Благами держави користується чимало українців, які виїхали до Австрії після лютого 2022 року. Під офіційним захистом країни їх понад 80 тисяч. Сьогодні міжнародний сервіс TransferGo розкаже, як живуть українці в Австрії, чи отримують вони допомогу від держави, на яких роботах працюють та з якими проблемами стикаються.
Читайте також Кауція при оренді квартири в Польщі: що це таке та як її повернути
Найщасливіша країна
Аналітики Євростату опублікували щорічний звіт про показники якості життя. Згідно із ним, Австрія стала країною, у якій живуть найщасливіші у Європі люди. Опитування жителів провели в усіх країнах-членах ЄС. І саме Австрія отримала найвищий бал із 27 країн блоку.
Австрійці найбільше задоволені своїм життям не лише через матеріальний стан. Важливими залишаються і такі фактори, як фінансова стабільність, рівень освіти та сімейні цінності.
І серед цих найщасливіших людей зараз проживають близько 80 тисяч українців. Які умови пропонує їм Австрія та чи задоволені переселенці своїм життям у країні, розповідаємо далі.
Центр найщасливішої країни Європи / Фото Unsplash
Як Австрія підтримує українських біженців
Держава продовжила тимчасовий захист для українців до 4 березня 2024 року. Також автоматично пролонгували дію посвідчення вимушено переміщених осіб — Blaue Karte.
Українці, яким надали тимчасовий захист в Австрії, отримують:
- дозвіл на проживання;
- вільний доступ до ринку праці;
- право на медичну допомогу та освіту;
- доступ до житла та соціальної допомоги.
Австрійська влада допомагає біженцям з України різноманітними виплатами. Базова матеріальна допомога для осіб під захистом передбачає:
- щомісячні виплати 260 євро для дорослих;
- щомісячні виплати 145 євро для неповнолітніх;
- компенсацію вартості оренди житла – 150 євро на особу, 330 євро на родину;
- компенсацію витрат на одяг у розмірі 150 євро.
Також можна отримати допомогу для родин і молоді Familienbeihilfe. На таку підтримку можуть розраховувати родини з дітьми, які оформили тимчасовий захист в Австрії.
Розмір грошової допомоги залежить від віку дитини. Приблизні суми від 120 до 175 євро на місяць. Знайти додаткову інформацію про матеріальну допомогу можна на вебсайті Федерального міністерства праці, сім'ї та молоді Австрії.
Українці можуть отримати низку державних пільг / Фото Pexels
Робота для українців у Австрії
Українці мають спрощений доступ до ринку праці в Австрії. З квітня їм не потрібен спеціальний дозвіл на роботу. Тих біженців з України, які отримали Blaue Karte, звільняють від дії Закону про працевлаштування іноземців. Тобто на ринку праці українці перебувають у рівних умовах з громадянами ЄС.
Також Австрія визнає дипломи, професійні кваліфікації та сертифікати, які біженці здобули в Україні. Їх потрібно нострифікувати в новій країні.
Такі зміни полегшили пошук роботи для українців. Проте і досі більшість із них працюють на посадах нижчих за їхній рівень кваліфікації в Україні. І, знову ж таки, дуже важливу роль у працевлаштуванні відіграє знання німецької мови – його потрібно підтвердити на рівні А1.
Однак, попри ці пом'якшення, трудова ситуація для українців у Австрії залишається не дуже простою. Біженці часто скаржаться на низькооплачувані вакансії, тоді як посади з більш пристойним доходом доступні переважно місцевим жителям.
В Австрії роботодавці активно шукають працівників-іноземців у таких галузях: сільське господарство, фізична робота та сфера обслуговування. Для українців найчастіше пропонують такі вакансії:
- працівник складу;
- пакувальник;
- прибиральник;
- покоївка;
- садівник;
- медсестра;
- кур'єр;
- кухар.
Середня зарплата на таких роботах – близько 3 000 євро на місяць (близько 124 000 гривень). Але варто враховувати, що в Австрії один із найвищих рівнів життя в Європі та досить високі ціни.
