Щоб уникнути неприємних ситуацій, слід знати, на що звернути увагу, підписуючи договір з оренди житла в Польщі. Окрім того, важливо звернути увагу на те, в яких випадках можливе його дострокове розірвання. Розібратися із головними нюансами допоміг міжнародний сервіс із переказу коштів TransferGo.

Читайте також Diiapl у Польщі: для чого він потрібен українцям та як його встановити

Різниця між видами договору на оренду житла у Польщі

Перед тим, як винаймач оселиться в обраному помешканні, йому запропонують підписати договір оренди, де будуть перераховані права та обов'язки обидвох сторін. У Польщі ці документи поділяються на два види:

  • традиційний (Tradycyjna umowa najmu);
  • оказіональний (Umowa najmu okazjonalnego).

Різниця між ними саме у пункті щодо питання виселення орендарів. Одразу зазначимо, що за традиційним договором мешканці більш захищені, тому часто власники зацікавлені у тому, щоб укласти з іноземцями саме оказіональний договір.

Виселення за традиційним договором оренди

Щоб виселити орендарів з помешкання до закінчення строку дії договору, власник повинен мати певні причини. У відповідному законі серед таких підстав виділяють:

  • заборгованість оплати за оренду більше ніж за два місяці;
  • пошкодження приміщення або майна;
  • передача квартири в оренду третім особам без згоди власника;
  • використання квартири не відповідно до договору оренди.

Важливо, що навіть при порушенні цих пунктів власник не може відразу виселити мешканця. Для початку він повинен надати письмове попередження. Якщо ж орендар проігнорував звернення, власник помешкання має право на дострокове розірвання договору.

Коли людину можуть виселити із орендованого житла у ПольщіКоли людину можуть виселити з орендованого житла у Польщі​ / Фото UnSplash

Часом власник та орендар не можуть дійти згоди – в цьому випадку орендодавець має змогу розв’язати конфлікт у судовому порядку. Після ухвалення рішення мешканцю дають місяць, щоб звільнити приміщення.

При цьому деякі категорії населення мають "підвищений" захист від виселення. Це стосується:

  • вагітних;
  • безробітних;
  • людей з інвалідністю або важкохворих осіб;
  • пенсіонерів, яким надається соціальна допомога з інвалідності.

Перш ніж призначати рішення про виселення, суд повинен переконатися, що уряд надав цим особам соціальне житло. Допоки такий прихисток шукають сім'я чи особа має право жити в орендованій квартирі.

Виселення за оказіональним договором

Нюанс оказіонального договору полягає в тому, що орендар повинен вказати помешкання, куди зможе переїхати після закінчення терміну дії оренди чи примусового виселення. Тобто третя особа (власник квартири) повинна нотаріально підтвердити, що у разі непередбачених обставин надасть місце для проживання.

Може зацікавити Зимові канікули: коли відпочиватимуть школярі у Польщі

Водночас слід зазначити, що виконання вимог у вигляді подання іншого житлового приміщення наразі не стосується громадян України. Від таких орендарів вимагається лише декларація про добровільне звільнення житлового приміщення на підставі договору оренди.

З іншими категоріями населення дострокове розірвання договору можливе при порушенні одного з його пунктів без можливості оскаржити рішення у суді. При цьому орендар повинен звільнити приміщення протягом 14 днів. Однак, якщо процедура дострокового розірвання договору прописана окремим пунктом, цей термін може відрізнятися.