Опалювальний сезон: скільки доведеться платити за комуналку в Польщі, Чехії та Німеччині

20 вересня 2023, 15:35
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Джерело:

TransferGo

Витрати на комунальні послуги є окремою статтею сімейного бюджету європейців. У більшості країн ЄС на них припадає близько 10 – 15% доходу. Щоб заощадити кошти, люди намагаються зменшити споживання води, тепло вдягаються вдома та роблять оселі енергоефективними.

Комунальні послуги в Європі відчутно здорожчали після повномасштабного вторгнення Росії. Поступова відмова від енергоносіїв держави-агресорки потягнула вгору ціни на газ та електроенергію. Тому до важкої зими готуються не лише в Україні, а й у ЄС. Сервіс TransferGo розповідає про поточну ситуацію з цінами на комунальні послуги у тих країнах, які прийняли чимало українців, – Польщі, Чехії та Німеччині.

Читайте також Робота у країнах Балтії: ким працюють та скільки заробляють українці у Латвії, Литві та Естонії

Скільки коштує комуналка в Польщі

Вартість комуналки у Польщі може відрізнятися в залежності від міста та форми власності житла. Але, якщо узагальнити, то для двокімнатної квартири в Польщі середня ціна послуг становитиме 400 – 650 злотих. Якщо у зимовий період помешкання опалюється газом, то за комуналку доведеться заплатити 800 – 900 злотих.

У Польщі поширені спільноти мешканців, які дещо нагадують українські ОСББ. У таких спільнотах обирають бухгалтерів та відповідальних за комунальні питання людей. Відтак квартплати тут не нараховують, але всі сплачують внески за житло. Сума залежить від квадратури оселі й складає 2 – 3 злоті за квадратний метр.

У якій власності будівля – комунальній чи приватній – також впливає на суму в платіжках. У тих будинках, які перебувають на міському балансі, можуть бути пільгові тарифи.

У країні діє особлива система, коли споживачам складають рахунки за середніми щомісячними показниками лічильників. А двічі на рік звіряють фактичні показники. Якщо ви раптом переплатили, то різницю мають повернути, а якщо використали більше електроенергії чи води, то потрібно буде доплатити.

Ціни на комунальні послуги в Польщі:

  • опалення – 3 злотих за квадратний метр площі;
  • електрика – тариф + доставка – 0,7 злотих за кіловат;
  • газ – 1,5 злотих за кубометр;
  • водопостачання і водовідведення – 9 – 11 злотих за кубометр;
  • вивезення сміття – по 13 злотих з особи;
  • інтернет і телебачення – 50 – 60 злотих.

З цінами на електроенергію – особливий момент. Вони формуються за двома тарифами:

  • пільговим – діє з 23:00 до 7:00 та з 14:00 до 16:00. У цей час кіловат коштує 0,27 злотих;
  • базовим – діє в інші години й становить 0,4 злотих за кіловат.

Також у Польщі можна самостійно обирати постачальника електроенергії. Це вигідно споживачам, адже різні компанії через конкуренцію пропонують знижки та комплексні пакети послуг (наприклад, постачання електрики + інтернет або мобільний зв'язок).

Поляки намагаються економити на комунальних послугах: споживати менше газу та переходити на дешевші електричні прилади.

За останній рік у Польщі значно зросла вартість утримання квартир і будинків. Головне управління статистики країни проаналізувало дані за 2023 рік і порівняло їх з аналогічним періодом 2022 року. Вийшло, що за перший квартал 2023 року вартість утримання квартир та будинків зросла в середньому аж на 21,3%. Найбільше зросла плата за теплопостачання, електрику та газ.

Особливістю польської системи комунальних послуг є "‎czynsz". Це фіксовані комунальні платежі, які потрібно сплачувати щомісяця. Розмір "‎czynsz" може відрізнятися навіть в межах одного міста: на це впливає громада чи кооператив, у власності якого перебуває житло.

Що покриває "‎Czynsz" у Польщі?

  • опалення;
  • електроенергію в спільних приміщеннях будинку;
  • вивезення сміття;
  • податок на власність;
  • плату за обслуговування домофонів і ліфтів;
  • оплату за обслуговування прибудинкової території;
  • додаткові внески на ремонт будівлі та комунікацій.
Зауважте, що в оголошеннях про оренду житла в Польщі часто вказують ціну без "‎czynsz"-платежів та комуналки. І так квартира може здатися значно дешевшою, але це не так. Тому варто уточнювати у власника, у скільки обійдеться житло після сплати всіх комунальних платежів.

У Польщі більше користуються електричними приладами / Фото Unsplash

Що потрібно знати про комунальні послуги в Чехії

Сума у вашій платіжці в Чехії буде залежати від того, чи у вас приватний дім, чи квартира в багатоповерховому будинку. Адже у другому варіанті вам доведеться додатково розраховуватись за прибудинкову територію, вивезення сміття та загальний фонд ремонту будинку. Також вартість комунальних послуг напряму залежить від регіону. Звісно, на ціну впливає і площа оселі, і спосіб опалення.

Згідно з договором на постачання послуг, можна платити за комуналку раз на місяць, квартал або рік. Пам'ятайте, навіть якщо якийсь час не користуватись послугами, рахунки продовжать надходити, адже доставка газу та води у Чехії сплачується у будь-якому випадку.

Найзручніший спосіб оплати за комуналку – це інкасо. Коли постачальники послуг за попередньою згодою самостійно списують кошти з банківського рахунку користувача.

У Чехії діє доволі цікава система оплати комунальних послуг, якщо ви винаймаєте житло. До орендної плати потрібно додатково сплачувати середній аванс за комуналку: приблизно від 2 000 до 4 500 крон. Наприкінці року компанія, яка надає послуги, виставляє власнику житла реальний рахунок за використання води, газу та електрики. Орендодавець сплачує ці рахунки, а якщо вам вдалось заощадити протягом року – має повернути орендарю залишок.

