Переїзд у Польщу з дітьми: на що звернути увагу – досвід українки
Еміграція за кордон передбачає розв’язання низки важливих питань, зокрема потрібно подбати про житло, знайти роботу, правильно оформити документи та зуміти адаптуватись до нового суспільства. Коли мовиться про переїзд з неповнолітніми дітьми, то цих нюансів тільки більшає.
Закордон 24 поспілкувався з українкою Катериною Коноваловою, яка поділилась власним досвідом переїзду у Польщу з двома дітьми. Дівчина емігрувала у Варшаву з Києва у 2017 році, і зараз працює менеджеркою з розвитку українського ринку у міжнародній компанії грошових онлайн-переказів TransferGo.
Читайте також Бути мамою складніше, ніж далекобійницею, – українка про свій успіх у Польщі
Чому Польща – хороший варіант для еміграції з дітьми?
У Польщі, зважаючи на досвід багатьох емігрантів, одні з найкращих умов для адаптації молодих сімей. Особливо легко адаптуватись дітям у віці до 6 років, а мовний бар’єр у них зникає вже протягом кількох місяців. Однак Катерина радить почати вивчати польську ще до переїзду. За її словами, це допомогає уникнути подвійного стресу для дитини, яка потрапляє у повністю новий колектив та не розуміє, про що інші довкола розмовляють.
Які документи потрібні для переїзду у Польщу з дітьми?
Польща не має особливих вимог до сімей, які прагнуть в’їхати у країну з дітьми. Так, перетнути кордон з дитиною можна за наявності будь-якої візи або ж навіть із біометричним паспортом. Важливим етапом є отримання карти побиту (документа, який дозволяє довготривале перебування у Польщі). Для цього необхідно:
легально ввезти дитину на територію Польщі;
зібрати документи, які підтверджують право на легалізацію дитини;
подати відповідну заяву до воєводського ужонду на карту побиту;
отримати децізію (рішення про присвоєння статусу резидента);
оплатити та отримати дитячу карту побиту.
Отримати карту побиту на дитину можна лише надавши весь необхідний пакет документів. На сьогодні їх перелік такий:
дійсні закордонні паспорти батьків і дітей;
заповнена анкета;
фото дитини відповідно до візових правил;
поліс страхування на дитину;
підтвердження наявності місця проживання у Польщі (наприклад, договір оренди);
підтвердження платоспроможності сім’ї (наприклад, трудовий договір);
докази наявності відповідних обставин для легалізації дитини (наприклад, постійне проживання батьків у Польщі).
Які документи необхідно подати / Фото Pexels
Як влаштувати дитину у школу чи садок?
Слід зауважити, що освітня система Польщі дещо відрізняється від української. Так, вона поділяється на такі рівні:
дошкільна освіта (przedszkole) з 3 до 6 років;
початкова школа (szkoła podstawowa) з 6 або 7 років;
післяпочаткова школа (szkoła ponadpodstawowa) з 16 до 20 років (ліцеї, технікуми);
вища освіта з 18 років.
Зазначимо, що дошкільна та вища освіта у Польщі не є обов’язковими, однак перед початковою школою дитина повинна рік позайматись у підготовчих групах, які відкриті на базі шкіл та садків.
Школа
Обираючи район для проживання, слід звернути увагу на школу, яка "закріплена" за цим районом. Перевірте відгуки про неї в інтернеті, наскільки добре оцінюють вчителів та навчальний процес загалом. З досвіду Катерини, доволі складно перевести дитину в інший навчальний заклад, який розташований не у вашому районі проживання.
Для вступу дитини у школу батькам-іноземцям необхідно подати відповідну заяву, заповнену в електронному вигляді або на спеціальному формулярі. У перший клас дітей-іноземців приймають на тих же підставах, що й польських малюків.
Якщо дитина доросліша, то в старші класи початкової школи вона може піти на підставі документів українського зразка. Це може бути свідоцтво, довідка або інший документ, у якому вказані клас, ступінь та кількість років навчання на батьківщині.
Згідно з польським законодавством, місцеві школи надають дітям-іноземцям 2 додаткових заняття з польської мови на тиждень безкоштовно.
Як влаштувати дитину у школу в Польщі / Фото Pexels
Садок
Катерина розповідає, що влаштувати дитину у садок або ясла складніше, ніж у школу. Якщо у навчальний заклад за місцем проживання вас просто не можуть не прийняти, то потрапити у дошкільний навчальний заклад можна лише відповідаючи низці критеріїв.
Набір дітей у дошкільні навчальні заклади триває протягом кількох місяців, зазвичай з березня по травень. Відбувається все в онлайн-режимі, де на електронні заявки батьків присвоюють пункти, котрі і є вирішальними для прийому дитини.
На кількість пунктів впливає рівень доходу батьків, кількість дітей у сім’ї тощо. Якщо ви матір-одиначка з трьома дітьми, то шанси отримати місце у садку у вас дуже великі.
Влаштувати дитину у польський садок складніше, ніж у школу / Фото Pexels
Витрати на дитину у Польщі
Приватні садочки у Польщі коштують в середньому близько 1 000 – 1 500 злотих на місяць. Приблизно стільки ж коштує місце у приватній школі, тому такі витрати слід враховувати ще до переїзду.
Додаткові спортивні секції чи творчі гуртки обійдуться у близько 100 – 250 злотих на місяць. Пропозицій подібних занять для дітей різного віку є безліч, тому завжди можна знайти щось поблизу.
Додамо, що уряд Польщі виплачує на кожну дитину до 18 років по 500 злотих на місяць, а також надає одноразову фінансову допомогу у розмірі 300 злотих на початку навчального року. Щоб претендувати на такі виплати, слід податись на програми Dobry Start та Rodzina 500+.
Порада! Перебуваючи у Польщі, швидко й надійно переказуйте гроші з польского рахунку на український та навпаки завдяки сервісу TransferGo. Компанії довірились понад 2,5 мільйони користувачів по всьому світу, а їх служба підтримки розмовляє 9 мовами, зокрема українською та російською.