За допомогою міжнародного сервісу TransferGo проаналізуємо умови для українських пенсіонерів у популярних європейських країнах. Які виплати та пільги передбачені для біженців похилого віку, яка ситуація з житлом та чи реально їм знайти роботу за кордоном – далі в матеріалі.

Читайте також Новий навчальний рік в школах Польщі: як підготувати дітей та у скільки це обійдеться

Як пенсіонеру обрати комфортну країну

З віком людям стає дедалі складніше пристосовуватись до кардинальних змін. Тож пенсіонерам, яким довелося виїхати за кордон, важливо отримати максимум підтримки в період адаптації. Перш за все, вони мають відчути, що життя триває. Для цього країни-партнери простягнули руку допомоги для українських біженців. Головне – не боятися її прийняти.

Обираючи країну для постійного проживання, краще орієнтуватися на прагматичні фактори. Наприклад, для пенсіонерів важливі такі аспекти:

 • безпека і стабільність політичної та соціальної ситуації в країні;
 • фінансова допомога для забезпечення життєвих потреб;
 • якість медичних послуг та доступ до них;
 • місцева культура та звичаї;
 • складність мови.

Дуже важливо звернути увагу на цінову політику в державі. Наприклад, скандинавські країни є комфортними, але доволі дорогими для життя. Тому перед виїздом варто дослідити ціни на продукти, житло та транспорт.

Також літнім людям складніше буде перелаштуватися на значно холоднішу або спекотнішу погоду, тому оптимальний варіант – європейські країни з помірним кліматом.

Польща

У Польщі зараз перебуває майже мільйон українців. Це наші найближчі сусіди й головний хаб при виїзді до інших країн Європи. З великих плюсів цієї країни для пенсіонерів те, що польська мова достатньо зрозуміла і її нескладно підучити на елементарному рівні. Крім того, місцеве населення загалом привітно ставиться до українців будь-якого віку.

Фінансову допомогу в Польщі виплачують міжнародні організації. Біженці, в тому числі й пенсійного віку, можуть отримати від 6 000 злотих за пів року.

Щоб мати право на пенсію в Польщі, необхідний мінімальний трудовий стаж. При цьому до уваги береться сума років роботи в Україні та Польщі. Країни підписали угоду про соціальне забезпечення ще у 2012 році.

Зокрема, оформити пенсію в Польщі можуть ті, хто:

 • на останньому місці праці були офіційно влаштовані в Польщі;
 • працювали у Польщі за трудовим договором або за договором-дорученням;
 • мають відповідний пенсійний вік у Польщі, тобто 60 років для жінок та 65 для чоловіків;
 • мають відповідний трудовий стаж: 20 років для жінок та 25 для чоловіків;
 • мешкають у Польщі на постійній основі.

А для тих українців, які мають пенсійну банківську картку, є можливість перевести українську пенсію на польський ZUS. Для цього треба заповнити необхідні форми та копії документів і надіслати до Пенсійного фонду в Україні.

Днями стало відомо, що українські біженці в Польщі зможуть отримувати гривневу пенсію поштою. Такий експериментальний проєкт уряд ухвалив 11 серпня. Поки що така послуга буде доступна лише в Польщі, але згодом пошириться і на інші країни.

Важливим є й інший аспект – Польща надає безплатне проживання для біженців пенсійного віку. Центри розміщення та поляки, які прихистили українців, отримують за кожного біженця по 40 злотих на добу.

У деяких містах діють клуби для літніх людей. Там формуються українські групи. З ними займаються мовою, вишиванням, в'язанням, малюванням, кулінарією, організовують поїздки для ознайомлення з краєм.

Як висновок, Польща є оптимальною країною для життя українських пенсіонерів. Безпосереднє сусідство, зрозуміла мова та привітні жителі, які готові підставити плече – все це допомагає літнім українцям адаптуватись швидше.

Адаптуватися та завести нові знайомства допомагають клуби для літніх людей/ Фото Pexels

Чехія

З липня Чехія відчутно змінила правила перебування для українських біженців. Набули чинності поправки до Lex Ukrajina V. Ці зміни торкнулися багатьох аспектів життя, зокрема фінансової допомоги та безкоштовного житла. Але не для пенсіонерів-біженців.

