Ірландський уряд продовжує обговорювати скорочення допомоги для українців. Ключовий аспект, який можуть змінити в підтримці українських біженців в Ірландії – це безплатне проживання. Його планують обмежити до 3 місяців.

Читайте також Оренда житла в Польщі: особливості винайму та корисні посилання

Повністю безплатного житла може не бути

Незабаром до уряду Ірландії мають подати нову програму підтримки українських біженців. Над її розробкою працює Міністерство інтеграції разом із прем'єр-міністром держави.

Найважливішою зміною може стати скасування постійного розміщення переселенців коштом держави. Українці зможуть безплатно проживати у соціальному житлі протягом трьох місяців, але далі біженцям необхідно буде самим шукати квартиру для оренди. Ці зміни торкнуться тільки новоприбулих громадян України.

Видання The Irish Examiner посилається на джерело в уряді, яке повідомило, що обмеження часу на безкоштовне розміщення прирівняє Ірландію до інших країн ЄС. Адже в них значно жорсткіші правила щодо безплатного проживання.

Наприклад, у Чехії українці можуть залишатися в соціальному житлі не довше 150 днів, у Польщі – 120 днів. Далі їм потрібно оплачувати половину від вартості оренди, а коли спливає 180 днів – 75%. Зараз в Ірландії подібних обмежень немає.

Чи скоротять соціальні виплати?

Уряд також розмірковує над скороченням матеріальної допомоги українцям. Але це не станеться найближчим часом. Поки що країна виплачує по 220 євро щотижня для біженців із України. На початку жовтня виплати отримували 40 955 осіб. Також виплачувалась допомога на 20 414 дітей.

Нещодавно в країні вже змінили деякі правила для українців. 9 жовтня призупинили право на тижневу відсутність у готелі, який оплачує держава. Тепер ті, хто покидає готель надовго, ризикують втратити надане місце розміщення.

У Ірландії отримали тимчасовий захист майже 97 тисяч українських біженців. Держава оплачує житло для понад 73 тисяч переселенців. На це витрачають 1,5 мільярда євро щороку. Але потік українців, які прямують до острова, не припиняється. Зараз щодня прибувають в середньому по 200 осіб.

Ірландія роздає українцям картки дозволу на проживання

Водночас в Ірландії почався перший етап видачі карток дозволу на проживання для українців, які перебувають під тимчасовим захистом. Деталі оприлюднив український омбудсмен Дмитро Лубінець. Міністерство юстиції Ірландії поступово зв'язується електронною поштою з українськими біженцями і підтверджує поточну адресу для видачі карток IRP.

Ірландський дозвіл на проживання (IRP) дає можливість оновити інформацію в системі, право виїжджати з Ірландії й повертатися назад, довести, що ви перебуваєте в Ірландії легально. При цьому це ніяк не змінює права біженців чи термін перебування, які надані при отриманні тимчасового захисту.

Українцям не варто самостійно звертатися до Мін'юсту для отримання картки IRP. Працівники зв'язуються з кожним громадянином окремо, тому потрібно просто дочекатися своєї черги.