Свіже дослідження про зарплати українців у Польщі опублікував аналітичний центр міжнародної агенції Gremi Personal. Половина українців повідомили про досить низькі зарплати в Польщі. Скільки саме заробляють біженці з України – далі в матеріалі.
Читайте також Які спеціалісти заробляють найбільше: ТОП-5 високооплачуваних вакансій в ЄС
Доходи українців у Польщі
Половина українських біженців у Польщі отримують низьку зарплату. У 2023 році переселенцям з України у Польщі в середньому платили по 3 000 – 4 000 злотих (28 000 – 38 000 гривень). Однак багато українських працівників повідомили, що заробляли менш як 3 000 злотих.
Частіше на низькі зарплати скаржилися саме воєнні біженці (49%), а не трудові мігранти (21%). Про таку статистику у своєму звіті повідомив Національний банк Польщі після того, як опитав 3 658 українців.
Середня заробітна плата мігрантів, які приїхали до Польщі до повномасштабного вторгнення, зросла на 38% у період з 2019 до 2022 року. А за останній період між 2022 та 2023 роками – на 6%. Середня чиста заробітна плата українців у Польщі становить близько 33 000 гривень.
До лютого 2022 року працевлаштованими у Польщі були 94% українських мігрантів, а вже під час великої війни – лише 64% українців. Це пояснюється тим, що до країни приїхали жінки з маленькими дітьми, які часто не можуть вийти на роботу.
З одного боку, це може бути пов'язано з більшим попитом на робочі місця в професіях, які виконують чоловіки, з іншого – жінки-біженки частіше здійснюють догляд за дітьми,
– пояснила такі показники директорка департаменту рекрутації Gremi Personal Анна Джоболда.
Українкам з дітьми в Польщі складніше вийти на роботу / Фото Shutterstock
Який рівень освіти в українських працівників
У період до повномасштабної війни більшість мігрантів працювали в Польщі на кваліфікованих посадах: зварювальниками, токарями та електриками тощо. А от біженці, які прибули після лютого 2022 року, були зайняті на простих роботах, які не вимагають спеціальних навичок.
Додатково аналітики опитали українців про їхній рівень освіти:
- 36% – мають середню технічну освіту;
- 26% – повну середню освіту;
- 18% – вищу освіту;
- 8% – базову середню;
- 6% – незакінчену вищу освіту;
- 3% – мають науковий ступінь;
- 1,5% – вищу технічну та незакінчену середню освіту.
Заробітна плата українських біженців у Польщі здебільшого залежить від підвищення мінімальної заробітної плати в польській економіці та рідко пов'язана з освітою, отриманою в Україні, незалежно від її рівня. Однак, якщо висококваліфіковані українці достатньо володіють польською мовою, то вони можуть конкурувати з поляками за вакантні місця,
– додала Анна Джоболда.
Нагадаємо, з 2024 року у Польщі вчергове зросла мінімальна зарплата. Як змінилися заробітки українців та який найменший оклад пропонує Польща – читайте в цьому матеріалі.