Особливості перебування варіюються залежно від кожної країни, інформує 24 Канал. Але є загальні правові механізми, якими можуть скористатися люди, котрі змушені були виїхати з України через нинішні події.

Зверніть увагу Найшвидший спосіб перезавантажитись: які міста ЄС – ідеальний варіант для сіті-брейк

Більшість українців у ЄС отримали тимчасовий захист. Він надає доступ до ринків праці європейських держав та можливість успішно інтегруватися у місцеві суспільства. Водночас раптово зросла й кількість людей, які подають заявки на міжнародний захист.

Департамент у справах іноземців Польщі повідомив, що у першому кварталі 2024 року українці подали 1200 заявок на міжнародний захист. Важливо, що запити зазвичай розглядає перша країна ЄС, на територію якої в'їхала людина. Це передбачає Дублінський регламент. Отже, якщо українець або українка в'їжджають через Польщу, саме польська влада вирішуватиме, чи отримають вони міжнародний захист.

Чим міжнародний захист відрізняється від тимчасового, а також які головні нюанси варто знати українцям, вже розібрався міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo.

Кількість заявок на міжнародний захист у Польщі різко зросла

Польща – одна з країн ЄС, яка прийняла найбільше українців. Переважно ці люди отримали тимчасовий захист. Однак у місцевому Департаменті у справах іноземців наголосили: кількість осіб, які прагнуть отримати міжнародний захист, також зросла. Так, у порівнянні з першим кварталом 2023 року ця цифра збільшилася на 30%.

Власне, найбільше заявок на міжнародний захист надійшло саме від українців. На другому місці – білоруси.

Українець або українка може подати заявку на міжнародний захист через польську прикордонну службу. До слова, це можна зробити, перебуваючи на кордоні.

У Польщі заявку на міжнародний захист розглядають зазвичай до 6 місяців (в інших країнах процес може розтягнутися й до 18 місяців). Варто зауважити, що упродовж першого кварталу 2024 року у Польщі ухвалили сотні позитивних рішень. Водночас якщо заявку відхилили, людина має право подати на апеляцію.


Все більше українців подають заявки на міжнародний захист / Shutterstock

Тимчасовий VS міжнародний захист

Тимчасовий захист актуальний для людей, які виїхали з України після 24 лютого 2022 року. Його можна вільно отримати у будь-якій країні ЄС та навіть повертатися після цього додому на певний час (зазвичай дуже короткий, щоб не втратити пільги). Найчастіше тимчасовий захист надають на рік, а потім продовжують.

Тим часом міжнародний захист зазвичай надає країна, через яку українець або українка потрапили на територію ЄС. Хоча, звичайно, є винятки. Зокрема, якщо йдеться про возз'єднання сім'ї.

Тимчасовий захист отримали сотні тисяч людей. Тим часом міжнародний – в рази менше. Варто зауважити, що допоки триває розгляд заявки на нього, заборонено офіційно працевлаштовуватися. Окрім того, у той час не можна перетинати кордон країни перебування. Ця заборона суттєво ускладнює життя.

Доки заявку на міжнародний захист розглядають, українець або українка матиме право на соціальну допомогу: зможе проживати у муніципальному помешканні, отримувати продукти та засоби гігієни, користуватися послугами медичної допомоги, відвідувати мовні або професійні курси. Так, станом на березень 2024 року соціальна допомога була доступна понад 5 тисячам людей, які звернулися за міжнародним захистом у Польщі.

Такий правовий статус не має обмежень у терміні дії й гарантує, що людина зможе залишатися в тій країні, куди прибула, і їй не доведеться вимушено повертатися додому. Цей механізм захищає від:

  • вигнання;
  • висилки;
  • екстрадиції;
  • депортації.

Як отримати міжнародний захист

Щоб отримати міжнародний захист, потрібно довести, що у країні, звідки походить людина, їй загрожує переслідування або реальний ризик втрати життя чи здоров'я. Окрім того, треба зібрати пакет документів, які:

  • посвідчують особу;
  • підтверджують право на отримання міжнародного захисту;
  • доводять, що у рідній країні загрожує небезпека;
  • квитки.

Також дуже важливо довести, що людина, яка хоче отримати міжнародний захист, не становить загрози нацбезпеці країни, куди приїхала.

Українець або українка можуть відмовитися від міжнародного захисту. Водночас це матиме наслідки не лише для самої людини, але й для членів її сім'ї, якщо вони перебувають на території тієї самої країни. Зокрема, йдеться про дітей.

Хоча міжнародний захист дає більше гарантій щодо перебування на території тієї чи іншої країни, більшість українців все-таки обирають тимчасовий. Серед плюсів – його легше отримати та більший вибір країн. Хоча обидва статуси дають можливість вільно жити, працювати та будувати своє майбутнє на території країни, яка їх надала.

Перш ніж обрати тимчасовий або міжнародний захист, українцям варто врахувати низку нюансів. Зокрема, чи можуть вони собі наразі дозволити 6 місяців перебувати без роботи (поки розглядають заявку), а також – чи збираються вони жити на території тієї чи іншої країни у найближчі роки. Якщо плани не довгострокові, краще все-таки скористатися тимчасовим захистом.


Найбільше шансів отримати міжнародний захист українці мають у Польщі / Unsplash

Україна зацікавлена у поверненні людей

За статистикою, наразі повернутися в Україну планують приблизно 50% українців, які перебувають за кордоном. У Київському міжнародному інституті соціології назвали це ще оптимістичним сценарієм.

Більшість українців успішно інтегруються у суспільства тих країн, де мешкають. Вони демонструють позитивні показники з працевлаштування та починають власні проєкти. Варто зауважити, що українське за кордоном вже стало знаком якості.

Люди повернуться в Україну, якщо:

  • критична інфраструктура працюватиме нормально (зокрема, не буде постійних вимкнень світла);
  • ситуація у рідному населеному пункті буде безпечною;
  • квартира або будинок збережеться;
  • настане перемога України.

Українська влада готова робити усе можливе, аби люди поверталися додому. Зокрема, пріоритетною є робота з молоддю. Матвій Бідний, тимчасовий виконувач обов'язків міністра молоді та спорту, наголосив, що для цього реалізовуватимуть різноманітні проєкти.

Важливо, аби молодь бачила свої перспективи в Україні й хотіла сюди повернутися. Аби дім став мрією, яка неодмінно здійсниться.