Детальніше про ціни в Австрії
Дозволити собі винаймати квартиру у центрі Відня може не кожен. Вартість маленького однокімнатного помешкання в центральному районі міста мінімум 900 євро, а у передмісті – від 650 євро. Більша квартира обійдеться від 1 100 до 1 400 євро. Залежить від району.
Окрім орендної плати, потрібно сплачувати за комуналку. Опалення, електрика та вивезення сміття коштуватиме приблизно 250 євро на місяць.
Ціни на продукти в Австрії завищені: впливають високі стандарти європейського життя та туристичний попит:
- хліб – 2 євро;
- молоко – 1,50 євро;
- яйця – 3,5 євро за десяток;
- куряче філе – 11 євро за кілограм;
- твердий сир – 13 євро за кілограм;
- пляшка вина – від 7 євро.
У Відні дуже багато туристів, тому ресторани й кафе встановлюють високі ціни. Обід в недорогому бістро коштує близько 14 євро, а у фастфуді – 8 євро. Чашка кави обійдеться 3 – 4 євро.
Громадський транспорт у Відні розвинений добре – регулярно курсують трамваї, електрички та метро. Одноразовий проїзд коштує 2,40 євро.
Відома віденська кава обійдеться немало – від 3 євро / Фото Unsplash
Що потрібно знати про австрійську медицину
Українські громадяни в Австрії можуть безплатно прийти на консультацію до лікаря загальної практики. Він проведе первинний огляд і, за потреби, скерує до профільного фахівця. Також можна звернутися по медичну допомогу до амбулаторій та міських лікарень.
Біженцям з України видають страховий номер, коли вони реєструються в поліції й отримують фінансову допомогу від держави. Ця страховка передбачає безкоштовну медичну допомогу, ліки, клінічну та психологічну діагностику, швидку допомогу, інституційний догляд та медичний догляд вдома.
Чи складно українцям інтегруватися в Австрії?
Якщо говорити про портрет українських біженців у Австрії, то згодяться результати дослідження Віденського університету економіки та бізнесу і Австрійської академії наук. Вони опитали 1 094 респондентів у 2022 році.
За даними дослідження, 89% українців у Австрії – це жінки середнього віку 39 років. Більшість із них мали чоловіка або партнера на момент виїзду з України. Також варто зазначити, що рівень освіти респондентів — вище середнього показника. 75% українських жінок та 80% чоловіків у Австрії мають ступінь бакалавра, магістра чи доктора наук.
Українці в Австрії адаптуються до нових умов життя і звикають до місцевих звичаїв суспільства. Переселенці розповідають, що навчилися сортувати сміття, спілкуватися невербально і розуміти місцевих. Проте українські жінки у деяких інтерв'ю зізнавалася, що на них тисне стан невизначеності.
Якби ми дійсно хотіли сюди переїхати — це одне питання, але коли це вимушено, це насправді всі біженці підтверджують, ти не хочеш ні Барселони, ні Відня, нічого… Ти хочеш додому,
– розповіла Ольга (44 роки).
Додому хочеться. В Україні значно легше жити ніж у Відні. У Відні теж непогано, але дім є дім. Тут я чужа, як не крути, я тут гість,
– зізнається українка Марина (31 рік).
Важливу інтеграційну роль відіграє знання мови. Тим, хто в Австрії знає англійську, а краще німецьку, набагато простіше вирішити повсякденні справи, розібратися з документами та влаштуватися на роботу. Вивчити німецьку можна на безкоштовних курсах по всій території Австрії.
Австрійський інтеграційний фонд (ÖIF) регулярно влаштовує для переміщених українців зустрічі, де вони можуть поспілкуватись, обмінятись досвідом та попрактикувати мову.
Такі реалії життя українських біженців у Австрії – найщасливішій країні Європи. Держава дбає про переселенців з України і підтримує їх соцвиплатами та пільгами. Але без роботи зараз складно у будь-якій країні Європи, особливо, з високим рівнем життя. Тому австрійці зараз активно займаються інтеграцією українців на ринок праці.