Трудове законодавство Польщі надійно захищає права найманих працівників. Але тільки тих, хто працює офіційно. Міжнародний сервіс TransferGo розкаже, як захистити свої трудові права, якщо вам затримують або не виплатили зарплату в Польщі. А також, на що варто звертати увагу при працевлаштуванні.

Читайте також Від розкладу поїздів до субсидій: яких змін чекати у Німеччині з 1 жовтня

Трудові договори

Право на легальну роботу в Польщі мають всі українці, які прибули після 24 лютого 2022 року. Надважливим нюансом у відносинах із роботодавцем є формат працевлаштування. У Польщі він буває кількох видів:

  • трудовий договір (Umowa o pracę);
  • договір доручення (Umowa zlecenie);
  • договір на виконання конкретного завдання (Umowa na czas wykonania określonej pracy).

Трудовий договір (Umowa o pracę) – це оптимальний і найбільш надійний варіант для працівника. Він є найрозповсюдженішою формою працевлаштування в Польщі, яка визначає права та обов'язки обох сторін: і роботодавця, і найманого робітника. Umowa o pracę гарантує:

  • заробітну плату (від мінімальної);
  • оплачувану відпустку;
  • лікарняні;
  • конкретні умови прийому на роботу та звільнення.

Інший варіант оформлення трудових відносин у Польщі – договір доручення (Umowa zlecenie). Він трохи менш поширений, але також популярний. Це цивільноправовий документ, тобто головні його аспекти регулюються Цивільним кодексом Польщі, а не Трудовим.

В цьому договорі працівник приймає доручення і дає згоду на виконання певних завдань. При цьому роботодавець не зобов'язується надавати оплачувану відпустку, виплати на лікування тощо. Але обов'язково має сплачувати внески на соціальне страхування. Також у договорі доручення обов'язково має бути вказана мінімальна погодинна зарплата.

Останній вид – договір на виконання завдання (Umowa na czas wykonania określonej pracy). Він передбачає конкретну роботу, за яку виконавець отримує домовлену суму. Це може бути що завгодно: від створення сайту до послуг фотографа. По суті, це разовий договір, який не надає соціального та медичного страхування.

Найкращі умови пропонує Umowa o pracę – він захищає права обох сторін угоди й практично не залишає шансів для нечесних роботодавців. Найпростіше отримати компенсацію або стягнути зароблену зарплату, якщо на руках є саме Umowa o pracę.

Слід пам’ятати, що робота без будь-яких трудових договорів та відповідно несплата страхових внесків до ZUS призводить також до відсутності медичного забезпечення у Польщі, і у разі виникнення проблем зі здоров'ям кошти за лікування доведеться сплачувати самостійно,
– нагадали в посольстві України.

Документ потрібно укладати в письмовій формі. Якщо ви досконало не розумієте його текст польською мовою, просіть переклад. Пам'ятайте, що при оформленні Umowa o pracę або Umowa zlecenie, роботодавець зобов'язаний зареєструвати вас для отримання медичного та соціального страхування.

Згідно з новим законодавством Польщі, місцеві роботодавці не можуть платити українцям менше, ніж полякам. Тобто зарплата для українських громадян не може бути меншою за мінімалку – 3 600 злотих брутто.

Трудовий договір захистить ваші права / Фото Pexels

Куди звертатись, якщо не виплачують зарплату

У польському законодавстві сказано: зарплата має виплачуватись принаймні один раз на місяць у попередньо узгоджений термін. Останнім днем для виплати є 10 число наступного календарного місяця. Якщо до цього моменту працівник не отримав зароблені гроші, то це вважається затримкою зарплати та порушенням трудових прав.

Посольство України в Польщі детально пояснило, куди звертатися українцям, якщо роботодавець не виплачує зарплату. Є декілька способів добитися справедливості та отримати свої кошти.

Якщо роботодавець не виплачує зарплату, порушуючи ваші трудові права, можна звернутися до кількох інстанцій. Куди саме – залежить від трудового договору.

Для початку є механізми, що врегульовують конфліктні моменти безпосередньо між працівником і працедавцем. Першим інструментом, який можна використати, коли зарплату затримують, є Wezwanie do zapłaty. Це письмова вимога оплати праці. Такий запит можна написати в довільній формі або ж скористатися цим зразком.

У Wezwanie do zapłaty потрібно обов'язково вказати наступні дані:

  • ПІБ роботодавця і працівника;
  • адресу компанії;
  • вид трудового договору;
  • суму боргу та період затримки;
  • реквізити для нарахування коштів;
  • санкції, які можуть застосувати до роботодавця, якщо він проігнорує вимоги.

