Вища освіта в Польщі відкриває безліч можливостей для професійного зростання та майбутньої кар'єри. Місцеві виші видають престижні дипломи, які визнаються в інших країнах Європи. Як українським біженцям вступити до університету в Польщі та чи можна претендувати на безкоштовне навчання – розібратися допоможе міжнародний сервіс TransferGo.
Читайте також Якими бувають дитячі табори у Польщі та чим вони відрізняються
Система освіти в Польщі: що потрібно знати
Навчальний рік у Польщі триває з жовтня по липень. Тут можна здобути освіту в державних або приватних університетах. У Польщі викладають переважно польською мовою, але в деяких вишах є можливість обрати англійську. В програмі навчання є обов'язкові предмети та предмети на вибір.
Спершу потрібно визначитись зі спеціальністю і підібрати заклади, які мають обраний факультет. Для цього знадобляться спеціальні пошукові системи:
Ступені вищої освіти в Польщі майже такі ж, як в Україні. Трохи різниться лише термін навчання:
- Бакалаврат (3 – 3,5 роки);
- Магістратура (1,5 – 2 роки);
- Неподільна магістратура: для медиків, психологів та юристів (5 років);
- Докторантура.
Вступати в Польщі можна до державних або приватних ВНЗ / Фото Pixabay
Умови вступу для українських біженців
У 2023 році уряд Польщі пішов на великі поступки абітурієнтам: для українських вступників польська влада прийняла спеціальні закони. Згідно з новими правилами, польські ВНЗ можуть встановлювати гнучкі умови вступу: наприклад, зараховувати абітурієнтів не за балами ЗНО чи НМТ, а за результатом іспиту чи оцінками за чверть. Вимоги щодо термінів подання документів теж можуть змінювати.
Чи потрібно для вступу знати польську
Так, для вступу до вишу необхідно володіти польською мовою на рівні В1 – В2. Не виключено, що у майбутньому ці вимоги можуть спростити. Під час вступної співбесіди рівень володіння мовою перевіряється шляхом тестування, міжнародного іспиту або особистого спілкування.
Деякі навчальні заклади в Польщі спеціально для українців організовують перший рік навчання українською мовою. Але паралельно потрібно вивчати польську. Також перед вступом університети пропонують іноземцям відвідувати мовні курси.
Ягеллонський університет дозволяє перший рік навчатися українською / Фото Eurostudy
Які документи потрібні для вступу
Через зміни в правилах вступної кампанії перелік документів для вступу в кожен університет може відрізнятися. Але існує загальний список документів, необхідних для абітурієнтів:
- Свідоцтво про народження;
- Паспорт громадянина України;
- Закордонний паспорт;
- Атестат та додаток про здобуття середньої освіти;
- Анкета вступника;
- Сертифікат про рівень володіння польською мовою (не завжди);
- Медична довідка;
- Набір фото 35х45 мм.
Скільки коштує навчання в Польщі
Вартість навчання в приватних та державних ВНЗ Польщі в середньому виходить від 1 000 до 1 500 євро на рік. Але деякі спеціальності можуть бути дорожчими. Наприклад, вартість року навчання на медичному факультеті стартує від 2 000 євро. Також дорожче обійдуться спеціальності, які викладають англійською мовою.
Разом з основною оплатою за навчання необхідно зробити одноразовий внесок. Це сума від 50 до 400 злотих. За ці гроші університет має забезпечити студента необхідним приладдям і формою, якщо вона потрібна.
Додатково доведеться сплачувати за проживання в гуртожитку – від 100 євро на місяць.
Чи можуть українці навчатись безкоштовно
Державні університети Польщі дають змогу українцям навчатися безкоштовно. Але є обов'язкова умова – володіння польською мовою.
Претендувати на безкоштовне навчання можуть абітурієнти, які:
- мають сертифікат про знання польської мови на рівні С1;
- є біженцями, мають статус тимчасового захисту або додаткового захисту;
- мають карту побиту;
- мають Карту поляка, є родичем громадянина Польщі.
Студенти цих категорій мають право на пільги, субсидії та ректорську або соціальну стипендії. Рішення про отримання таких пільг ухвалює ректорат вишу. У польських університетах передбачені стипендії за успіхи у навчанні, спорті або активну громадську діяльність. Також ВНЗ може надавати матеріальну допомогу у зв'язку зі складним сімейним становищем. Додатково українці можуть оформити студентський кредит.
Студентські пільги можуть покрити вартість навчання / Фото Pixabay
Якщо студент до війни навчався в українському університеті, він може продовжити здобувати освіту в Польщі безкоштовно. Це будуть державні заклади зі стаціонарною формою навчання. Для цього треба звернутися до обраного вишу з наявними документами про освіту.
Безплатне навчання для іноземців також пропонують міжнародні програми обміну студентами. Найпопулярніша з них – Erasmus+.