка ідентифікації, де треба ввести логін та пароль профілю зауфани та код для входу, який надійде на телефон SMS-повідомленням;
  • далі відкриється сторінка з даними довіреного профілю. Натисніть кнопку "Підписати довіреним підписом", введіть код з SMS;
  • відкриється сторінка сайту obywatel.gov.pl з вашими даними, які є в базі: ім'я, прізвище, дата та країна народження, громадянство та PESEL.

Перевірити наявність статусу UKR можна у рядку "Status cudzoziemca". Якщо там вказано "-", статус не скасований.

Як перевірити статус UKRЯк перевірити статус UKR / Скриншот із сайту obywatel.gov.pl​

Але якщо написано: "Cudzoziemiec niebędący obywatelem kraju UE, EFTA lub Szwajcarii oraz niebedacy członkiem rodziny takiego cudzoziemca", то це означає, що статус тимчасового захисту скасований. Для його відновлення необхідно звернутися в ужонд, де ви оформляли PESEL.