У Чехії немає центрального опалення, всі давно перейшли на індивідуальну систему. Вона може бути газовою чи електричною. При цьому найдешевшим джерелом опалення у країні досі вважається газ.

Якість води у Чехії доволі висока. В деяких містах її можна пити просто з-під крана.

За комірне в Чехії потрібно сплачувати обов'язково і вчасно. За кожен пропущений день у країні нараховується пеня, а борг зростає. Якщо вони накопичуються, справу передають екзекуторам, які точно стягнуть з вас всю суму. До того ж відомство має право прийти до помешкання боржника та забрати будь-які речі, що компенсують виплати. А також просто заморозити кошти на рахунку чи зняти їх без згоди клієнта.

Комунальні тарифи в Чехії

Вартість послуг напряму залежить від постачальника, якого у Чехії можна обирати. Тому ціни на комірне можуть сильно відрізнятися навіть у сусідніх будинках. Середні комунальні платежі в країні є такими:

  • електрика – 340 крон за 100 кіловатів;
  • газ – 12 крон за кубометр;
  • водопостачання та водовідведення – 88 крон за кубометр;
  • вивезення сміття – 500 – 1 000 крон раз на рік;
  • телебачення та інтернет – приблизно 400 крон на місяць.

Середньомісячні витрати для двокімнатної квартири у Празі, де проживають до 3-х людей будуть такими:

  • Опалення – від 1 500 крон;
  • Електроенергія – від 1 100 крон;
  • Холодна вода – від 160 крон;
  • Гаряча вода – від 550 крон.

Додатковими послугами в Чехії вважають освітлення місць спільного користування, догляд за прибудинковою територією, прибирання під'їзду тощо. У деяких будинках вони покриваються коштом здачі комерційних приміщень на перших поверхах в оренду: для салонів, офісів та магазинів.

Загалом, враховуючи середню зарплату в країні, комунальні платежі взимку обходяться чеській родині близько 20% від сімейного бюджету. Вартість всіх комунальних послуг у панельному будинку (разом із додатковими платежами) може вийти близько 5 тисяч крон щомісяця. В однокімнатній квартирі можна вкластися у 2 500 крон.

Вивезення сміття оплачується окремо раз на місяць або рік / Фото Pixabay

Комунальні послуги в Німеччині

У Німеччині, відповідно до договору оренди, мешканці сплачують "холодну оренду" (Grundmiete – безпосередня плата за винаймання) та "‎гарячу оренду" (Warmmiete – включає комунальні послуги). Платежі за комунальні послуги тут зазвичай включають оплату за: опалення, газ, водопостачання та каналізацію, електроенергію та вивіз сміття.

Але є і додаткові витрати – Nebenkosten. До них належать такі послуги:

  • прибирання двору та підвалу;
  • освітлення під'їзду;
  • експлуатація та ремонт каналізації;
  • дезінсекція в будинку;
  • експлуатація ліфтів;
  • антена або кабельне підключення;
  • страховка на випадок пожежі або стихійного лиха.

Показники лічильників у Німеччині знімають на початку року та наприкінці. За комуналку потрібно сплачувати протягом перших двох місяців тижня – це буде фіксована авансова сума. Однак фактичну вартість за спожиті послуги перераховують раз на рік. І якщо вдалося заощадити, гроші повернуться на рахунок мешканця.

У країні за кожну послугу потрібно платити окремо обраним постачальникам. Це можна робити безпосередньо у касі організації, але зручніше – онлайн через сайт або мобільний додаток. Якщо ви орендуєте житло, то за комуналку частіше сплачує власник житла. Вам потрібно лише передати йому кошти і бажано попросити чек із точною сумою, щоб впевнитись, що все чесно.

З оплатою за платіжками не варто зволікати. Адже запізнення навіть на кілька днів у Німеччині карається суворим штрафом. Також за несплату можуть відключити воду чи газ, поки є непогашений борг.

Скільки коштує комуналка в Німеччині

У країні немає квартплати. Але є основні групи витрат, які потрібно щомісяця сплачувати:

  • послуги домоуправління (поточні та капітальні ремонти) – від 60 до 100 євро на місяць;
  • загальні житлові послуги (ремонт ліфтів, сходів, облаштування дитячого майданчика тощо) – від 30 до 50 євро;
  • комунальні послуги, ціни на які розберемо детальніше.

Середні ринкові ціни на комуналку:

  • опалення – близько 70 євро за сезон;
  • газ – 5 євро за кубометр;
  • електрика – 0,3 євро за кіловат;
  • вода – від 0,3 до 0,5 євро за кубометр;
  • інтернет та телебачення – 50 євро;
  • вивезення сміття – від 10 до 25 євро на місяць.

У Німеччині середня платіжка за комунальні послуги – від 250 євро за місяць. Для бюджету німців це тягне на 10 – 15% від доходу родини.

Європейці намагаються економити воду, коли миють посуд чи чистять зуби / Фото Unsplash

Ознайомившись із цінами на комунальні послуги в Європі, стає очевидно, що в Україні тарифи є одними із найнижчих. Але якщо порівнювати наші платіжки із середнім рівнем зарплат, виходить доволі відчутна сума для споживачів. Особливо взимку.

Тож якщо ви хочете підтримати ваших близьких під час опалювального сезону в Україні, можете переказати кошти з-за кордону на рахунок будь-якого українського банку. Для цього скористайтеся надійним сервісом TransferGo, який дозволяє здійснювати швидкі перекази буквально за кілька кліків.