Wezwanie do zapłaty потрібно відправляти рекомендованим листом. Варто простежити, щоб документ був отриманий адресатом та зберегти квитанцію. Якщо ж роботодавець проігнорує ваш лист і не виплатить заборгованість, переходьте до наступних, серйозніших, інструментів впливу. А вони вже залежать від виду трудового договору.

Umowa o pracę регулюється Трудовим Кодексом. Нагадаємо, цей вид договору є найкращим для працівника: він дозволяє стягнути з нечесного роботодавця борги по зарплаті та гарантує соцзахист для робітників. Тому в разі невиплати або затримки зарплати за таким договором, можна скаржитися на роботодавця до Державної Інспекції Праці (PIP – Panstwowa Inspekcja Pracy).

Якщо у вас укладений цивільноправовий договір (Umowa o zlecenie), видачу коштів регулює Цивільний Кодекс. Відповідно, у разі невиплати чи затримки зарплати можна звертатися не тільки до Державної Інспекції Праці, а й позиватися до районного або окружного Суду праці. Українське посольство рекомендує звернутися до юриста, який вивчить ваші документи й допоможе виграти судову справу.

В тому разі, коли сума заборгованості складає до 75 тисяч злотих, варто позиватися до районного трудового суду. А якщо сума більша – до окружного. Розпочати судовий процес можна самостійно або ж скористатися допомогою трудового інспектора.

Після рішення суду на користь ошуканого працівника, роботодавець-порушник має сплатити не лише заборгованість по зарплаті, а й можливу компенсацію.

Якщо у вас не було трудового договору, то повернути зароблені кошти шансів практично немає. Але є варіант поскаржитися до Державної Інспекції Праці. Інстанція може накласти на роботодавця штраф за незаконне працевлаштування.

Як подати скаргу до PIP

Державна Інспекція Праці стежить за тим, щоб людей наймали на законних підставах, а роботодавець не порушував трудових прав працівників. До PIP можна скаржитись, якщо:

  • зарплату не виплатили вчасно або не в повному обсязі;
  • з окладу здійснюються незаконні відрахування;
  • порушені умови безпеки праці;
  • виникають проблеми з оплачуваною відпусткою.

Заява на недоброчесного роботодавця подається через Окружну інспекцію праці (Okręgowy Inspektorat Pracy). Можна принести документ до інстанції особисто, вислати його поштою або заповнити в електронному форматі. Дозволено скласти текст в довільній формі або скористатися зразком. Всі детальні вимоги до тексту можна переглянути за посиланням.

Зважайте на те, що Інспекція Праці не розглядає анонімні скарги. Але без вашого дозволу особисті дані не будуть відкриті для роботодавця.

Після отримання вашої скарги інспектор перевірить роботодавця, встановить достовірність інформації та обставини невиплати зарплати. Така перевірка триває близько місяця. Ця процедура є абсолютно безкоштовною для заявника. Якщо інспектор зафіксує факт порушення трудових прав, роботодавець-порушник отримає покарання: зобов'язання виплатити всі борги перед працівником, штраф або навіть судовий позов.

До речі, українці в Польщі можуть проконсультуватися щодо законності працевлаштування, трудових договорів та виплати заробітної плати. Для цього у Держінспекції Праці відкрили україномовну телефонну лінію: +48 22 111 35 88 (працює з понеділка по п'ятницю з 9:00 до 15:00).

PIP контролює не лише виплату зарплати, а й умови праці / Фото Unsplash

Як уникнути проблем із роботодавцем

У будь-якій країні, і місцеві жителі, і іноземні працівники не застраховані від недобросовісних працедавців та обману. Тому потрібно брати відповідальність за свої права і безпеку самостійно.

Перед працевлаштуванням варто ретельно перевірити компанію, до якої ви плануєте влаштуватися. Дізнайтеся, чи має вона реєстрацію, чи наявні у неї штрафи або випадки порушення трудових прав, чи не ліквідована ця компанія.

Таку перевірку можна зробити через Національний Судовий Реєстр Польщі (KRS) та Національний урядовий реєстр суб'єктів економіки (REGON). А якщо ви шукаєте роботу в Польщі через агенцію, то компанію можна перевірити через базу KRAZ.

Польща дуже зацікавлена в працівниках з України. Але варто визнати, що трапляються нечесні роботодавці. Вони готові скористатися недостатніми знаннями українців про трудове право Польщі та мовним бар'єром. Тому варто ретельно перевіряти компанію, у якій плануєте працювати та не погоджуватись на підозрілу неофіційну роботу.

А якщо ви натрапили на шахраїв, які не виплачують зароблені гроші, вимагають працювати понаднормово чи в поганих умовах, ви мусите знати, як захистити свої права.