А що потрібно знати українцям, які вирушають до Люксембургу, Ліхтенштейну або Сан-Марино, з'ясував міжнародний сервіс TransferGo. Віртуальна мандрівка починається!

Зверніть увагу Колосальне розширення підтримки: Швеція готується ухвалити закон, який чекають тисячі українців

Велике Герцогство Люксембург

Люксембург є однією з найменших (2 586 кілометри) та найменш населених країн ЄС. Та це не заважає державі залишатися потужним гравцем на політичній та туристичній арені. Щорічно сюди приїжджає близько 900 тисяч мандрівників, які в середньому проводять в країні понад 2 ночі.

Саме термін у 2 – 5 днів є оптимальним для відвідування Люксембурга. Цього часу вистачить, щоб побачити всі найвидатніші локації й насолодитися колоритом країни. Найбільше місто – столиця Люксембург, засноване ще у 10 столітті нашої ери. Побувати там – наче телепортуватися у казку. Місто розташоване на скелі й розбудоване як величезна фортеця.

Туристам рекомендують:

  • помилуватися місцевими палацами;
  • сфотографуватися на фоні Собору Люксембурзької Богоматері;
  • знайти всі мости міста, бо кожен з них – витвір мистецтва;
  • погуляти старовинними затишними вуличками;
  • відвідати Музей громадського транспорту (вхід – безплатний).
  • завітати до маленьких пекарень, де можна спробувати випічку за рецептами, які передають з покоління у покоління.

Люксембург неодноразово очолював топ найбагатших країн ЄС. Окрім того, у 2023 році держава опинилася на другому місці у рейтингу держав з найвищою у Європі середньою зарплатою. Мовилося про понад 4 тисячі євро після сплати податків. Водночас наголошують, що фахівці з солідним стажем можуть заробляти набагато більше.


Люксембург береже своє минуле / Pixabay

Люксембург регулярно опиняється у списку найбезпечніших держав Європи. Зокрема, у 2023 році країна поступилася лише Швейцарії, Ісландії, Норвегії та Данії. Це – справжній "зелений прапорець" для туристів: вирушаючи у мандрівку до Люксембурга, вони можуть не хвилюватися про власну безпеку.

Ще один суттєвий бонус для місцевих жителів та мандрівників – безплатний громадський транспорт. Відповідне рішення країна ухвалила, щоб боротися з заторами, які буквально сковували Люксембург.

Люксембург має чудове транспортне з'єднання з європейськими столицями. Потяги до Парижа, Берліна та Брюсселя вирушають орієнтовно раз на годину. Проводячи відпустку у Люксембурзі, можна спонтанно вирушити до іншої країни на обід й ще до вечері повернутися назад. Наприклад, щоб добратися до Парижа знадобиться лише 2 години вільного часу й приблизно 50 євро на квиток.


Люксембург варто відвідати хоч раз / Pixabay

Люксембург підтримує Україну у її боротьбі проти російської агресії. Країна надає пакети допомоги та приймає людей, які рятуються від війни. Зокрема, нещодавно Люксембург продовжив для українських біженців право перебувати на території країни до березня 2025 року.

Також Люксембург робить кроки назустріч, аби краще пізнати українську культуру. Восени 2023 року на території країни відбулися "українські дні". Місцева влада наголосила, що цей фестиваль має стати щорічним.

Князівство Ліхтенштейн

Хоча його площа становить лише 160 кілометрів квадратних, Ліхтенштейн – справжній магніт для туристів. Оптимальний час для відвідин – 3 дні.

Мікродержава розташувалася у самому серці Альп й зберегла атмосферу класичної середньовічної Європи. Романтики, які подорожують у Ліхтенштейн, з легкістю можуть уявляти себе мандрівниками у часі.

Найвідвідуванішим містом мікродержави є Вадуц (столиця). Родзинкою міста є замок, розташований на пагорбі. Величну споруду, яка наче телепортувалася прямісінько з якоїсь казки, видно з будь-якого куточка Вадуца. Варто зауважити, що у замку досі мешкає князівська родина. Водночас екскурсії до замку Вадуц – дозволені. Ліхтенштейн любить туристів й готовий відчиняти перед ними всі двері – навіть ті, які увінчує герб.

Старе місто у Вадуці зачаровує навіть мандрівників зі стажем. Кожна будівля тут – витвір архітектурного мистецтва та водночас візитівка історії.

Туристам варто розуміти: Ліхтенштейн – настільки крихітний, що, скориставшись послугами громадського транспорту, можна легко опинитися на території іншої країни й навіть не зрозуміти, що це сталося. Місцеві жителі найчастіше користуються приватним транспортом або їздять на таксі.

Зважаючи на свої розміри, Ліхтенштейн не має власного аеропорту. Місцеві жителі користуються послугами сусідніх держав. Найчастіше – Швейцарії. Власної залізничної компанії мікродержава також не створила. Зате Ліхтенштейн може похвалитися трьома зупинками на лінії від Австрії до Швейцарії.

Ліхтейнштейн – країна з високим рівнем життя. Такого поняття як мінімальна зарплата тут немає. А середня – коливається від 3,5 до 9 тисяч швейцарських франків (1 швейцарський франк = 43,22 гривні). Мандрівників попереджують, що ціни тут відповідають рівню зарплат, тому витрати варто спланувати завчасно.

Безперечний бонус Ліхтенштейну – безпека. У країні – низький рівень злочинності. Кількість ув'язнених тут підраховують навіть не у сотнях, а в десятках людей.


Ліхтенштейн прекрасний у всі сезони / Pixabay

Ліхтенштейн – маленька країна з великим серцем. У 2022 році влада країни активувала статус тимчасового захисту для біженців з України. З ним вимушені переселенці отримують право на проживання терміном на 1 рік з можливістю продовження. Окрім того, Ліхтенштейн неодноразово надавав Україні гуманітарну допомогу та долучився до Фундації Олени Зеленської.

Найясніша республіка Сан-Марино

Крихітна країна (61,2 кілометра квадратних) у центрі Італії, яка має абсолютну незалежність. До речі, місцевих жителів не варто називати італійцями, бо можна образити. І це не тому, що вони не люблять сусідів (навпаки), просто жителі Сан-Марино дуже пишаються своєю незалежністю.

У список must visit можна сміливо додавати все Сан-Марино, а не конкретні локації. Країна фактично на всі 100% зберегла свою середньовічну архітектуру й нагадує музей просто неба.


Сан-Марино варто відвідати влітку / Unsplash

Звичайно, про власний аеропорт у Сан-Марино навіть не мовиться. Водночас країна має невеличкий гелікоптерний майданчик. Найпростіший спосіб добратися у Сан-Марино – автобусом. Громадський транспорт курсує регулярно, зокрема, й на територію Італії. Найпопулярніший автобус – Сан-Марино – Ріміні (італійське місто на узбережжі Адріатичного моря). Мандрівники, які мріють відвідати Сан-Марино, можуть прилетіти у будь-який аеропорт Італії, а вже звідти доїхати на територію республіки.

Рівень життя у Сан-Марино – дорівнює рівню життя у найбагатших містах Італії. Мінімальна зарплата перевищує тисячу євро після сплати податків. Відповідно до своїх навичок та рівня освіти, найманий працівник може отримувати понад 3,5 тисячі євро. Ціни на території Сан-Марино також не суттєво відрізняються від італійських.


Сан-Марино нагадує музей просто неба / Unsplash

Коли Росія розпочала повномасштабну війну проти України, мікродержава Сан-Марино долучилася до допомоги українцям. Зокрема, місцеві жителі збирали гуманітарну допомогу.