На найпоширеніші з них дали відповідь у TransferGo, опублікувавши серію корисних відео.

І ще Як за кордоном не стати жертвою торгівлі людьми: важливі поради від психологині Сінді Ромін

Так, найчастіше біженців з України цікавить, які документи потрібні для безперешкодного перетину кордону та як надалі зупинитися у Європі на законних підставах. На ці та інші головні запитання детально відповіла консультантка з легалізації у Польщі Оксана Пестрикова у співпраці з сервісом переказу коштів TransferGo.

З якими документами зараз можна в'їхати до Польщі?

Зараз можна в'їхати практично зі всіма документах, які посвідчують особу громадянин України, – говорить юристка.

На підставі яких документів можна перетнути кордон:

  • закордонні паспорти (як біометричний, так і звичайний);
  • не біометричний закордонний паспорт, у якому немає візи;
  • внутрішній паспорт або ID-картка;
  • протерміновані документи (ті, у яких вийшов строк дії);
  • внутрішній український паспорт старого зразка;
  • свідоцтво про народження (для дітей).

Чи варто подавати заявку на статус біженця?

Статус біженця – це те питання, яке цікавить ледь не кожного українця, який перетнув кордон, рятуючись від війни. Однак цей статус має певні особливості.

Так, за словами Оксани Пестрикової, коли людина подає заявку на отримання статусу біженця, у неї забирають усі документи, які в неї є (ті, які посвідчують особу). Натомість видають спеціальну довідку, яка посвідчує особу на території Польщі й на підставі цього документа, доки розглядається справа, людина перебуває у країні легально.

Крім цього, упродовж періоду розгляду справи (приблизно 6 місяців) українці не мають права влаштуватися на роботу. А фінансова допомога від держави у цій ситуації досить невелика, і вона не дозволить себе повноцінно забезпечити.

Досить часто ми не радимо подаватись на статус біженця, оскільки швидше буде, наприклад, знайти роботу, – додала консультантка з легалізації у Польщі.

Що робити, якщо ви хочете виїхати з Польщі далі на захід?

Таких ситуацій чимало. Перетинаючи кордон з Польщею, багато українців планують далі рухатися до Німеччини, Іспанії чи до Португалії, наприклад. У такому випадку потрібно завжди перевіряти інформацію на урядових сайтах країни, до якої ви хочете поїхати.

Наприклад, якщо йдеться про Німеччину, то найкращим рішенням буде звернутися до консульства та запитати про умови перетину кордону й подальшого перебування українців, які втекли від війни. Бо цілком реально, що у певній державі діють загальні норми, наприклад, про статус біженця.

У такій ситуації громадянин України, який в'їхав в третю європейську країну, звернувшись по медичну допомогу або ж подаючи документи на це й же статус біженця, може отримати депортацію до Польщі, оскільки це була країна першого в'їзду.

Чи отримання номера PESEL рівноцінне отриманню статусу біженця?

Отримання номера PESEL взагалі жодним чином не пов'язане з присвоєнням статусу біженця, оскільки це зовсім різні процедури і їхня мета різна. Номер PESEL – це аналог ідентифікаційного коду в Україні, функція його така ж. Для польської влади привласнення номеру PESEL українцям спрощує процедуру реєстрації, наприклад, в лікарні, надання соціальної допомоги чи реєстрації дитини в школі і також при прийнятті такої особи на роботу.

Отримання ж статусу біженця пов'язане з іншими процедурами. Це роблять інші органи, а розгляд справи не є миттєвим. Тому ці два поняття точно не пов'язані між собою.

Номер PESEL насправді не зобов'язує ні до чого особу в Польщі. Це просто набагато спрощує саму процедуру реєстрації людини на території країни, – повідомила Пестрикова.

Які перші кроки після в'їзду в Польщу?

Насамперед юристка радить знайти собі житло та відпочити, бо зазвичай перетин кордону в умовах війни – це стрес. І не варто поспішати з реєстраціями та з іншими діями, пов'язаними з законом, оскільки на це дається час.

Згодом можна зробити номер PESEL. Це й буде перший крок, оскільки все потім залежатиме від цього номеру. По ньому можна потім отримати медичні послуги, соціальні виплати і також влаштуватися на роботу. А дітям, наприклад, піти до школи чи до дитячого садочку.

Якщо в паспорті не поставили печатку про в'їзд?

Найчастіше такі ситуації трапляються з дітьми і з тими громадянами України, які в'їхали у Польщу, пред'являючи внутрішні документи України. Інколи є випадки, коли прикордонна служба ставить печатку на свідоцтві про народження, на внутрішньому паспорті України, але варто памятати, що вони не мають права так чинити.

Якщо ж немає жодної печатки, то варто звертатися або до прикордонної служби, щоб там надали підтвердження в'їзду (довідку), або ж ця інформація буде перевірятися уже на етапі отримування номеру PESEL.

Якщо зараз хтось планує їхати до Польщі, простежте, щоб польська прикордонна служба внесла дані про перетин кордону, – радить консультантка з легалізації.

Що робити, якщо закінчився термін дії документа або приїхали по внутрішньому паспорту?

Якщо вийшов термін дії документу, то потрібно звернутися до українського консульства в Польщі й попросити про його продовження. Крім цього, на сайті консульства зазначено, які саме документи потрібно для цієї процедури.

Як отримати 300 злотих українцям, які в'їхали в Польщу після 24 лютого?

Влада Польщі виплачує фінансову допомогу у розмірі 300 злотих на підставі відповідної заяви. Таку заяву потрібно подати до конкретної установи, наприклад, до відповідного підрозділу ґміни. Це може бути не один осередок, а кілька. Наприклад, осередок соціальної допомоги, центр соціальних послуг або ж інші організації або місця, які ґміна сама визначить.

Умови для отримання 300 злотих:

  • в'їхати на територію Польщі після 24 лютого;
  • підтвердити наміри залишитися у Польщі;
  • отримати номер PESEL й подати заяву на отримання коштів.

Що робити, якщо дитина в'їхала на підставі свідоцтва про народження?

Оксана Пестрикова рекомендує вписати дитину до закордонного паспорта мами. Це можна зробити у консульстві України. Або ж другий варіант – зробити присяжний переклад свідоцтва і використовувати його, наприклад, для реєстрації номеру PESEL. Це потрібно для того, щоб дитина мала прізвище та ім'я прописані латинкою. Це важливо, бо кирилицею немає можливості зареєструватися ні в школах, ні в дитячих садочках.

Де і як можна отримати PESEL у Польщі?

Номер PESEL в Польщі зараз є змога отримати у міських та районних адміністраціях або ж окремих спеціально відкритих пунктах. Оскільки наплив людей дуже великий, працівників не вистачає і обробити всю інформацію швидко не завжди вдається, тому встановлюються окремі пункти. Наприклад, один з таких буде діяти в Варшаві на стадіоні "Stadion Narodowy".