Річ у тім, що люди, яким понад 65 років, у Чехії належать до вразливих категорій, тому для них майже нічого не змінилось. Статус вразливої особи для пенсіонерів у Чехії доводити не потрібно, адже він автоматично "‎підтягується" за віком. Країна надає щомісячну фінансову допомогу. Для біженців, яким виповнилося 65 років, вона становить 4 860 крон.

Щодо витрат на житло, то суми залежатимуть від того, де саме проживають пенсіонери. Вони можуть і надалі користуватись безкоштовним соціальним житлом або орендувати квартиру. Якщо літні біженці обирають другий варіант, то Чехія надає додаткові виплати – 3 000 крон (якщо житло внесене до спеціального реєстру) та 2 400 крон (якщо воно не зареєстроване).

Також чехи подбали про медичну допомогу для біженців-пенсіонерів. Країна повністю сплачує за них страхові внески й для цього не потрібно жодних додаткових заяв чи підтверджень. Українські пенсіонери мають повний доступ до державного медичного страхування Чехії.

Також для людей пенсійного віку в країні передбачені знижки на проїзд у громадському транспорті. Вони можуть придбати пільговий проїзний всього за 165 крон (повна його ціна 550 крон). А у Празі для осіб після 65 років проїзд повністю безкоштовний.

Чехія доволі спокійна і передбачувана країна. Для українських пенсіонерів вона пропонує комфортне життя та непогані пільги. Жити в Празі та інших великих містах може бути доволі дорого, тому бажано звернути увагу, наприклад, на Остраву та Ржичани.

Німеччина

Серед країн-членів ЄС найбільше українців прийняла Німеччина. Серед них чимало пенсіонерів, які влаштували тут своє життя.

Цікаво, що в Німеччині не існує обов'язкового пенсійного віку. Це означає, що не потрібно припиняти роботу, якщо людина хоче продовжити працювати. В такому випадку пенсія буде вищою. Тому в країні чимало працюючих пенсіонерів серед місцевих.

Варто зазначити, що право на пенсію в ФРН дає робота на її території зі сплатою податків. Тому біженці, які нещодавно приїхали й не мають стажу, німецьку пенсію отримувати не можуть. Проте, держава не залишає цю категорію переселенців без підтримки — пенсіонери-біженці в Німеччині отримують соціальну підтримку чи допомогу з безробіття. Є такі варіанти:

 • якщо біженець з України досяг пенсійного віку за німецьким законодавством, то можна податись на виплату допомоги у місцевому відомстві соціального забезпечення (Sozialamt);
 • якщо біженець не працездатний, але ще не досяг пенсійного віку за німецьким законодавством (наприклад, йому 64 роки), то необхідно звернутися до місцевого Центру зайнятості (Jobcenter).

В середньому розмір допомоги для українських пенсіонерів у Німеччині сягає до 500 євро на місяць. Літні біженці тут мають право на соціальне житло. Для цього потрібно отримати свідоцтво Wohnberechtigungsschein, яке ще називають довідкою WBS. Але врахуйте, щоб отримати такий дозвіл, ваші прибутки не мають перевищувати 12 тисяч євро на рік.

62-річна Галина переїхала до Німеччини з чоловіком, дочкою й онуком. Їм пощастило виїхати з Ірпеня, поки там ще не почалось справжнє пекло. Галина розповідає, що у ФРН обов'язково потрібно стати на облік у Jobcenter та відвідувати курси німецької. У Центрі зайнятості старшим біженцям навіть пропонують роботу.

Мені так пропонували піти працювати на завод із виробництва фарби в сусідньому місті. Але тоді, звісно, втрачаєш виплати, та й за квартиру маєш платити сам. З моїх знайомих тут ніхто не погодився на таке,
– розповідає пані Галина.

Українські біженці будь-якого віку не можуть обрати регіон Німеччини, до якого вони потраплять. Цей розподіл відбувається автоматично. Але загалом про старших українців добре піклуються в усіх федеральних землях. Пенсіонери в ФРН мають пільги на проїзд в залізничному та громадському транспорті, на відвідування кінотеатрів та оплату мобільного зв'язку. Але можуть виникнути труднощі з вивченням мови.

