Як війна вплинула на бізнес та які зараз відкриваються перспективи перед біженцями стосовно пошуку роботи в Польщі – розповів Денис Галандзовський у розмові з TransferGo.

Це цікаво 2400 кілометрів за 4 дні: історія українки, яка евакуювалася машиною до Польщі

Денисе, якими видами діяльності ви займалися безпосередньо перед війною? Як йшов бізнес, які були успіхи? Які були плани та перспективи на весну?

До війни я займався наданням рекламних послуг для польських рекрутингових агенцій. Якщо точніше, ми консультували охочих виїхати до Польщі та Чехії на роботу. Також вів YouTube-канал на тему переїзду та життя в Польщі.

Приблизно місяць до початку війни я вирішив розширювати штат співробітників. Позаяк вся робота у нас відбувається віддалено після початку карантину у 2020 році, я наймав співробітників незалежно від їхнього місця проживання. У мене працювали на фрілансі та навчалися чудові люди з Харкова, Києва, Миколаєва, Дніпра, Івано-Франківська, Рівного та Львова. Ми готувалися до чудової весни, тому що у звичайний час – це початок нового робочого сезону, і у нас збільшувалася кількість замовлень. Позитив був на максимальному рівні. Але... не склалося.

Як ви дізналися про те, що почалася війна? Що ви зробили насамперед?

Війну я зустрів вдома у Львові. Ми з дружиною прокинулися під звуки сирени. Ми подумали, що це навчальна сирена, яка мала звучати 23 лютого об 11:00 (її анонсувала влада міста, але тоді сирену так і не увімкнули). Я був збентежений через те, що навчання з оповіщення цивільного захисту зробили о 6-й ранку. Але в цей момент я подивився у вікно та побачив чергу з автомобілів до заправки, на яку зазвичай ніхто не їде. Потім я перевірив стрічку новин – вона була у заголовках "ПОЧАЛАСЯ ВІЙНА". У підсвідомості ми всі знали, що це станеться, тому що весь світ про це говорив ще кілька тижнів до цього. Інформаційне поле з кожним днем все більше заповнювали новини про те, що Путін нападе.


Денис Галандзовський / Фото з соцмереж Дениса

Як змінилося ваше життя за два місяці війни в Україні? Як війна вплинула на ваш бізнес? Чим ви зараз займаєтеся? Які плани на майбутнє?

Зараз, озираючись назад, я розумію, що наше життя ніколи не буде колишнім. Ці півтора місяця назавжди змінили кожного українця. Мій бізнес повністю припинив роботу, тому що він став абсолютно марним у сучасних реаліях. Але життя все одно поставило усе на свої місця. Той YouTube-канал, про який я говорив, став безцінним джерелом інформації для сотень тисяч українців, які змушені були їхати до Польщі. Я наголосив на цьому. Я намагаюся щоденно відстежувати всі зміни та простими словами розповідати про це на своєму каналі. Саме за ці півтора місяця аудиторія збільшилася у понад 10 разів. Це дає мені зрозуміти, що роблю важливу роботу, допомагаю адаптуватися нашим біженцям. Це мій фронт, це місце, де зараз я можу бути корисним для нашого народу.

Наразі українці, які виїхали до Польщі, шукають роботу. Як фахівець у цій галузі, можете описати ситуацію, що склалася на польському ринку праці? Наскільки реально працевлаштуватися з огляду на те, що в основному претенденти на вакансії – жінки?

Зараз є значна потреба у роботі для українських жінок. Після початку війни до Польщі виїхало щонайменше 2,8 мільйона українців, з яких більшість – жінки та діти. Частина біженців знайшли собі роботу та успішно забезпечують себе самостійно, а інші перебувають ще у пошуку. Річ у тому, що весна традиційно вважається "низьким сезоном", коли охочих багато, а пропозицій мало. Так відбувається щороку, а цьогоріч війна додала проблем. АЛЕ! З початку травня дуже багато підприємств збільшують виробничі потужності. Робочих місць стає більше. Не варто забувати й про початок польових робіт, на яких і так традиційно працювали українські жінки, і їх не вистачало. Цього року сезонна робота на полях може стати добрим виходом із ситуації, коли жінки з України отримають роботу, а польські підприємці – достатню кількість робочих рук. Тому зараз потрібно стежити за вакансіями саме у цьому напрямку.

