Важливо, що Франція продовжує йти назустріч українцям. При наявності тимчасового захисту проживати на території країни можна до березня 2025 року. Що варто знати українцям, які планують залишатися у Франції, розібрався міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo.

Зверніть увагу Відпочинок за новими правилами: які країни ввели штрафи перед туристичним сезоном

Франція – дружня, але дуже не популярна серед українців

З 24 лютого 2022 року Франція активно підтримує народ України, який бореться за свою свободу. Українці вдячні уряду країни, але переїжджати сюди не квапляться.

Попри те, що Франція залишається однією з найпопулярніших країн світу, українців там зареєстровано лише понад 65 тисяч (без підрахунку неповнолітніх). У масштабах Європи це – невеликий показник. Якщо на території Чехії та Польщі на 1000 громадян країн припадає 25 українців, то у Франції цей показник становить 1000 до 1.

Варто підкреслити, що Франція готова приймати переселенців. Проте українців зупиняє низка факторів. Однією з найбільших проблем є мовний бар'єр. Окрім того, люди скаржаться на бюрократію. Іншими стримувальними факторами є:

  • велика відстань до України (Париж та Київ розділяють понад 2 300 кілометрів);
  • недостатній рівень фінансової підтримки (особливо на контрасті з сусідньою Німеччиною).

Серед проблем правозахисники виділяють той факт, що Франція не надає належної інформаційної підтримки новоприбулим українцям. А відтак не всі розуміють, як діяти після приїзду. Недостатній рівень базової комунікації залишається й станом на 2024 рік.

Люди, які виїжджали з України, мали проблеми з доступом до інформації про процедуру подання заявки на тимчасовий захист, соціальні виплати та житлові програми, а також можливості навчання та працевлаштування у Франції,
– наголошують правозахисники.

Європейські ЗМІ самі визнають: у багатьох країнах ЄС підтримку організовують на державному рівні. Водночас у Франції до цього залучають асоціації та місцевих жителів. Найбільше корисної інформації можна отримати зі спільнот у соціальних мережах.


У Франції знайшли прихисток лише понад 60 тисяч українців / Unsplash

Тимчасовий захист у Франції – які права він надає

Люди, які все-таки обрали для себе Францію, можуть вільно перебувати на території країни щонайменше до березня 2025 року. Тимчасовий захист – офіційно продовжили. Він надає право:

  • проживати на території країни;
  • влаштовуватися на офіційну роботу у Франції;
  • здобувати освіту у навчальних закладах країни;
  • претендувати на фінансову підтримку;
  • отримувати медичну допомогу.

Щоб оформити тимчасовий захист, необхідно звернутися до:

  • префектури департаменту;
  • пунктів "Accueil Ukraine".

Під час візиту необхідно з собою необхідно мати:

  • український паспорт;
  • інші документи, які можуть засвідчити становище людини.

Українці, які отримали тимчасовий захист у Франції, мають право отримувати матеріальну допомогу (ADA). Вона надходитиме на картку, яку потрібно оформити вже на території країни.

  • 1 людина має право претендувати на 6,80 євро в день (290 гривень);
  • 2 людей – 10,20 євро в день (435 гривень).

Також українці, яким держава не може допомогти з помешканням, отримують додаткові 7,40 євро в день (майже 316 гривень). Окрім цього їх підтримують продуктами та засобами особистої гігієни.


Українці мають право на фінансову підтримку у Франції / Unsplash

Яка ситуація у Франції з помешканням

Упродовж перших декількох днів після прибуття на територію Францію українці мають право мешкати у пункті тимчасового прийому. Далі держава підбере помешкання, відповідно до низки факторів, зокрема, наявності вільних кімнат або квартир.

Варто зауважити, що поселити можуть не у тому населеному пункті, куди прибули українці. Найчастіше безплатне помешкання надають у селах або маленьких містечках.

Також люди мають право самостійно орендувати собі помешкання. Проте ціни на житло у Франції постійно зростають. Найбільше доведеться віддати за квартиру у Парижі – одному з найдорожчих міст світу. При цьому аналітики прогнозують, що перед літніми Олімпійськими іграми, які відбудуться у липні – серпні 2024 року, ціни зростуть ще більше.


Ціна на нерухомість у Парижі постійно зростає / Unsplash

Чи реально у Франції знайти роботу

Наразі Франція переживає дефіцит кадрів у багатьох сферах. Українців закликають інтегруватися у ринок праці країни й шукати для себе релевантні вакансії. До слова, станом на початок 2024 року повідомляли, що третина українців, які скористалися тимчасовим притулком на території Франції, вже знайшли роботу.

Левову частку вакансій відкривають у таких сферах:

  • ІТ;
  • медична;
  • виробнича;
  • будівнича.

Окрім того, активно шукають бухгалтерів, слюсарів, електриків, мулярів, зварювальників.

Існує стереотип, що у Франції неможливо знайти роботу без знання французької мови. Однак, на щастя, це не так. Вакансії пропонують навіть українцям, які не володіють іноземною. Водночас варто усвідомлювати, що у 99 випадків зі 100 доведеться працювати фізично. Зокрема, у сфері обслуговування.

Шукати вакансії рекомендують на таких ресурсах:

  • Pole Emploi;
  • Qapa;
  • Adzuna;
  • Glassdoor;
  • Indeed.

Франція активно заохочує українців вивчати французьку мову. Зокрема, організовують безплатні курси, які можна поєднувати з роботою.

Франція – бренд, мистецтво, мрія

Упродовж століть Франція (та особливо її столиця – Париж) залишається мрією для мандрівників з різних куточків світу. Париж входить до 5 найвідвідуваніших міст світу та очолює рейтинг наймодніших.

Символ міста – Ейфелева вежа – зайняла шосту позицію у списку Семи нових чудес світу. Її сторінку у "Вікіпедії" переглянули 17,316,414 разів. Також саме у Парижі розташовані Лувр (один з найбільших музеїв світу) та Нотр-Дам-де-Парі (одна з головних святинь світу).

Окрім того, Париж став домівкою для понад 30 світових брендів, а місцеві Тижні моди – одна з головних подій року.

Та не Парижем єдиним. Франція має й інші must visit міста. Зокрема, щороку на зимові свята мандрівники з цілого світу прибувають до Страсбурга, який справедливо називають "Столицею Різдва". Там – а також у місті Кольмар, розташованому поблизу – відбуваються найкрасивіші у Європі ярмарки.


Страсбург називають столицею Різдва / Unsplash

Також з першого погляду туристів зачаровує місто Лілль – столиця Фландрії. Воно поєднало унікальність французької та бельгійської культур й виглядає так, наче телепортувалося у реальний світ з казки.

Шанувальникам відпочинку на тлі фантастично красивих пейзажів рекомендують відвідати Етрету, а охочих насолодитися морським вайбом запрошують у Сен-Тропе на Середземне море.