Навіть зараз Велика Британія продовжує анонсувати хороші новини для переселенців. Раніше мовилося, що термін дії віз, які українці отримали у межах спеціальних програм, завершується ще у березні 2025 року. Однак Велика Британія вирішила піти назустріч й ухвалила доленосне рішення про продовження віз щонайменше до 2026 року.

Зверніть увагу Люксембург, Ліхтенштейн, Сан-Марино: що варто знати українцям, мандруючи у мікродержави Європи

Що варто знати українцям, які планують залишатися на території країни, розібрався TransferGo.

Як продовжити візу

У МЗС Великої Британії наголосили: рішення про продовження віз ухвалили, щоб українці отримали впевненість у своєму майбутньому. Адже, коли будуєш життя у новій країні, дуже важливо усвідомлювати власні права й раціонально оцінювати можливості.

Щоб продовжити візу ще на 18 місяців, потрібно подати відповідну заявку. Зробити це необхідно за три місяці до завершення дії чинної візи. Коли заявку схвалять, українці зможуть перебувати на території Великої Британії щонайменше до вересня 2026 року. Наголошують, що вони матимуть усі ті ж права, що й раніше. Зокрема, мовиться про:

  • працевлаштування;
  • пільги;
  • медичну допомогу.

Які програми для українців передбачені у Великій Британії

Після 24 лютого 2022 року Велика Британія запровадила такі програми для українців:

  • Homes for Ukraine;
  • Ukraine Family Scheme.

Відповідно до них, українці отримували візи, які тепер можна продовжувати.

Зауважимо. Станом на 23 лютого 2024 року програма Homes for Ukraine залишається чинною.


Велика Британія прихистила тисячі українців / Unsplash

Тим часом програму Ukraine Family Scheme (вона передбачала, що українці можуть в'їхати на територію країни, аби возз'єднатися з рідними) Велика Британія закрила 19 лютого цього року. До слова, рішення викликало неоднозначну реакцію британських юристів. Водночас у МЗС Великої Британії наголосили, що пішли на цей крок, аби "адаптуватися" й розвивати візові схеми заради їхньої максимальної ефективності.

Що варто знати про Homes for Ukraine

Homes for Ukraine – спонсорська програма, яку реалізують через складну ситуацію в Україні. Вона не передбачає жодних обмежень щодо кількості українських громадян, які прибувають на територію Великої Британії. Щоб скористатися програмою, потрібно подати заявку й дочекатися, коли знайдуть спонсора – громадянина або громадянку Великої Британії. Також спонсорами можуть ставати уряд Шотландії та уряд Уельсу.

Відповідно до умов Homes for Ukraine, в одного спонсора можна безплатно мешкати упродовж 6 – 12 місяців. За це він отримує підтримку від держави.

Подати заявку у Homes for Ukraine можуть українці, які:

  • проживали в Україні станом на 1 січня 2022 року;
  • перебувають за межами Великої Британії;
  • мають спонсора.

Українці, які прибувають до Великої Британії за цією програмою, мають право отримати фінансову підтримку. Мовиться про одноразову виплату у розмірі 200 фунтів стерлінгів (1 фунт стерлінгів – 48,86 гривні). Щоб отримати гроші, потрібно звернутися до ради за місцем проживання.

Також українці мають право подати заявку на соціальну допомогу – універсальний кредит. Отримати його можуть українці, які:

  • не мають роботи;
  • не можуть працювати з певних об'єктивних причин;
  • мають низький рівень доходу.

Затвердженої суми немає. Рівень допомоги залежить від низки факторів. Зокрема, чи є неповнолітні діти. Або чи потребує особа допомоги у сплаті за оренду житла. Для матерів-переселенок також передбачена допомога на дитину.


Наразі українці можуть скористатися програмою Homes for Ukraine / Unsplash

Життя у Великій Британії – коротко про головне

Для переселенців з України, які щойно прибули на територію Великої Британії, передбачений безплатний проїзд (перші 48 годин). Ним можна скористатися, щоб добратися з аеропорту або порту до місця призначення.

На території Великої Британії українці мають право мешкати:

  • у спонсора;
  • у рідних або друзів;
  • самостійно орендувати житло.

Щоб почати будувати кар'єру на території країни, потрібно надати роботодавцю підтвердження права на роботу. Для цього необхідно мати:

  • посвідку BRP;
  • або обліковий запис у системі Британської служби віз та імміграції (UKVI).

Аби отримати посвідку BRP, необхідно показати роботодавцю візу у паспорті.

Британці дуже дружно налаштовані й охоче приймають українців на роботу. За статистикою, понад 50% українців у Великій Британії працюють не за спеціальністю. Левову частку вакансій пропонують у таких сферах: готельний бізнес, виробництво або будівництво.

Знайдуться й вакансії для тих, хто поки не володіє англійською. Водночас людей попереджають: якщо бачите своє майбутнє у Великій Британії, обов'язково потрібно вивчити мову. Місцеві освітні заклади часто пропонують українцям навчатися на безплатних мовних курсах.

Велика Британія – країна давньої культури та фантастичної архітектури. Українців запрошують пізнавати нову для себе країну, відвідуючи безплатні музеї та виставки. Їх особливо багато у столиці – Лондоні.


У Лондоні двері відчиняють чимало безплатних музеїв / Unsplash

До слова, у 2023 році Лондон посів почесне друге місце у топі найвідвідуваніших міст світу, поступившись лише Стамбулу. Упродовж 12 місяців столицю Великої Британії відвідали понад 18 мільйонів відвідувачів.