У 2024 році потік українців, які прибудуть до Нідерландів для працевлаштування, не знижуватиметься. Країна готова до цього напливу, однак всім охочим переїхати сюди слід з'ясувати, на яку роботу можна розраховувати, особливо, якщо почати пошук без вільного володіння нідерландською мовою.

Читайте також Ірландія змінює правила перебування українців: чого чекати з 1 лютого

Щоб допомогти українцям працевлаштуватися, міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo розповідає, які вакансії сьогодні залишаються актуальними та скільки вдасться заробити без знання мови.

У Нідерландах працевлаштована понад половина українців

У 2023 році 55% новоприбулих до Нідерландів українців були працевлаштованими. Згідно з даними національного статистичного агентства CBS, це на 11% більше, ніж у 2022 році.

Найчастіше оплачувану роботу отримували українці з тимчасовим захистом віком від 25 до 49 років. Більшість знайшла тимчасову роботу через кадрові агенції. Середня зайнятість становить 35 годин на тиждень.

Кожна процедура оформлення відбувалася за звичним для країни алгоритмом. Детальніше про нього – далі.

Отримати доступ до роботи можна тільки після легалізації

У Нідерландах процес легалізації фізичних осіб починається з отримання номера BSN, який виконує функцію ідентифікаційного коду. Також необхідно подати заяву на отримання тимчасового захисту у вигляді наклейки в паспорт, яку видає Служба імміграції та натуралізації Нідерландів (IND).

Зазвичай ця процедура займає близько одного місяця. Після цього українці мають право подавати заявки на вакансії без необхідності отримання додаткових дозволів.

Щоб легалізуватися у Нідерландах, слід отримати номер BSN та документ про тимчасовий захист

Щоб легалізуватися у Нідерландах, слід отримати номер BSN та документ про тимчасовий захист / Фото Unsplash

Зауважимо, що отримати статус тимчасового захисту в Нідерландах можуть:

  • українці, які проживали в Україні до 26 листопада 2021 року;
  • ті особи, які на законних підставах перебували в країні на момент початку повномасштабного вторгнення.

Важливо, щоб станом на 22 лютого 2022 року, люди, які претендують на легалізацію не мали чинних робочих віз або дозволів на проживання в інших країнах-членах ЄС.

Яку роботу та заробіток пропонують українцям в Нідерландах

На ринку праці Нідерландів зазвичай доступні близько 200 тисяч вакансій. Але більшість із них вимагає знання мови на рівні B1 та наявності водійського посвідчення. Водночас у країні бракує інженерів, фахівців з IT, медсестер, водіїв, механіків тощо.

Люди без знання мови можуть розраховувати на просту фізичну роботу з погодинною оплатою від 12 євро брутто. Після обчислення податків вона буде меншою.

Українці, які не володіють мовою, найчастіше затребувані у таких галузях:

  • сільське господарство (у теплицях чи на полі);
  • робота на складах;
  • харчова промисловість, зокрема на м'ясокомбінатах.

Так, працівнику на заводі м'ясної продукції платять 2 000 – 3 000 євро брутто. У теплицях люди одержують 1 800 – 2 500 євро брутто.

Робота в Нідерландах для українців

Робота в Нідерландах для українців / Фото Unsplash

Наразі на сайтах з пошуку роботи для українців у Нідерландах доступні такі вакансії:

  • ферма грибів шампіньйонів (Утрехт) – 18 євро за годину;
  • робота в теплиці (Роттердам) – 16 євро за годину;
  • робота в теплиці квітів (Амстердам) – 1 800 євро в місяць;
  • різнороб в пекарню (Алкмар) – 2 300 євро в місяць;
  • помічник або помічниця на нарізку овочів (Дронтен) – 2 400 євро в місяць.

Варто зазначити, що в Нідерландах з 1 січня 2024 року зросла "мінімалка" – з 1 995 євро до 2 070 євро на місяць. Також особи віком від 21 року матимуть право на мінімальну погодинну ставку в розмірі 13,27 євро. Ця значна зміна має на меті покращити фінансову стабільність та добробут робітників у країні.

Зверніть увагу Чехія змінила умови для українців: що потрібно знати про тимчасовий захист у 2024 році

Крім того, іноземні працівники несуть відповідальність за пошук і фінансування власного житла, оренда якого зазвичай обходиться від 300 до 450 євро на місяць.

Також на працевлаштування іноземців поширюються вікові обмеження. Як правило, роботодавці зацікавлені в кандидатах віком до 50 років.

До слова, Нідерланди не єдина країна, яка приваблює українців через хороші умови працевлаштування. До їх числа входить і Швейцарія. Ознайомитися з актуальними вакансіями та розміром заробітних плат в країні можна за посиланням.