Зокрема, обирають для тимчасового прихистку і Норвегію. Тож сьогодні сервіс TransferGo розповідає, що пропонує ця країна для українців та як відбувається подання заяви на захист.

Читайте також Як вступити до університету Польщі в 2023 році: поради для українців

Головне про тимчасовий захист в Норвегії для українців

Українці, які виїхали з країни після початку війни, можуть отримати в Норвегії тимчасовий колективний захист. Термін його дії – один рік з можливістю продовження. Колективний захист в Норвегії є дуже важливим, адже він дає право на:

  • медичну допомогу у системі державної охорони здоров'я;
  • право на працевлаштування;
  • право брати участь в мовній та ознайомлювальній програмах;
  • діти мають право на відвідування дитячого садка або школи.

Претендувати на колективний захист можуть:

  • громадяни України, які до 24 лютого 2022 року проживали в Україні;
  • громадяни України, які не більш ніж 90 днів до 24 лютого 2022 року перебували за межами України у відпустці або відвідували родичів;
  • незалежно від національності близькі та інші члени сім'ї особи, яка отримала тимчасовий колективний захист.

При цьому варто розуміти, що колективний захист не дає підстав для отримання дозволу на постійне проживання в Норвегії протягом перших 3 років. Після цього терміну можна подати заяву на отримання тимчасового дозволу на проживання, а лише через 5 років проживання за тимчасовим дозволом людина може подавати документи на дозвіл на постійне проживання.

Українці в Норвегії

Українці в Норвегії / Фото UnSplash

Етапи оформлення захисту в Норвегії

Процес оформлення колективного захисту в Норвегії складається з кількох етапів та може зайняти кілька тижнів, або ж навіть місяців. Також треба мати на увазі, що літо в Норвегії – час відпусток, тому у цей період розгляд справ може уповільнитися.

  • Прибуття до Норвегії

Якщо ви плануєте подавати заяву на захист у Норвегії, ви можете перетнути норвезький кордон навіть без закордонного паспорта. Якщо ви не претендуєте на отримання захисту, то слід мати біометричний паспорт, візу чи посвідку на проживання в цій країні.

За можливості після прибуття одразу зверніться в Національний центр реєстрації. Тут представники компетентних установ зможуть проконсультувати та відповісти на ваші питання. Також центр надає місце для ночівлі, харчування, набір з одягом та взуттям, засоби гігієни.

Якщо ж ви приїхали в Норвегію зі своїми домашніми улюбленцями, то вони повинні мати:

  • мікрочип,
  • вакцинацію від сказу,
  • аналіз крові для підтвердження ефективності щеплення,
  • пройти ветеринарний огляд у Норвезькому управлінні з безпеки харчових продуктів.

Прибувши в країну, якнайшвидше зверніться в поліцію та повідомте про намір отримати захист. Імміграційний відділ зареєструє вашу заяву та доставить у притулок для біженців.

Цікаво Виступи українських артистів у Європі: на які концерти варто сходити влітку

  • Подання заяви про захист

Подання заяви в Імміграційний відділ поліції включає перевірку документів, які посвідчують особу. З людиною проводиться бесіда щодо причин подання заяви. Треба пам'ятати, що надання неправдивої інформації або замовчування важливих даних карається законом.

Під час візиту до поліції людину фотографують та беруть відбитки пальців, а також видають посвідчення шукача притулку та D-номер (тимчасовий ідентифікаційний номер).

Як подати заяву на захист в Норвегії

Як подати заяву на захист в Норвегії / Фото UnSplash

З поліції заява надходить в Директорат з питань імміграції. За необхідності співробітники установи можуть провести співбесіду з кандидатом на отримання захисту. Всі біженці також проходять обов'язкове обстеження на туберкульоз.

Очікування рішення від Директорату може займати від декількох днів до декількох тижнів. Весь цей час людина може проживати у притулку для біженців.

Коли людина отримала колективний захист в Норвегії, їй буде надана посвідка на проживання та персональний номер. Наступний крок – це переїзд з притулку до одного з муніципалітетів країни, де вже власне розпочинається процес адаптації та інтеграції в норвезьку спільноту.

Куди звертатися за допомогою в Норвегії?

В кожній країні в українців виникає чимало питань щодо інтеграції в іноземне суспільство. У цьому можуть допомогти окремі державні установи, які опікуються справами іноземців в Норвегії. Зокрема: