Закордон 24 поспілкувався з українкою Катериною Коноваловою, яка поділилась власним досвідом переїзду у Польщу з двома дітьми. Дівчина емігрувала у Варшаву з Києва у 2017 році, і зараз працює менеджеркою з розвитку українського ринку у міжнародній компанії грошових онлайн-переказів TransferGo.

Читайте також Бути мамою складніше, ніж далекобійницею, – українка про свій успіх у Польщі

Чому Польща – хороший варіант для еміграції з дітьми?

У Польщі, зважаючи на досвід багатьох емігрантів, одні з найкращих умов для адаптації молодих сімей. Особливо легко адаптуватись дітям у віці до 6 років, а мовний бар’єр у них зникає вже протягом кількох місяців. Однак Катерина радить почати вивчати польську ще до переїзду. За її словами, це допомогає уникнути подвійного стресу для дитини, яка потрапляє у повністю новий колектив та не розуміє, про що інші довкола розмовляють.

Які документи потрібні для переїзду у Польщу з дітьми?

Польща не має особливих вимог до сімей, які прагнуть в’їхати у країну з дітьми. Так, перетнути кордон з дитиною можна за наявності будь-якої візи або ж навіть із біометричним паспортом. Важливим етапом є отримання карти побиту (документа, який дозволяє довготривале перебування у Польщі). Для цього необхідно:

 • легально ввезти дитину на територію Польщі;

 • зібрати документи, які підтверджують право на легалізацію дитини;

 • подати відповідну заяву до воєводського ужонду на карту побиту;

 • отримати децізію (рішення про присвоєння статусу резидента);

 • оплатити та отримати дитячу карту побиту.

Отримати карту побиту на дитину можна лише надавши весь необхідний пакет документів. На сьогодні їх перелік такий:

 • дійсні закордонні паспорти батьків і дітей;

 • заповнена анкета;

 • фото дитини відповідно до візових правил;

 • поліс страхування на дитину;

 • підтвердження наявності місця проживання у Польщі (наприклад, договір оренди);

 • підтвердження платоспроможності сім’ї (наприклад, трудовий договір);

 • докази наявності відповідних обставин для легалізації дитини (наприклад, постійне проживання батьків у Польщі).

Які документи необхідно подати / Фото Pexels

Як влаштувати дитину у школу чи садок?

Слід зауважити, що освітня система Польщі дещо відрізняється від української. Так, вона поділяється на такі рівні:

 • дошкільна освіта (przedszkole) з 3 до 6 років;

 • початкова школа (szkoła podstawowa) з 6 або 7 років;

 • післяпочаткова школа (szkoła ponadpodstawowa) з 16 до 20 років (ліцеї, технікуми);

 • вища освіта з 18 років.

Зазначимо, що дошкільна та вища освіта у Польщі не є обов’язковими, однак перед початковою школою дитина повинна рік позайматись у підготовчих групах, які відкриті на базі шкіл та садків.

Школа

Обираючи район для проживання, слід звернути увагу на школу, яка "закріплена" за цим районом. Перевірте відгуки про неї в інтернеті, наскільки добре оцінюють вчителів та навчальний процес загалом. З досвіду Катерини, доволі складно перевести дитину в інший навчальний заклад, який розташований не у вашому районі проживання.

Для вступу дитини у школу батькам-іноземцям необхідно подати відповідну заяву, заповнену в електронному вигляді або на спеціальному формулярі. У перший клас дітей-іноземців приймають на тих же підставах, що й польських малюків.

Якщо дитина доросліша, то в старші класи початкової школи вона може піти на підставі документів українського зразка. Це може бути свідоцтво, довідка або інший документ, у якому вказані клас, ступінь та кількість років навчання на батьківщині.

Згідно з польським законодавством, місцеві школи надають дітям-іноземцям 2 додаткових заняття з польської мови на тиждень безкоштовно.

Як влаштувати дитину у школу в Польщі / Фото Pexels

Садок

Катерина розповідає, що влаштувати дитину у садок або ясла складніше, ніж у школу. Якщо у навчальний заклад за місцем проживання вас просто не можуть не прийняти, то потрапити у дошкільний навчальний заклад можна лише відповідаючи низці критеріїв.

Набір дітей у дошкільні навчальні заклади триває протягом кількох місяців, зазвичай з березня по травень. Відбувається все в онлайн-режимі, де на електронні заявки батьків присвоюють пункти, котрі і є вирішальними для прийому дитини.

На кількість пунктів впливає рівень доходу батьків, кількість дітей у сім’ї тощо. Якщо ви матір-одиначка з трьома дітьми, то шанси отримати місце у садку у вас дуже великі.

Влаштувати дитину у польський садок складніше, ніж у школу / Фото Pexels

Витрати на дитину у Польщі

Приватні садочки у Польщі коштують в середньому близько 1 000 – 1 500 злотих на місяць. Приблизно стільки ж коштує місце у приватній школі, тому такі витрати слід враховувати ще до переїзду.

Додаткові спортивні секції чи творчі гуртки обійдуться у близько 100 – 250 злотих на місяць. Пропозицій подібних занять для дітей різного віку є безліч, тому завжди можна знайти щось поблизу.

Додамо, що уряд Польщі виплачує на кожну дитину до 18 років по 500 злотих на місяць, а також надає одноразову фінансову допомогу у розмірі 300 злотих на початку навчального року. Щоб претендувати на такі виплати, слід податись на програми Dobry Start та Rodzina 500+.