Про роботу для чоловіків: у Польщі для чоловіків завжди була, є та буде робота. Дефіцит був завжди, а з початком війни він лише посилився, бо понад 500 тисяч українців повернулися до України після повномасштабного вторгнення російських військ.

У Польщі почали допомагати з роботою українським жінкам: дивіться відео Дениса Галандзовського

Де краще шукати роботу – у великих містах чи у маленьких? Які спеціальності найзатребуваніші?

Я б не поділяв пошук роботи на міста, тому що ми опинилися у ситуації, коли роботу для жінок складно знайти у будь-якому місті. У великих – промисловість та склади, а у маленьких – польові роботи. Але, знову ж таки, повторюся, зараз більш реально знайти роботу на полях, а вона зі зрозумілих причин доступна саме в селищах. Ну і, як на мене, для дітей краще жити в маленьких містах. Там і людей менше, і школи не переповнені, і немає метушні великого міста, що провокує стрес у і так складній ситуації, в якій опинилися всі без винятку українці.

Щодо фахівців, то хочу сказати таке: зараз у Польщі активно триває розробка програм та законів стосовно інтеграції українських експертів у трудову структуру Польщі. Вже зараз на роботу можуть претендувати лікарі, медсестри, вчителі, вихователі дитячих садків та психологи. Всі ці люди будуть безпосередньо задіяні в забезпеченні допомоги для біженців з України і при цьому функціонуватимуть за всіма правилами Польщі. Таким чином у них буде можливість вивчити європейський устрій державних установ, що допоможе у майбутньому реалізувати цей досвід в Україні.

Як перевірити вакансії та роботодавця, щоб не стати жертвою шахраїв?

Ця тема дуже і дуже глибока, і я багато разів говорив про це у себе на каналі. Зараз хочу лише виділити кілька пунктів саме для людей, які зараз у Польщі, тобто для біженців:

  • потрібно приходити безпосередньо до офісу компанії, де ви хочете працювати;
  • ніколи не платити за послуги пошуку роботи (у Польщі це заборонено законом);
  • завжди вимагати підписання контракту з роботодавцем у 2 примірниках та 2 мовами (польською та українською);
  • уважно читати всі умови договору;
  • заробітну плату отримувати тільки на карту. Жодних виплат у конвертах – це завжди шлях у нікуди.

Ті, хто вже знайшов роботу, намагаються допомогти своїм рідним та близьким матеріально. Який сервіс ви порадили б для переказу грошей з Польщі в Україну?

Я був, є і буду фанатом найкрутішого сервісу з переказу грошей із ЄС до України – TransferGo. TransferGo є однозначним лідером у своїй галузі, що завжди працює без перебоїв, а зараз ще й усі функції доступні повністю безкоштовно.

Крім того, в TransferGo є дуже хороша реферальна програма, яка дозволяє заробляти гроші за рекомендацію сервісу. 22 євро – за кожного, хто приєднується до TransferGo, використовуючи реферальне посилання чи код запрошення. Усім раджу!


Підтримуйте фінансово своїх рідних разом з TransferGo / Фото instagram TransferGo

Що ви могли б побажати нашим читачам?

Я хотів би побажати кожному насамперед терпіння. Ми згуртувалися навколо біди, яка нас наздогнала, і зараз треба вистояти заради нашого майбутнього. Я впевнений, що зараз кожен українець перебуває на своєму місці і робить все, що йому під силу для якнайшвидшої перемоги над окупантом. Віримо у ЗСУ, віримо нашому президенту, віримо у великий український народ!