На перших порах Литва забезпечувала українців усім необхідним: від житла до гуманітарної допомоги. Але українці, які планують залишатися в Литві надалі, мають подбати про житло.

Читайте також Футбол без кордонів: як українець створив футбольний клуб у Варшаві

Хтось із переселенців має у Литві родичів, друзів чи знайомих, які можуть прийняти в себе вдома. А хтось – шукає помешкання самостійно. Щоб полегшити цей процес, міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo зібрав корисні поради для тих, хто планує орендувати квартиру в Литві та розповів про актуальні ціни на місцевому ринку нерухомості.

Українцям непросто орендувати квартиру

Міжнародна організація міграції у Вільнюсі дослідила головні проблеми українців. Результати опитування показали, що одним із найбільших викликів для них є оренда помешкання.

73% українців зізналися, що мають труднощі з пошуком довгострокового житла. Висока вартість оренди не завжди дозволяє їм обрати комфортну квартиру в хорошому районі. Попит на житло в литовських містах дуже зріс, це і тягне ціни вгору.

Окрім цього, орендодавці не завжди готові здавати квартиру українцям, віддаючи перевагу квартирантам із Литви. Вони аргументують це тим, що українці можуть раптово повернутися додому і розірвати договір.

Свою історію пошуку помешкання у Вільнюсі розповіла Ольга з Харкова. Вона приїхала до Литви з двома дітьми. Спершу оселилася у подруги, влаштувалась на роботу й одразу почала шукати житло у Вільнюсі. За словами українки, особливих вимог щодо квартири вона не висувала, адже бюджет був скромний – 400 євро на місяць.

Її влаштовувала “однокімнатка”, при цьому жінка була готова докупити потрібні меблі та зробити мінімальний ремонт. Житло вона шукала самостійно, адже послуги рієлтора дозволити собі не могла. Але знайти задовільне помешкання за 6 місяців так і не вдалося.

Деякі орендодавці відмовляють одразу ж, коли я починаю розмовляти з ними російською. Кажуть, що українцям не здаємо. Дехто кладе слухавку після того, коли чують про двох дітей. Інші відмовляють вже після перегляду квартири, аргументуючи це тим, що квартиру здаватимуть іншим людям. Деякі оголошення мені просто не підходять, тому що ціна за однокімнатну квартиру просто дуже висока,
– розповідає Ольга про причини відмови орендодавців.

Рієлторка Валерія підтвердила, що попит на оренду квартир у Литві дуже зріс і через це власники підняли ціни. Тепер не орендатори вибирають квартири, а частіше орендодавці вибирають собі квартирантів. Тому житло здають тим, хто готовий платити більше.

Якщо минулого року можна було за 350 євро винайняти хорошу однокімнатну квартиру в столиці або в Каунасі, то зараз орендодавці дуже підняли ціни на житло. Вільнюс та Каунас – найпопулярніші міста для винаймання квартир, тому тут ціни досить високі. Якщо шукаєте квартиру в цих містах, будьте готові заплатити за неї від 500 євро,
– розповіла експертка з нерухомості.

На довірливих українцях, які опинилися в складних обставинах і терміново потребують житла, часто наживаються аферисти. У фейсбук-спільнотах для українців пишуть про нечесних орендодавців, які без причини можуть виселити з квартири. Вони не повертають заставу і вимагають гроші за нібито зламані речі.

Захистити українців від таких неприємностей може правильно укладений договір оренди.

Вартість оренди квартири в Литві

Якщо порівнювати ринок нерухомості Литви з іншими країнами Європи, то ціни тут прийнятні. Вартість оренди залежить від міста – у столиці країни Вільнюсі та у курортних зонах буде дорожче. У Клайпеді та Паланзі гарні пропозиції можуть бути лише в нетуристичний сезон, а от у невеликих містах – Йонаві, Паневежисі та інших українці можуть розраховувати на хороше і доступне житло.

Також на місячну вартість впливає район міста, віддаленість помешкання від центру та, зрозуміло, розмір квартири й кількість кімнат.