Франція

Українські пенсіонери у Франції можуть претендувати на соціальну допомогу. Виплати тут нараховують за кожну добу. Самотні люди отримують по 6,8 євро на день. Сім'ї можуть мати від 10,2 євро на день. В сумі виходить близько 400 євро на людину за місяць.

Безкоштовне житло також пропонують. Для цього біженці звертаються до представників Червоного Хреста прямо на вокзалі. Їх селять до готелів чи баз відпочинку, де у кількох родин може бути спільна кухня. Літніх людей та жінок із дітьми намагаються розселити якнайшвидше.

Житло в Парижі та великих містах вже давно закінчилось. Тому з великою ймовірністю біженці потраплять до Нормандії чи Лілля. Але, можливо, це і на краще для старших людей. Їм не доведеться розбиратися в складних схемах паризького метро та вливатися в темп великого міста. Французька провінція чудово підходить для спокійного життя. І не будемо забувати, що там набагато дешевше, ніж у великих містах.

Медичне страхування у Франції забезпечує повний спектр лікування, включаючи консультації зі стоматологом, витрати на рецептурні ліки, аналізи, окуляри, зубні протези, слухові апарати тощо.

Взагалі французькі пенсіонери – це окрема тема для розмов. Вони ведуть дуже активне життя, зустрічаються в кафе та займаються спортом. Також старших людей можна зустріти на концертах, ярмарках і пікніках. Вони полюбляють грати у традиційну французьку гру – петанк. Старість у Франції дуже відстрочена і це гарний приклад для наших пенсіонерів.

Французькі пенсіонери дуже активні / Фото Unsplash

Ірландія

Грошова допомога в Ірландії виплачується щотижня – до 206 євро для дорослих. Також країна забезпечує безкоштовним житлом.

Ірландці дуже добре ставляться до українців. Волонтери зустрічають біженців просто в аеропорту Дубліна й одразу допомагають їм оформити всі потрібні папери на перший час. Це дуже добре для людей пенсійного віку, адже їх буквально "‎ведуть". Це знижує рівень стресу і допомагає швидше адаптуватися.

60-річна Лариса з Маріуполя поділилася своєю історією переїзду до містечка Роскарбері на півдні Ірландії. Спочатку головне було — отямитися й трохи відновитися, а вже потім вирішувати, як жити далі. Жінка пішла на безкоштовні мовні курси, їй дуже це допомогло. Коли почала трохи говорити англійською, пані Ларисі вдалось влаштуватись на роботу. Тепер вона працює в супермаркеті, щоранку розкладає товари на полиці. Ірландські жінки йдуть на пенсію в 66 років, тому серед її колег є ровесниці.

Як літнім людям адаптуватися в новій країні

Наводимо кілька порад, які допоможуть пом'якшити процес адаптації для пенсіонерів. Звісно, це дуже індивідуально і залежить від стресостійкості, здатності людини сприймати нове та вчитися. Але є кілька універсальних речей, які можуть допомогти пенсіонерам почати нове життя:

Вивчення мови. Це перший і найважливіший компонент. Без порозуміння не вийде повноцінно інтегруватися. Можна спершу вивчити лише базові речі: як спілкуватись у супермаркеті або лікарні. А далі вже старатися говорити з місцевими, не соромитися запитати, уточнити чи почати бесіду про погоду.

Пошук "‎своїх". За кордоном є українські діаспори, асоціації та інші організації. Спробуйте знайти їхні контакти та прийти на зустріч.

Підтримка зв'язку. У стресових ситуаціях сімейний зв'язок дуже важливий. Намагайтеся регулярно зідзвонюватися зі своїми рідними, які зараз далеко від вас.

Емоційне розвантаження. Знайдіть свій спосіб знімати стрес: заняття з психологом, хобі, прогулянки або спорт. Виділіть час, щоб побути на самоті й прислухатися до себе.

Прийняття допомоги. Українцям за кордоном надають багато різнобічної підтримки, тому користуйтеся нею. У новій країні це допоможе уникнути стресу з оформленням документів або пошуком житла.

За результатами опитувань, саме пенсіонери за кордоном найбільше хочуть повертатися в Україну. В поважному віці вже складніше звикати до нового місця і починати все з чистого аркуша. Але країни Європи готові інтегрувати українців будь-якого віку. Часом потрібно лише прийняти ситуацію і зробити крок назустріч.