Наприклад, українці, які офіційно працюють на основі трудового договору, мають можливість повернути гроші, витрачені на дорогу від дому до місця роботи. Яка ще компенсація відповідно до Umowa o pracę передбачена в Польщі та в яких випадках – розповідає сервіс TransferGo.

Читайте також Як ефективно користуватися реферальною програмою TransferGo: дієві поради

Компенсація коштів за проїзд

В Польщі українці здебільшого живуть досить далеко від місця своєї роботи. Хтось добирається власним авто, а хтось користується громадським транспортом. Але в будь-якому випадку щомісячні витрати на дорогу виходять немаленькі.

Деякі роботодавці компенсовують дорогу своїми коштами, якщо це прописано безпосередньо в трудовому договорі (колективному договорі, окремо від угоди). Однак на законодавчому рівні цей обов'язок для роботодавця не закріплений.

Якщо роботодавець не повертає гроші, потрачені на проїзд, співробітник має право на податкове вирахування. У цьому випадку з бази оподаткування будуть відняті витрати на дорогу. Простими словами, працівник платитиме менше податків.

Витрати на дорогу можуть враховуватись при нарахуванні податків / Фото pexels

Розмір податкового вирахування може бути:

  • 250 злотих на місяць, якщо працівник живе у тому самому місті, де розташоване робоче місце;
  • 300 злотих на місяць, якщо працівник приїжджає працювати з іншого міста.

Якщо співробітник, який добирається громадським транспортом на підприємство, витрачає більше грошей, ніж встановлено законом, можуть враховуватися фактичні витрати. Але їх потрібно підтвердити документально, наприклад, індивідуальним проїзним абонементом.

Щоб застосувати податкове вирахування, працівник повинен подати відповідну заяву роботодавцю (Oświadczenie pracownika dla celów stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów). Або необхідно вказати підстави для вирахування під час подання річної декларації про доходи (PIT-36 і PIT-37).

Компенсація коштів на придбання окулярів

Згідно з польським законодавством, співробітник, який працює за умовою о праце, має право на компенсацію вартості окулярів або лінз. При цьому мають бути дотримані дві умови:

  • час роботи за комп'ютером не менше, ніж 4 години на день;
  • наявність медичного висновку про необхідність носіння окулярів або лінз (зазвичай видається під час профогляду).

Польські роботодавці компенсовують кошти, витрачені на придбання окулярів / Фото pexels

Компенсацію виплачує безпосередньо роботодавець. Законом не встановлено конкретної суми відшкодування. Тому її розмір на різних підприємствах може відрізнятись. Якщо встановлена ​​сума невиправдано маленька, працівник має право подати позов до суду на відшкодування збитків, отриманих внаслідок роботи за монітором без окулярів, які виписав лікар.

Для отримання компенсації потрібно подати роботодавцю відповідну заяву, медичний висновок щодо рекомендації носити окуляри / лінзи, а також квитанцію або рахунок на окуляри / лінзи.

Знаючи свої права та нюанси законодавства, можна зберегти більше грошей у сімейному бюджеті. Цим коштам можна знайти ефективніше застосування. Наприклад, можна підтримати близьких, які перебувають в Україні. Швидко та безпечно переказати гроші на карту будь-якого українського банку можна за допомогою міжнародного сервісу TransferGo.