Відтак, проєкт чергової поправки до закону про підтримку громадян України вносить багато суттєвих змін. Зокрема, ZUS зможе перевіряти кожен приїзд та від'їзд українських біженців. Що ще зміниться для українців, які виїхали до Польщі в пошуках порятунку від війни, розповідаємо далі.

Читайте також Що подивитись у Кракові: 7 найпопулярніших визначних пам'яток міста

Польща перевіряє українців, які отримують виплати і повертаються додому

У Польщі біженцям, які виїхали з країни на понад 30 днів, масово скасовують виплати грошових допомог. Йдеться про програми "500+" та "Сімейний опікунський капітал". І після моніторингу стало відомо, що в результаті тривалого виїзду з Польщі понад 80 тисяч українців втратили право на отримання соціальних виплат.

Це означає, що українцям, які отримують соціальну підтримку в Польщі, потрібно ретельніше планувати свої поїздки за кордон.

Що Є підставою для проведення перевірок та призупинення виплат:

  • дані з реєстру прикордонної служби;
  • інформація від самих отримувачів про виникнення обставин, що призводять до втрати права на виплати;
  • інформація від третіх осіб про виїзд громадянина України з Польщі на понад 30 днів;
  • виклик громадян України до ZUS на особисту явку для надання доказів, що підтверджують проживання в Польщі (мають з’явитися протягом 3-х днів).

Українці повинні будуть обов'язково мати номер PESEL

Серед іншого, громадяни України зобов'язані будуть мати номер PESEL. Про це також йдеться в проєкті змін до спецзакону про допомогу українцям в Польщі. На сьогодні уже понад 1,4 мільйона біженців з України, які приїхали до Польщі з початком великої російсько-української війни, отримали номер PESEL. Однак залишаються й ті, хто ще цього не зробив.

Відповідно до запропонованих змін, громадяни України матимуть 30 днів, щоб подати заявку на оформлення номера PESEL. Швидше за все, ця вимога поширюватиметься і на дітей, що полегшить контроль за виконанням обов'язкової освіти.

Що таке номер PESEL


Це 11-цифровий ідентифікаційний номер, унікальний для кожної особи. Без нього складно офіційно працевлаштуватися, оформити будь-який вид страхування, проводити операції з нерухомістю, купити медикаменти за рецептом лікаря тощо.