Чеські університети пропонують рівні можливості як для іноземних абітурієнтів, так і для громадян Євросоюзу. Однак сам процес вступу має свої особливості. Насамперед варто звернути увагу, що відповідні документи абітурієнти починають готувати ще у січні.

Читайте також Зміни для українців у Німеччині: до чого варто підготуватися у 2024 році

Щоб вчасно розпочати підготовку та нічого не упустити, міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo розповідає про головні нюанси. Зокрема, що треба знати про нострифікацію атестата та вступні іспити.

Особливості вступу та навчання в Чехії

ВНЗ Чехії діляться на дві групи: приватні й державні. У приватних – пропонують величезну кількість англомовних програм. Відповідно викладання та складання іспитів організовані англійською, а для успішного навчання в такому середовищі необхідна наявність сертифіката про вільне володіння іноземною мовою.

У державних ВНЗ представлені програми чеською мовою. Для отримання безкоштовної освіти українському абітурієнту необхідно вивчити чеську та скласти спеціальний мовний іспит, після якого почнеться процес розгляду документів вступника.

Зауважимо, при виборі платної освіти знання чеської мови не є обов'язковим.

Діти в школах Чехії навчаються 13 років. Тому українські абітурієнти мають додатковий рік після закінчення школи, щоб пройти мовні курси з вивчення чеської чи поглибити свої знання з дисциплін, необхідних для вступу.

Що треба знати про вступ до університетів Чехії

Що треба знати про вступ до університетів Чехії / Фото Pexels

Також можна розглянути варіант закінчення чеської старшої школи, випускники якої отримують національний диплом "Maturita". Оскільки він засвідчує мовну компетентність абітурієнта, шанс зарахування на безплатну програму суттєво зростає.

Також звернути увагу потрібно на те, що в чеських вишах існують 3 форми навчання:

  • очна,
  • заочна,
  • комбінована.

При цьому університетські освітні програми надають можливість студентам самостійно обирати курси для відвідування та розподіляти академічне навантаження.

Підготовка до вступу у ВНЗ Чехії: заявка та іспити

Підготовка до вступу у чеський вищий навчальний розпочинається заздалегідь, однак точний термін залежить від профілю закладу. Так само можуть відрізнятися умови вступу.

  • Заявка

Якщо абітурієнт обирає творчі спеціальності, то заявку на вступ доведеться подати до кінця листопада, а якщо це технічні університети – до кінця лютого. Однак сьогодні існують виключення, тому перед подачею заявки треба перевірити терміни, вказані на сайті обраного університету.

Щоб зареєструватися на вступні іспити, необхідно пройти кілька кроків:

  1. Подати онлайн-заявку. Університети використовують систему електронних форм. Це дозволяє студентам відстежувати статус своєї заявки впродовж усього вступного процесу;

  2. Заповнити анкету. У ній необхідно вказати: ім'я, адресу, номер соціального страхування, назву університету, факультет і напрям навчання, дані про навчання в середній школі (університети також можуть вимагати огляд оцінок ключових предметів). Деякі університети просять видрукувати анкету, підписати її та надіслати поштою до факультету;

  3. Сплатити адміністративний збір. Вартість кожної заявки – від 400 до 600 чеських крон. Щоб її зарахували, оплатити визначену суму потрібно не пізніше визначеного кінцевого терміну.

Про подальші кроки університет повідомить через систему онлайн-реєстрації, листом або електронною поштою.

Зверніть увагу Українці у Швейцарії: яку роботу та зарплати пропонує країна

  • Нострифікація атестата

Перед тим, як перейти на наступний етап, українцям потрібно нострифікувати атестат. Деякі чеські університети можуть самостійно визнати попередню освіту абітурієнта. Проте не всі заклади мають право на таку процедуру. Тому вступники звертаються за зовнішньою нострифікацією, яку проводить Міністерство освіти. У Празі цим займається магістрат.

Щоб нострифікувати атестат необхідно:

  1. легалізувати атестат в Міністерстві юстиції чи поставити апостиль в Міністерстві освіти.
  2. перекласти його на чеську мову.
  3. нотаріально завірити у державного нотаріуса.
  • Іспити для українців

Заявку на нострифікацію розглядають 60 днів. Після цього магістрат визначає, які предмети потрібно здати, щоб підтвердити своє навчання в Україні. Тести визначають на основі загальної кількості годин навчання.

Наприклад, якщо в Чехії на вивчення математики закладено умовно 500 годин, а в Україні 400, – абітурієнтам призначать екзамен з цього предмету. Найчастіше вступники з України складають тести із трьох дисциплін.

Особливості вступу до ВНЗ Чехії

Особливості вступу до ВНЗ Чехії / Фото Unsplash

Іспити проходять у різні дні, абітурієнту дають список запитань і час на підготовку. Учні, які не знають чеської, можуть заручитися підтримкою перекладача, який допоможе з усними екзаменами.

Зауважимо, якщо не скласти іспити, усю процедуру доведеться проходити заново, адже без нострифікації університет може не допустити до вступу.

Які документи потрібно підготувати для вступу

Абітурієнтам необхідно підготувати такі документи:

  • Заява про вступ до ВНЗ, написана особисто абітурієнтом.
  • Атестат + доповнення (оригінал) про закінчення 11 класу.
  • Документ про нострифікацію атестата.
  • Закордонний паспорт.
  • Медична довідка форма № 086/о.
  • 2 фотографії формату 3*4.

Щодо вартості навчання, то кожен ВНЗ має власні ціни на кожну освітню програму. Втім, слід зауважити, що студентам з гарною успішністю університети виплачують одноразові або щомісячні стипендії.