Кошти від польського Управління соціального страхування (ZUS) є суттєвою допомогою для біженців. Але трапляються ситуації, коли українців її позбавляють. І нерідко переселенці дізнаються про скасування виплат вже тоді, коли вони перестають надходити. Міжнародний сервіс TransferGo розкаже про найпопулярніші помилки, через які можна втратити допомогу від ZUS.

Читайте також Чехія змінила умови для українців: що потрібно знати про тимчасовий захист у 2024 році

Допомога одразу від кількох країн ЄС неможлива

Виплати для українців у Польщі забезпечуються завдяки статусу PESEL UKR. Але інколи їх можуть припинити навіть при наявності тимчасового захисту.

Зараз чимало біженців залишають Польщу і шукають кращого життя в інших країнах Європи, наприклад, у Німеччині. Варто розуміти: якщо людина отримує тимчасовий захист в іншій державі, вона більше не може претендувати на соцдопомогу від Польщі.

Річ у тім, що країни ЄС почали заповнювати не лише свої національні бази даних обліку біженців, а й наповнювати загальноєвропейську систему. Це було зроблено якраз для того, щоб переселенці не отримували фінансову допомогу у кількох країнах. Тому виплати від польського ZUS можливо отримувати тільки в тому разі, якщо ви маєте тимчасовий захист тільки в Польщі.

Оформлення тимчасового захисту

PESEL UKR дає можливість отримувати виплати / Фото um.warszawa.pl

Нюанси на кордоні

Однією з найпоширеніших проблем із виплатами від ZUS є неправильний облік на кордоні. Здається, що це дрібниця, але через банальну неуважність можна втратити значну фінансову допомогу і втягнути себе у тривалий бюрократичний процес її відновлення.

Тому найкраще перевірити, чи правильно заповнені ваші документи ще на кордоні. Українці втрачають виплати від ZUS під час виїзду з Польщі більш як на 30 днів. Але трапляються неприємні ситуації, коли біженці, які здійснили коротку поїздку до України, дізнаються, що їх також позбавили виплат.

У таких випадках, найімовірніше, йдеться про некоректний облік на кордоні. При повторному в'їзді до Польщі до бази даних можуть неправильно внести інформацію. Всі особи, які прибувають до Польщі зі статусом тимчасового захисту, мають фіксуватися в системі з позначкою "‎Евакуація".

При поверненні з України до Польщі необхідно:

  • повідомити прикордонників, що ви користуєтесь своїм правом на тимчасовий захист;
  • показати цифровий варіант документа Diia.pl, що підтверджує вашу особу.

Перевірка на кордоні

Є низка нюансів, про які варто пам'ятати при перетині кордону / Фото Straż Graniczna

Зміни в документах

Досить часто українці втрачають виплати "‎800+" через відсутність даних про дитину або змінені документи. Йдеться про те, що виїзд здійснювався за одним паспортом, потім в Україні його змінили та в'їхали до Польщі вже з новим документом.

Для підтвердження особи на кордоні потрібно використовувати один і той самий документ. Інакше у ZUS не зафіксують вчасного повернення біженця до Польщі, тому скасують виплати. Це ж правило стосується жінок, які змінюють прізвище після заміжжя. Важливо стежити за тим, щоб в'їзд та виїзд здійснювався за одним і тим же паспортом.

Помилки під час заповнення заявки на допомогу

Неправильне оформлення документів також є однією з причин неотримання виплат "‎800+"‎ в Польщі.

Найпоширеніші помилки:

  • невірний номер банківського рахунку;
  • помилки в персональних даних батьків або дитини;
  • одночасне оформлення допомоги на дитину "800+‎" обома батьками;
  • подання номера PESEL батьків замість номера PESEL дитини.

У випадку, якщо обоє батьків подали заявку про допомогу на дитину, кошти отримуватиме той, хто зробив це першим. Також є варіант розділити навпіл допомогу на дитину між батьками – по 400 злотих на особу.

Не хвилюйтеся, якщо неправильно заповнили документи на отримання дитячої допомоги. Все можна виправити у ZUS, якщо вчасно помітити помилку. На це дається два тижні. Також якщо ви подасте не всі необхідні документи для призначення дитячої допомоги, ZUS повідомить вам про це і дасть від 14 до 30 днів на те, щоб додати папери, яких бракує.

У Польщі виплачують допомогу на дітей

Тимчасовий захист дає право на дитячі виплати – 800 злотих щомісяця / Фото Shutterstock

У яких випадках у допомозі "‎800+"‎ відмовлять:

  • якщо діти старші за 18 років;
  • якщо батьки, які отримують виплати на дитину, витрачають їх на власні потреби й це доведено в судовому порядку;
  • якщо батьки вже отримують іншу державну допомогу на дитину у країні походження або в будь-якій державі за межами Польщі;
  • якщо дитина або діти перебувають у дитячих будинках та соціальних центрах.

Якщо у вас залишилися питання щодо призначення дитячої допомоги в Польщі, можете звернутися на спеціальну інформаційну лінію: +48 22 290 55 00 (понеділок – п'ятниця з 08:00 до 15:00).