Від місця проживання залежить комфорт та швидша адаптація у новій країні, тому це питання є вкрай важливим для емігрантів. Компанія TransferGo, яка часто ділиться корисною інформацією для українців за кордоном, цього разу підготувала 10 цінних порад для тих, хто шукає житло в Польщі.
Цікаво Переваги, недоліки та ризики: як трудова міграція впливає на економіку України
Що відомо про TransferGo
Компанія TransferGo спеціалізується на здійсненні швидких міжнародних переказів. TransferGo першим в Європі здійснив переказ грошей отримувачеві за 30 хвилин.
З допомогою сервісу близько 1,5 мільйона українців з легкістю та комфортом надсилають з-за кордону кошти своїм рідним.
Користувачі TransferGo відзначають такі переваги сервісу:
- простий та зрозумілий інтерфейс додатка;
- якісні консультації від служби підтримки, працівники якої спілкуються 9 мовами;
- вигідний курс;
- лояльність до клієнтів, зокрема можливість отримання бонусів;
- оперативність.
До того ж TransferGo постійно здійснює інформаційну підтримку трудових мігрантів.
З TransferGo зручні грошові перекази можливі за допомогою смартфону / Фото TransferGo
10 правил безпечної оренди квартири від TransferGo
Ставтеся з обережністю до рекламних оголошень
В оголошеннях про оренду житла в Інтернеті часто трапляється перекручена інформація. Власники схильні перебільшувати щодо зручностей помешкання. Таким чином житло може виявитися не настільки тихим, сучасним чи просторим, як обіцяють. Для уникнення прикрих несподіванок варто ставитися до рекламних оголошень з пересторогою та завжди особисто перевіряти всі варіанти з ретельністю.
Популярними сайтами для пошуку житла в оренду та купівлі є: otodom.pl, olx.pl.
Заздалегідь ознайомтеся з локацією
Не лише приміщення має значення, а й район проживання. Важко уявити комфортні будні без розвиненої інфраструктури та зон для прогулянок. Якщо до найближчого магазину потрібно добиратися щонайменше годину, поруч відсутні зупинки громадського транспорту, а про парк і мови не йде, тоді, мабуть, варто пошукати квартиру в кращій локації.
Перевіряйте право власності на квартиру
Цей пункт є дуже важливим. Ним у жодному разі не варто нехтувати. Задля власної безпеки треба обов'язково просити орендодавця пред'явити право власності на квартиру та витяг із земельного та іпотечного реєстру. Відмова має наштовхнути на підозри. Якщо житло належить не контактній особі, варто попросити довіреність від істинного власника.
Оцініть поточний стан приміщення
Трапляються випадки, коли недобросовісні власники намагаються виманити з квартирантів кошти за збитки, яких не було завдано. Скажімо, людина поселилася у квартиру зі зламаною посудомийною машиною, несправною мікрохвилівкою та старим столом у вітальній, що ледве тримається на ніжках, а через деяких час власник вимагає компенсувати амортизацію за знищення цих речей. У таких випадках винаймач квартири залишається абсолютно безпомічним, бо ніяк не може довести своєї правоти. Якщо у договорі прописано, що за руйнування майна треба виплатити компенсацію, обманута людина буде змушена це зробити. Отже, завжди треба фіксувати поточний стан квартири, робити знімки несправностей та документально зазначати про всі недоліки.
Можливість ремонтних робіт
Під час проживання людини у помешканні може зламатися і нова побутова техніка, адже будь-що може вийти з ладу у несподіваний момент. Тож в угоді варто, серед іншого, чітко прописати, хто повинен подбати про ремонт тих предметів, які перестали працювати не з вини орендодавця.
Варто обов'язково повідомити власника, якщо щось зламається, і вирішити питання щодо компенсації за ремонт. Якщо залишите це на останній момент, в більшості випадків доведеться платити з власної кишені або з кауції (kaucja – це певна страхова сума, яку бере польський орендодавець з орендаря з метою компенсації можливих втрат, пов'язаних з проживанням).
Повага до особистого простору
Наймач квартири не зобов'язаний відповідати на питання про свій робочий графік та години відсутності. Ба більше, надмірна увага до часу перебування особи у квартирі може натякати на те, що власник хоче приїжджати у періоди відсутності квартиранта. Про всі візити орендодавця слід домовляти наперед.
Домовленість про оплату
Домовлятися з орендодавцем про суму та дату щомісячних платежів для уникнення подальших непорозумінь теж треба заздалегідь. Так само слід погодити й спосіб оплати (готівкою чи банківським переказом). Умови можливого підвищення вартості оренди теж рекомендовано обговорити заздалегідь.
Ознайомтесь із комунальними рахунками
У договір обов'язково треба вносити показники, що стосуються платежів за газ, світло та водопостачання. Таким чином наймач може переконатися, що попередній мешканець не залишив після себе боргів. Також потрібно дізнатися, як опалюється будинок, які приблизно рахунки приходять взимку, щоб зрозуміти, в яку ціну насправді обійдеться житло. Важливо ще робити звірку лічильників з власником кожні 3 – 6 місяців, щоб не було неприємних сюрпризів з доплатою на момент виселення.
Платити наперед – погана ідея
Якщо власник вимагає завдаток без підписання жодних документів, це може бути шахрайськими діями. Перераховувати кошти безпечно лише після укладення відповідної угоди.
Договір як гарантія безпеки
Багато людей досі воліють домовлятися про оренду житла на словах, бо так простіше, дешевше та швидше. Однак, якщо виникають конфліктні ситуації, орендодавець без письмової угоди стає абсолютно незахищеним. Варто пам'ятати, що саме договір захистить ваші інтереси та права, а також дасть можливість отримати прописку (meldunek) і згодом виробити ідентифікаційний код (Pesel).
