Та навіть спрощена процедура отримання громадянства Німеччини має ряд вимог та нюансів. Міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo розібрався, як вона працюватиме та чи вдасться українським біженцям отримати новий паспорт.

Може зацікавити Оренда житла у Чехії: що пропонують різні регіони країни та де шукати варіанти

У Німеччині спростили отримання громадянства

Бундестаг схвалив зміни до процесу набуття німецького громадянства, в тому числі дозвіл на множинне громадянство. Згідно з новими правилами, з 1 червня 2024 року особи можуть отримати німецький паспорт після проживання в Німеччині протягом 5 років. А в разі успішної інтеграції цей термін може бути скороченим до 3 років. Нагадаємо, що раніше кандидати, які претендували на німецьке громадянство, мали проживати в країні щонайменше 8 років.

Скорочення цього терміну – не єдина зміна. Серед нововведень також виокремлюють:

  • Громадянство Німеччини за народженням. Діти іноземців тепер отримуватимуть німецький паспорт без зволікань, за умови, що хоча б один з батьків проживає в країні щонайменше 5 років.
  • Подвійне громадянство після досягнення повноліття. Після досягнення 18-річного віку дітям, які проживають в ФРН, не доведеться обирати між німецьким громадянством та тим, що було успадкованим від батьків.
  • Німецьке громадянство через шлюб відтепер можливе за умови, що особи здатні фінансово забезпечувати себе і свою сім'ю, не покладаючись на державну допомогу.

У Німеччині з 1 червня почне діяти спрощена система отримання громадянства

У Німеччині з 1 червня почне діяти спрощена система отримання громадянства / Фото Unsplash

Особливості спрощеної процедури отримання паспорта

Усі кандидати на громадянство Німеччини повинні відповідати низці вимог:

  • проживання в країні на підставі тимчасового дозволу від 5 років;
  • утримання власного житла;
  • сталий заробіток;
  • соціальне страхування;
  • сплата податків;
  • володіння відповідним рівнем мови.

Також одразу після заяви про спрощення процедури, людей найбільше зацікавив пункт про успіхи в інтеграції. Так, претендувати на скорочення терміну з 5 до 3 років можуть ті, хто:

  • володіє німецькою мовою на рівні С1,
  • бере участь у волонтерській діяльності,
  • має професійні успіхи та кваліфікацію.

Особи, які одружилися з громадянкою чи громадянином Німеччини, також мають право подати заяву на отримання німецького паспорта через 3 роки. Жодних додаткових умов для них не передбачено.

Кому відмовлять в отриманні громадянства

Зазначається, що відмовлятимуть у німецькому паспорті тим, хто вчиняє "антисемітські, расистські або інші дії з мотивів, що зневажають людську гідність".

Також не зможуть отримати німецьке громадянство особи, які демонструють невизнання рівноправності чоловіків і жінок, й практикують багатоженство.

Чи зможуть біженці з України отримати німецький паспорт за спрощеною процедурою

Зараз українцям продовжили статус тимчасового захисту до 4 березня 2025 року. До цього часу біженці, які прибули до Німеччини після 24 лютого 2022 року і вчасно легалізували свій статус, проживатимуть у країні 3 роки.

В теорії цього терміну достатньо, щоб скористатися спрощеною процедурою отримання паспорта. Однак на практиці українські біженці в Німеччині не матимуть права на прискорену процедуру отримання німецького паспорта.

Читайте також В яких країнах ЄС можна отримати повторний захист у 2024 році: умови для українців

Чи зможуть українці отримати німецьке громадянство за спрощеною процедурою

Чи зможуть українці отримати німецьке громадянство за спрощеною процедурою / Фото Shutterstock

Річ у тім, що українці, які прибувають в країни ЄС, переважно отримують тимчасовий дозвіл на проживання як засіб захисту від війни. Особи, які є власниками такого статусу, не можуть подавати заяву на отримання паспорта країни перебування. Прийняття нового закону жодним чином не змінило це положення.

Але існує варіант розв'язання цього питання. Українці, які прагнуть отримати німецьке громадянство, можуть домагатися іншого статусу. Для цього потрібно здобути освіту в Німеччині, отримати Блакитну карту ЄС чи посвідку на постійне проживання.