Важливим моментом є те, що у Литві доволі високі ціни на комунальні послуги. Нові багатоквартирні будинки є більш енергоощадними, тому в них виходить дешевша плата за комуналку. У старих будинках зазвичай нижча вартість оренди, але у платіжках будуть більші суми.

У Вільнюсі багато старих будинків / Фото Unsplash

Квартплату в Литві найчастіше просять наперед за 3 місяці – це застава за перший і останній місяць проживання плюс депозит. Цей момент також створює додаткові фінансові труднощі для українців, адже потрібно накопичити ці гроші заздалегідь.

Скільки коштує винайняти квартиру у Вільнюсі:

  • 1-кімнатна квартира в старому будинку – від 300 євро;
  • 1-кімнатна квартира в новому будинку – від 400 євро;
  • 2-кімнатна квартира в старому будинку – від 400 євро;
  • 2-кімнатна квартира в новому будинку – від 550 євро;
  • 3-кімнатна квартира в старому будинку – від 550 євро;
  • 3-кімнатна квартира в новому будинку – від 700 євро.

Це середні ціни на популярних сайтах з оголошеннями про нерухомість від власників. У квартирах також можуть бути додаткові витрати на ремонт або на ті речі та техніку, яких бракує. Чим ближче до центру столиці, тим дорожче. Також ціна залежить від доступу до громадського транспорту.

Скільки коштує оренда квартири у Каунасі:

  • 1-кімнатна квартира в старому будинку – від 250 євро;
  • 1-кімнатна квартира в новому будинку – від 300 євро;
  • 2-кімнатна квартира в старому будинку – від 350 євро;
  • 2-кімнатна квартира в новому будинку – від 500 євро;
  • 3-кімнатна квартира в старому будинку – від 550 євро;
  • 3-кімнатна квартира в новому будинку – від 650 євро.

Які ціни на квартири у Клайпеді:

  • 1-кімнатна квартира в старому будинку – від 250 євро;
  • 1-кімнатна квартира в новому будинку – від 350 євро;
  • 2-кімнатна квартира в старому будинку – від 350 євро;
  • 2-кімнатна квартира в новому будинку – від 450 євро;
  • 3-кімнатна квартира в старому будинку – від 500 євро;
  • 3-кімнатна квартира в новому будинку – від 650 євро.

Самостійно чи з рієлтором: як орендувати квартиру в Литві

Щоб винайняти квартиру самостійно, орендар має знайти бажане житло і домовитись про перегляд квартири. У власника обов'язково має бути документ, який підтверджує право власності на помешкання. Також необхідно укладати договір оренди, часто навіть двома мовами (литовською та англійською або російською).

Перед тим, як отримати ключі від помешкання, орендар має сплатити перші внески – завдаток за перший та останній місяць та депозит (на випадок пошкодження майна). Ці суми власник житла має повернути при виселенні. Також при заселенні варто фіксувати показники лічильників.

Як самостійно знайти житло в Литві

Для самостійного пошуку житла українці в Литві можуть скористатися оголошеннями на вебсайтах. Після цього власник помешкання призначає зустріч, щоб орендарі могли оглянути квартиру і район.

Популярні ресурси для пошуку оголошень:

Також є групи у фейсбуці, які можуть допомогти з пошуком житла:

Пошук житла з рієлтором

Послуги рієлтора зазвичай коштують, як один місяць орендної плати. Спеціаліста, який запропонує перевірені квартири можна знайти в одній з агенцій. Наприклад:

Так, з рієлтором українцям буде значно легше знайти квартиру для тривалої оренди. Але послуги посередників мають свою ціну, тому тут орендарі можуть відштовхуватись тільки від своїх фінансових можливостей.

Рієлтор візьме на себе пошук варіантів квартир і домовиться про перегляд / Фото Freepik

Отже, знайти квартиру в Литві можна і самостійно, і за допомогою рієлтора. Українцям з обмеженим бюджетом потрібно набратися терпіння, адже не всі власники готові підписувати договір із біженцями. Часто вони віддають перевагу литовцям або тим, хто готовий платити більше. В такому випадку громадяни України можуть звернути увагу на помешкання далі від центру міста або в менших населених пунктах.