Канада надала притулок понад 230 тисячам громадян України, які втікали від повномасштабної війни. Біженці мають доступ до медичних послуг у цій країні, але з певними нюансами. Міжнародний сервіс TransferGo розповідає про все, що потрібно знати про медичне страхування, запис до лікаря та екстрену медицину в Канаді.
Читайте також Навчання за кордоном: що пропонують українським школярам в різних країнах Європи
Медична система в Канаді
Medicare – канадська система охорони здоров'я – у світі оцінюється на дуже високому рівні. Найкращим доказом її ефективності є тривалість життя канадців, яка у середньому становить понад 80 років. Це один із найвищих показників серед розвинених країн.
Медицина в Канаді безплатна за умови, що у вас є поліс медичного страхування. Без нього послуги у лікарнях будуть дуже недешевими. Охорона здоров'я в Канаді фінансується в основному з податків: і державних, і місцевих. Кожна провінція має свою систему медстрахування.
У медичних закладах зазвичай приймають терапевти первинної ланки. У кожного жителя країни повинен бути свій сімейний лікар, який регулярно спілкується з пацієнтом та веде його історію. Доволі часто канадці ходять до свого family doctor всією родиною протягом довгих років.
Терапевти здійснюють первинний огляд, проводять діагностику та виписують рецептурні ліки, а за потреби – скеровують людину до вузькопрофільних спеціалістів. Але перш ніж звернутися до сімейного лікаря, і канадцям, і мігрантам потрібно отримати картку медичного страхування.
Центральна лікарня в Торонто / Фото з Вікіпедії
Медичне страхування: які послуги безкоштовні
Health Insurance Card – картка державного медичного страхування. Вона дає змогу отримувати близько 70% медичних послуг безплатно. На пластиковому документі обов’язково має бути фотографія людини, підпис, номер страховки та адреса проживання.
Така картка видається окремо кожному члену сім'ї, навіть маленьким дітям. Біженцям варто почати оформлювати цю страховку якнайшвидше, тобто майже одразу після прибуття до Канади. Подаватися на Health Insurance Card потрібно саме в тій провінції, де ви оселилися.
Державне страхування дає змогу відвідувати family doctor та отримувати медичні послуги у будь-якій лікарні Канади. Більшість сервісів для пацієнта будуть безкоштовними, а рахунок за них лікар виставить державі. Під урядове фінансування підпадають:
- консультації сімейних лікарів та профільних спеціалістів;
- діагностика;
- лікування в стаціонарі;
- швидка допомога;
- щеплення;
- більшість операцій (апендицит, видалення ракових пухлин тощо);
- ведення вагітності та пологи.
А от заплатити доведеться за послуги дантиста (якщо це не екстрена хірургія), офтальмолога, психолога, косметолога, реабілітолога, фізіотерапевта тощо. Виписані ліки також потрібно оплачувати з власної кишені. Зважаючи на високу ціну на ці послуги, більшість канадців мають додаткові поліси страхування — або приватні, або від роботодавця (бенефіти). У другому випадку частина вартості медичного страхування вираховується із зарплати щомісяця.
Послуги деяких спеціалістів у Канаді – недешеві / Фото Unsplash
Без страховки лікарі в Канаді не приймуть. Звісно, ніхто тут не кине вас напризволяще в критичному стані, але після медичних маніпуляцій вам виставлять немалий рахунок. Тому якщо йдеться про плановий візит або профілактику, потрібно спершу зробити документи.
Як отримати державне медичне страхування в Канаді
Українці, які прибули до Канади за програмою CUAET, мають право на державну медичну страховку. Для отримання Health Insurance Card необхідно заповнити форму-заяву, бланк якої можна отримати в поліклініці, лікарні, аптеці або Організації допомоги мігрантам.
До заповненої форми-заяви потрібно додати:
- ID-документ (паспорт);
- картку постійного резидента (Permanent resident Сard) або документ, який засвідчує імміграційний статус (за CUAET);
- підтвердження вашої адреси проживання.
Подати заяву на медичне страхування також можна онлайн:
- в Онтаріо – за посиланням;
- у Британській Колумбії – тисніть тут;
- у Квебеку – за цим посиланням;
- у Манітобі – тисніть сюди.
Як потрапити до лікаря в Канаді
Важливою ланкою у канадській медичній системі є терапевти – сімейні лікарі. Саме family doctor прийме вас, якщо ви занедужали. Записуватись на візит потрібно за 1 – 2 дні. Це можна зробити телефоном, особисто в лікарні, а інколи є запис онлайн. Канадські терапевти приймають як у великих лікарнях, так і в амбулаторіях та приватних кабінетах. Під час візиту потрібно обов'язково показати свою карту страхування.
Саме сімейний лікар може поставити діагноз та виписати медикаменти. Це стосується і жарознижувальних препаратів та антибіотиків, які у Канаді неможливо придбати без рецепта.
Терапевт огляне вас, а далі – або самостійно призначить діагностику та лікування, або скерує до вузькопрофільного спеціаліста. Потрапити до такого фахівця буде трохи складніше, ніж до сімейного лікаря. Можна спробувати записатись на прийом наперед, але тоді доведеться чекати близько місяця. Тому і канадці, і мігранти зазвичай займають живу чергу до конкретного спеціаліста. Очікування іноді може затягнутися на кілька годин.
Також, звісно, можна звернутися до приватної клініки. Для цього не знадобиться скерування від сімейного лікаря. До того ж вам не доведеться довго чекати на прийом. Однак таке лікування дуже дороге, тому дозволити собі послуги у приватних медзакладах можуть далеко не всі.
Сімейний лікар огляне пацієнта і скерує до профільного спеціаліста / Фото Pexels
Як у Канаді викликати швидку
Щоб викликати швидку у Канаді, треба набрати єдиний номер 911. За це не доведеться платити, якщо вам дійсно потрібна екстрена допомога медиків. Якщо ж людині не загрожує небезпека і вона може дістатися до лікарні, тоді такий виклик коштуватиме 100 – 300 канадських доларів. Тому якщо канадці можуть самостійно доїхати до клініки, вони не викликають бригаду.
Швидка в Канаді безкоштовно приїде і до біженців, якщо вони мають медичну страховку. Зазвичай карета приїздить за 5 – 10 хвилин. Але якщо бригада медиків з якоїсь причини затримується, то першими можуть прибути поліцейські або пожежники. Вони також вміють надавати першу медичну допомогу. Далі пацієнта на кареті швидкої доправлять до стаціонару, де ним займуться профільні лікарі.
До чого українцям треба звикнути
Система охорони здоров'я в Канаді є якісною, але не ідеальною. Проте вона працює досить ефективно. Більшість популярних медичних послуг таки покриває державне страхування. Міські лікарні не поступаються за якістю послуг приватним клінікам. Також не виникає питань до компетенції канадських лікарів.
Але українцям медичне обслуговування в Канаді може здатися дещо повільним. Тут непросто з дня на день потрапити до профільного лікаря без черги. На це часто нарікають українські громадяни в фейсбук-пабліку "Українці Канади". Тож варто звикнути до того, що у канадських лікарнях ніхто нікуди не поспішає: пацієнти готові чекати своєї черги, тому закладають на візит до лікаря весь день, а медики – не метушаться, виконуючи свою роботу спокійно і систематично.