Це документ, який підтверджує право громадян третіх країн на проживання та працевлаштування в одній із європейських держав. Та нещодавно ЄС оновив правила надання статусу довгострокового резидента. Про те, що змінилося, та чи зможуть українські біженці отримати такий дозвіл, розповідає сервіс TransferGo.

Читайте також TransferGo тепер співпрацює з BLIK: чому це важливо для українців

Статус довготермінового резидента ЄС: що це таке

Картка або статус резидента Європейського Союзу – це документ, який підтверджує право громадян третіх країн, зокрема з України, проживати та влаштовуватися на роботу в межах будь-якої країни-члена Європейського Союзу. Цей дозвіл дає право на легальне перебування в країні і є обов'язковим для тих, хто планує залишитися там на постійно.

Директива ЄС, якою передбачено право на довгострокове проживання, гарантує особам, що отримали дозвіл, такі ж права на працевлаштування, навчання, соціальну допомогу, доступ до товарів та послуг, як і громадянам країн ЄС. Також власники таких карток мають можливість переїжджати й проживати в інших державах ЄС.

Як отримати карту довгострокового резидента ЄС: відеоінструкція

Хто може отримати цей статус

Раніше претендент мав безперервно проживати в одній державі протягом 5 років. Але відтепер громадяни третіх країн можуть накопичувати періоди проживання до 2 років в інших країнах ЄС. Однак, це також має бути легально.

Відтак, основними критеріями для отримання цього документа є:

  • легальне перебування в країнах ЄС протягом 5 років;
  • наявність стабільного доходу, який підтверджується довідкою з роботи, трудовим договором або документом про фінансове забезпечення батьками чи близькими родичами;
  • медичне страхування;
  • місце проживання у вибраній країні ЄС, яке підтверджене договором оренди або правом власності на нерухомість;
  • підтвердження знання мови у вибраній країні ЄС – мінімум на рівні В1;
  • сплата податків та зборів;
  • успішне проходження перевірки щодо становлення потенційної загрози для громадського порядку та безпеки.

Зверніть увагу Робота для українців у Франції: особливості працевлаштування та доступні вакансії

Важливо підкреслити, що є категорії осіб, які не можуть отримати такий статус:

  • проживають в ЄС з метою навчання та професійної підготовки;
  • перебувають в країні винятково на тимчасових підставах, наприклад, через сезонну роботу;
  • мають право проживати в державі ЄС на підставі тимчасового захисту або подали заяву на дозвіл на проживання на цій основі та очікують рішення щодо свого статусу.

Чи можуть українці отримати статус резидента ЄС

Більшість українців, які виїхали до ЄС після початку повномасштабного вторгнення, проживають там на підставі тимчасового захисту та мають тимчасовий дозвіл на проживання. Однак, цей захист не є безстроковим і не поновлюється автоматично. Рішення про продовження цього тимчасового захисту вже прийнято, і воно діятиме до 4 квітня 2025 року.

Українці наразі не можуть отримати статус довгострокового резидента ЄС

Українці наразі не можуть отримати статус довгострокового резидента ЄС / Фото Unsplash

Тому українці, які проживають в Європейському Союзі під тимчасовим захистом, наразі не можуть подати заяву на отримання постійного проживання. Не зможуть отримати довгострокове резидентство й ті українці, які нелегально проживали на території ЄС до вторгнення.

Водночас термін, протягом якого громадяни України легально перебували на території ЄС під тимчасовим захистом, може враховуватись у вимозі щодо п'ятирічного терміну проживання. Це відкриває можливість для них в майбутньому подати заяву на отримання дозволу, оскільки вони довгий час на законних підставах перебували в ЄС.