Станом на лютий 2024 року уряд Швеції вже розробив законопроєкт, який чекали тисячі українців на території країни. Що зміниться на краще, з'ясував міжнародний сервіс TransferGo.

Зверніть увагу Канада до березня прийме ще майже 100 тисяч українців: на яку допомогу вони можуть розраховувати

Як отримати прихисток у Швеції

На території Швеції діє директива ЄС про тимчасовий захист. Наприкінці 2023 року уряд країни продовжив її термін щонайменше до березня 2025 року. Щоб отримати посвідку на проживання з тимчасовим захистом у Швеції, необхідно подати заявку на сайті міграційної служби країни.

Відповідно до директиви про тимчасовий захист, українці мають право:

  • мешкати на території Швеції (місце проживання надає міграційна служба);
  • отримувати фінансову підтримку;
  • офіційно працевлаштуватися.

Правом отримати захист на території Швеції вже скористалися понад 50 тисяч українців. Для життя вони обирають не лише Стокгольм, але й маленькі північні містечка. До слова, в Умео, яке з Полярним колом розділяє всього лиш 400 кілометрів, зареєстрували вже близько 200 українських біженців.


Підтримка українців у Швеції може зрости / Unsplash

Як Швеція готується посилити підтримку українців

Щоб перебування українців на території Швеції стало комфортнішим, уряд країни розробив спеціальний законопроєкт. Серед іншого він передбачає, що біженці зможуть отримати BankID, котрий:

  • відкриє доступ до користування електронними послугами;
  • допоможе українцям ідентифікувати себе в компаніях або установах.

Також законопроєкт передбачає, що доступ українців до шведської системи охорони здоров'я вийде на новий, ще якісніший рівень.

Міністерка Марія Мальмер-Стенергард зауважила, що законопроєкт винесуть на обговорення вже найближчим часом. В уряді очікують, що він набуде чинності вже восени 2024 року.

Це означає, що вони отримають зовсім інший доступ до шведської системи охорони здоров'я, можливість отримати BankID, а також отримують право на значно вищу підтримку,
– наголосила Мальмер-Стенергард.

Фінансова підтримка також зросте

Наразі українцям у Швеції виплачують 71 шведську крону на добу (близько 6,30 євро). Однак якщо законопроєкт ухвалять, сума допомоги збільшиться до 308 шведських крон (понад 27,26 євро). У результаті середня сума щомісячних виплат зросте до понад 800 євро. В умовах інфляції це зможе трішки покращити рівень життя українських біженців.


Сума допомоги збільшиться до 308 шведських крон на добу / Фото Shutterstock

Окрім допомоги від міграційної служби, українці також можуть отримати підтримку від місцевих громадських організацій. Однак звертатися до них варто напряму.

Що варто знати про життя у Швеції

Життя у Швеції – не дешеве. Левову частку прибутку доводиться платити за житло. Українці, які лише приїхали на територію Швеції, можуть оселитися у гуртожитках. Водночас перебувати там можна у середньому до двох тижнів. Далі країна запропонує житло в одній з місцевих комун. Самостійно обрати населений пункт не вдасться, доведеться їхати туди, де буде вільне місце. Проте є альтернатива – самостійно оплачувати житло.

Шведи дуже дружно ставляться до українців й охоче приймають їх на роботу. Та для повноцінної інтеграції потрібно володіти іноземними мовами. Щонайменше – англійською. В ідеалі – шведською.

На території країни є чимало безплатних мовних курсів для біженців. Окрім того, влітку 2023 року українці у Швеції отримали дозвіл на навчання у Komvux – мережі муніципальних навчальних закладів для дорослих.

Також для українців доступні курси, на яких допомагають опанувати нові професії.


Українці можуть безплатно вивчати шведську / Unsplash

Шведи розповідають, що у них – дуже багато клубів за інтересами. Можна вивчати мови, навчатися танцювати, займатися йогою, обговорювати прочитані книги та багато іншого. Українців запрошують долучатися. Це має полегшити інтеграцію у суспільство й допомогти зустріти нових друзів.