Вирушити на навчання до Італії звучить як мрія. Студенти поєднують приємне з корисним: здобувають вищу освіту та активно знайомляться з культурою країни. Для молоді передбачені різноманітні тревел-програми. Вступаючи в місцевий ВНЗ, можна з легкістю та не за всі гроші світу відкрити для себе найкрасивіші локації Італії та загалом ЄС.

Зверніть увагу Найкращий місяць для подорожей: які міста ЄС варто відвідати у вересні

Окрім того, навчання в Італії відкриває безліч можливостей для майбутнього. Дипломи, які видають місцеві ВНЗ, визнають у десятках країн світу. Зокрема, можна вільно працевлаштуватися на території країн Шенгенської зони.

Міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo вже розібрався, як українцям розпочати навчання в Італії. Спойлер: все не так складно, як може видатися на перший погляд.

Італія – батьківщина освітнього Ренесансу

Упродовж останнього тисячоліття Італія стала центром розвитку освіти та науки. Саме на її території розташований легендарний Болонський університет. Його історія розпочалася ще у 1088. Серед студентів університету: Данте Аліг'єрі, Франческо Петрарка, Юрій Дрогобич та Умберто Еко.

У передчутті свого тисячолітнього ювілею (у контексті світової історії він – зовсім скоро) університет продовжує приймати студентів з різних куточків світу. Зокрема, можна вступити на такі факультети: юридичний, філологічний, філософський, педагогічний, природничий.

Також у Тоскані розташований Сієнський університет (функціонує від 1240 року). Цікаво, що він перетворив Сієну у найбільш студентське містечко Італії. Там мешкає близько 60 тисяч місцевих. Тим часом студентів водночас перебуває до 20 тисяч.

Сієнський університет насамперед славиться своїм медичним факультетом. Саме там розпочалася історія багатьох революційних рішень у сфері. Окрім того, у межах навчального закладу функціонують такі факультети: економіки, інженерії, правничий, політології та інші.

Традиційно, всі дороги ведуть до Риму. Освітня сфера – не виняток. Саме в італійській столиці розташований Університет Ла Сапієнца Рим. Відносно "молодий" (лише понад 720 років), однак дуже популярний. Саме він може похвалитися найбільшою кількістю студентів серед ВНЗ країн ЄС. Серед факультетів – архітектури, мистецтва та гуманітарних наук, права, економіки. Окрім того, там готують одних з найфаховіших археологів світу.

Регіон Умбрія славиться своїм університетом Перуджі, розташованим в однойменному місті. Історія ВНЗ розпочалася у 1308 році. Наразі щороку там навчаються понад 25 тисяч студентів. Вони опановують сільське господарство, економіку, юриспруденцію, літературу та філософію.

І, звичайно, історію сучасного світу неможливо уявити без Падуанського університету. Він функціонує з 1222 року. Одним з викладачів ВНЗ був легендарний Галілео Галілей. Наразі у межах закладу функціонує 13 факультетів. Зокрема, мовиться про сільськогосподарський, філософії, психології, ветеринарної медицини, педагогічних наук.

Окрім того, Італія славиться своїми мистецькими школами та студіями. Зокрема, дуже престижно опановувати на території країни різноманітні сфери дизайну.

Як українцям здобути вищу освіту в Італії
Навчаючись у ВНЗ Італії, можна багато подорожувати країною / Unsplash

Що з мовним бар'єром

Італія – дуже лояльна до студентів у мовному питанні. Без сумніву, базою є англійська мова. Без неї розпочати навчання – фактично нереально. Тим часом вимоги до знання італійської – не такі суворі. Опановувати мову на високому рівні можна вже під час навчання: більшість університетів не вимагає підтверджувати певний рівень італійської перед вступом. Хоча у деяких випадках таки доведеться скласти іспит. Також при ВНЗ функціонують фахові мовні школи. За бажання, там можна проходити мовне навчання за дуже демократичними цінами.

Студенти з різних країн зауважують, що охоче вчать італійську, оскільки мова – дуже красива та приємна у вивченні. Окрім того, вона відкриває низку блискучих перспектив. Зокрема, можливість після завершення навчання залишитися будувати кар’єру на території країни. Італія охоче співпрацює з іноземцями, залучаючи їх до роботи у різноманітних сферах.

Скільки коштує навчання в Італії

Існує стереотип, що навчання на території ЄС – дуже дороге. Однак Італія входить до рейтингу країн з найдемократичнішими цінами. Річна ціна навчання стартує від 2 тисяч євро (близько 91 тисячі гривень) й максимально найчастіше сягає 5 тисяч євро (майже 228 тисяч гривень). Тим часом можна провчитися лише один семестр й заплатити від 600 євро (понад 27 тисяч гривень).

Вступити на бюджет іноземцям в Італії – фактично нереально. Водночас можна спробувати отримати стипендію або грант. Зазвичай останні можуть навіть сягати 10 тисяч євро на рік.

Як українцям вступити до ВНЗ Італії

Італійські університети охоче приймають українських студентів. Водночас є один суттєвий недолік: до ВНЗ країни не можна вступити після завершення 11 класів в Україні. Вступ на бакалаврат в Італії передбачає, що абітурієнт або абітурієнтка вже провчилися 12 років. Однак панікувати "все пропало" теж не варто. Є декілька варіантів:

  • завершити перший курс в українському університеті, а тоді вступати в навчальний заклад Італії;
  • завершити в Україні навчання у коледжі;
  • пройти програму міжнародного бакалаврату (IB) або A-Levels;
  • завершити підготовчу програму Foundation Course в Італії (можна обрати напрямок Science або Humanities).


Навчання в Італії дає можливість знайти друзів з різних куточків світу / Unsplash

Які документи потрібні при вступі на бакалаврат

  • Шкільний атестат, диплом коледжу або довідка про успішне закінчення 1 курсу університету (перекладені італійською);
  • Dichiarazionne di valore (специфічний італійський документ, який не має аналогів в Україні);
  • CV (зокрема, варто подати власний досвід волонтерської діяльності);
  • мотиваційний лист (експерти зауважують, що писати варто щиро та "від себе", шаблонні фрази вже давно нікого не цікавлять).

Також можуть попросити надати рекомендації та портфоліо.

Звичайно, під час вступу можуть виникати різноманітні форс-мажори. Однак зазвичай студенти оцінюють свій навчальний досвід в Італії як дуже позитивний. Він відчиняє чимало дверей на території ЄС та допомагає реалізувати мрії.

Нагадаємо, що допомогти матеріально рідним в Україні можна з будь-якої точки Європи. Зокрема, з Італії. Для цього варто скористатися послугами міжнародного сервісу TransferGo. Швидко, зручно та за вигідним курсом. Якщо ж долучитися до програми "‎Запроси друга", можна отримати ще й приємні грошові бонуси.