Договір неодмінно повинен бути укладений у письмовій формі та містити такі реквізити:
- місце і дату укладення документа;
- особисті дані обох сторін;
- дані всіх членів родини, які будуть з вами разом проживати (для прописки та отримання дозволу на проживання);
- детальний опис помешкання (площа, стан ремонту, наявність техніки тощо);
- розмір орендної плати;
- термін дії договору;
- умови, при яких договір буде розірвано достроково;
- всі права та обов'язки сторін;
- підписи.
Небезпечно винаймати житло без письмового договору / Фото Unsplash
На що варто звертати увагу при здачі в оренду житла іноземцям
Кожен орендодавець при здачі житла насамперед намагається захистити свої права. Відтак, договір слід читати уважно: цей документ має юридичну силу, тому всі положення доведеться виконувати, а якщо в угоді пропущений якийсь момент, то добитися від власника виконання додаткових зобов'язань не вдасться.
Усе частіше в Польщі власники житла хочуть укладати з іноземцями umowy najmu okazjonalnego – це договір оренди квартири, власник якої виступає фізичною особою, а не здійснює підприємницьку діяльність у сфері оренди приміщень. Така угода укладається на термін не більше як 10 років.
Орендодавці в Польщі надають перевагу najmu okazjonalnego з таких причин:
- захист прав власника від нечесних орендарів;
- можливість швидко відновити квартиру та продовжити оренду;
- правила захисту орендарів від виселення не застосовуються;
- низька вартість нотаріальних декларацій.
Зупинимося детальніше на третьому пункті. Najem okazjonalny нерухомості передбачає, що квартирант на вимогу власника може виселитися і переїхати у "запасне" помешкання, про яке повідомляє заздалегідь. Ця обставина може грати на руку власникам квартир, які здають житло сім'ям з дітьми. Польське законодавство забороняє виселення дітей "в нікуди", а umowy najmu okazjonalnego підтверджує готовність квартирантів переїхати в інше помешкання у будь-який момент. Тому українцям, які хочуть укласти такий вид договору, слід домовитися зі знайомими в Польщі про те, аби вказати їхнє житло як варіант для переїзду. В деяких випадках, як показує практика, можна навіть вказати "запасним" помешкання в Україні.
Також іноземцям, які шукають тимчасову квартиру в Польщі, слід звернути увагу на такі терміни:
- koszt wynajmu – основна вартість оренди;
- kaucja – застава, яка вноситься після поселення у квартиру (сума залежить від різних обставин, але не може перевищувати дванадцятимісячної орендної плати);
- czynsz – адміністративна плата, яка покриває податок на землю, прибирання, вивезення сміття, охорону тощо;
- media – комунальні послуги.
Поради від людей, яким доводилося винаймати квартири в Польщі
Львів'янка Ольга переїхала до Варшави через роботу. Розповідає, що в столиці житло дорожче, ніж в менше заселених містах. Головна порада від українки – не поспішати та звертати увагу на сезонність. Так, знайти дешеве житло на початку осені, каже дівчина, практично нереально, бо у цей час всі вигідні варіанти займають студенти.
Якщо контракт починається, наприклад, з вересня, то краще зайнятися пошуками квартири вже з червня. Потрібен принаймні місяць, щоб все роздивитися й обрати найкращий варіант. З власником можна домовитися про те, що ви заселитеся пізніше,
– радить дівчина.
Ще один трудовий мігрант дав цінну пораду. Віталій два роки тому кілька місяців винаймав помешкання у Вроцлаві. Зізнається, що знайшов дуже гарну квартиру, але власники були проти проживання з домашніми улюбленцями. Тоді хлопець вирішив обманути орендодавця і переховувати собаку. Зараз він категорично не радить повторювати його досвід. Про будь-який обман рано чи пізно стане відомо, тому не варто ризикувати власною репутацією.
Це була багатоповерхівка. Собака часто залишалася вдома сама і шуміла. Сусіди пожалілися власникові – і моя брехня виплила назовні. Почував себе дуже незручно,
– пригадує Віталій.
Проживання в хостелах
Якщо не вдається швидко знайти квартиру, а грошей на номер в готелі бракує, то чудовим варіантом стане тимчасове проживання у хостелі (kwatery pracownicze). За своєю суттю номер у хостелі нагадує гуртожиток, бо житло доведеться ділити з іншими людьми. Їхня кількість залежить від вартості помешкання: чим більше людей ночує у кімнаті, тим нижча вартість проживання.
Щоб зупинитися у польському хостелі, треба мати при собі паспорт та достатню суму грошей для оплати місця. На реєстрації гостю видадуть комплект постільної білизни, ключ від номера та запропонують місце у спеціальній комірчині для зберігання речей.
Звісно, тривалий час жити у хостелі незручно. Проте, таку можливість можна використати як вигідний проміжний варіант.
Хостел є варіантом бюджетного тимчасового житла / Фото Unsplash
Отже, винайняти житло в Польщі насправді не так складно, як може здаватися. У сучасний час ринок нерухомості та послуг з оренди дуже розвинений. Є багато компаній, які пропонують допомогу з пошуком житла та чимало сервісів, з якими знайти квартиру можна самотужки. Потрібно лише зберігати обачність та насамперед дбати про безпеку своїх інтересів.
Якщо ж виникне потреба надіслати з Польщі кошти в Україну, родині або для владнання робочих питань, то найпростіше це здійснити з TransferGo. Безпека, своєчасність та виправдання довіри користувачів є невіддільними атрибутами роботи міжнародної компанії.