На жаль, дійти взаємної згоди щодо сплати аліментів на дитину вдається не завжди. За потреби, жінка може стягнути виплати на утримання дітей з їхнього батька навіть з-за кордону. Сьогодні міжнародний сервіс TransferGo допоможе розібратися, куди звертатися матері та як можна спростити цю процедуру.

Читайте також Де у Польщі найкрасивіша осінь: підбірка локацій, які варто відвідати у вихідні

Міжнародне законодавство

Жінка, яка виїхала за кордон, має повне право отримувати виплати на дітей від батька, що залишився в України. Адже те, що колишнє подружжя проживає по різні боки кордону, юридично ніяк не впливає на обов’язок утримувати дитину, поки вона не досягне повноліття.

Питання стягнення аліментів з-за кордону регулюється кількома міжнародними актами. Україна приєдналася до низки двосторонніх та багатосторонніх міжнародних угод, включаючи:

  • Конвенцію про стягнення аліментів за кордоном – міжнародний документ, який прийняли ще у 1956 році, але він є чинним і досі. Наша держава приєдналася до цієї Конвенції у 2006 році;
  • Конвенцію про міжнародно-правове стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання – це схожий документ, до якого Україна долучилася у 2013 році, що значно посилило можливості стягнення аліментів, без прив'язки до країни проживання.

Загалом існує три способи стягнення аліментів:

  • добровільний;
  • умовно-добровільний;
  • примусовий.

Якщо мати з дитиною перебувають за кордоном, питання з аліментами можна розв’язати на підставі нотаріально посвідченого договору. Цей спосіб працює, якщо батькам вдалось домовитись про фіксовану суму виплат на утримання дитини. Після цього укладається аліментний договір.

Втім, якщо дійти згоди про суму щомісячної допомоги від батька не вдалося, тоді справа буде вирішуватись у суді. Але в якому: українському чи іноземному?

Якщо чоловік добровільно готовий сплачувати аліменти – укладається договір про фіксовану суму / Фото Freepik

Як краще подаватися на аліменти: іноземні інстанції чи український суд

Подати на аліменти з-за кордону можна двома способами. Перший – коли мати, яка разом із дітьми проживає в іноземній країні, звертається з позовною заявою про стягнення аліментів із батька через компетентний орган за кордоном.

Так, можна звернутися до іноземного суду. Але така процедура може значно затягнутися в часі та буде більш бюрократичною. Адже за законом суд зобов'язаний повідомити батька про розгляд справи, просити його надати потрібні документи та надсилати запити. Це сильно затягує процедуру. Як наслідок судова тяганина може тривати від 6 місяців до 2 років.

Тому найлегше в такій ситуації звернутися до українського суду за місцем проживання батька. Значно спрощує процедуру те, що подати позов можна через Електронний суд. Для цього потрібно зареєструватися за допомогою цифрового підпису. Якщо є поважна причина (наприклад, перебування поза межами України), то брати участь у судових засіданнях можна по відеозв'язку. Але цей нюанс потрібно погодити заздалегідь і отримати дозвіл.

Також є варіант надіслати документи поштою і скористатися правовою допомогою українського адвоката, який буде представляти інтереси матері в суді.

Брати участь у судових засіданнях з-за кордону можна дистанційно / Фото Freepik

Як стягнути аліменти з-за кордону: покрокова інструкція

Якщо ви хочете через суд отримати кошти на утримання дитини, але перебуваєте за кордоном, потрібно мати рішення українського суду. Подати позов можна онлайн. Але спершу доведеться зібрати інформацію та всі необхідні документи:

  • Позовну заяву, у якій необхідно не лише зазначити свої дані, а й інформацію про відповідача: прізвище, ім'я, по батькові, дату народження, адресу проживання, місце роботи.
  • Копію паспорта та ідентифікаційного коду.
  • Копію свідоцтва про народження дитини.
  • Копію свідоцтва про розлучення.
  • Довідку про спільне проживання матері з дітьми (як варіант, дві довідки з однаковою адресою проживання).

Потім ці документи у PDF-форматі потрібно подати через сайт Електронного суду. Позиватися слід до районного суду за місцем реєстрації батька дитини.

Після розгляду справи (це зазвичай займає близько місяця), ви зможете отримати рішення суду в електронному вигляді за допомогою сервісу Дія. Не хвилюйтеся, таке рішення з кваліфікованим цифровим підписом судді має таку ж юридичну силу, як і його паперовий аналог.

Про які суми аліментів йдеться

Аліменти вираховуються з усіх видів доходів та винагород відповідача. Це заробітки з основної роботи та роботи за сумісництвом, а також премії, винагороди тощо. Але від них потрібно відняти військовий збір та ПДФО. З 1 липня 2022 року збільшився прожитковий мінімум в Україні. А в Сімейному кодексі України вказано, що розмір виплат на утримання дитини не може бути меншим за 50% прожиткового мінімуму.

Отже, мінімальна рекомендована сума аліментів за українським законодавством, становить:

  • на дітей до 6 років — 2 272 гривні;
  • на дітей від 6 до 18 років — 2 833 гривні;
  • на дітей від 18 до 23 років (у разі продовження навчання) — 2 684 грн.

Такі суми призначає суд, якщо той із батьків, який платить аліменти, має достатній дохід. Але якщо він не має грошей для таких виплат, тоді призначать мінімальну гарантовану суму аліментів:

  • на дітей до 6 років — 1 136 гривень;
  • на дітей від 6 до 18 років — 1 416 гривень;
  • на дітей від 18 до 23 років (у разі продовження навчання) — 1 342 гривні.

А от поняття максимального розміру аліментів – не існує. Прийнятна сума на утримання власної дитини залишається на розсуд та совість того з батьків, хто сплачує аліменти.

Несплачені суми аліментів накопичуються як борг. До нього також нараховується стягнення пені за прострочення виплат. І обидві суми все одно доведеться сплатити. Тому вигідніше це робити вчасно і в повному обсязі.

Тепер ви знаєте, що обов'язок сплачувати кошти на утримання дитини не залежить від країни перебування батьків. Тому подати на аліменти можна у будь-якій точці планети. Звісно, краще домовитись про матеріальну відповідальність із партнером і підписати договір. Та якщо цього зробити не вдалося, можна діяти через суд.