Найближчими місяцями особливо актуальним буде процес адаптації школярів з України. Сервіс TransferGo поспілкувався із президенткою Фонду Zachód-Wschód Wsparcie Ольгою Степановою, яка розповіла, на що батькам слід звернути увагу, щоб діти якнайшвидше адаптувалися до польської школи.

Читайте також Дві основні проблеми, з якими стикаються українські школярі в Польщі

Як працює Akademia Wsparcia

Фонд Zachód-Wschód Wsparcie був заснований у 2020 році. Головна його місія – всебічна допомога та підтримка емігрантів із білорусі, які змушені були залишити країну після масових акцій протесту у 2020 році.

Коли розпочалася війна в Україні, Фонд запустив проєкт Akademia Wsparcia для українських дітей. Компанія Agro Poland надала безплатне приміщення, меблі та комп'ютери. Проєкт отримав підтримку від українських та білоруських підприємців, міжнародних фондів та організацій.

Президентка Фонду Zachód-Wschód Wsparcie Ольга Степанова
Президентка Фонду Zachód-Wschód Wsparcie Ольга Степанова / Фото надані Фондом

Переселенці, які не мають ноутбуків або необхідних умов за місцем проживання, приходили туди, щоб відвідувати заняття онлайн в українських школах. Крім того, було організовано уроки польської та англійської мов, математики, програмування, заняття з психологом, малювання для молодших дітей. Співробітники Фонду допомагали українцям оформити дітей до польських шкіл.

Цей проєкт продовжив свою роботу і в літній період. Діти відвідували уроки польської мови, математики, ходили в музеї, займалися на спортивному майданчику, грали в настільні ігри.

З початком навчального року школярі повернулися до звичайного графіка: до обіду вони відвідують онлайн-уроки в українських школах, а після цього долучаються до занять Фонду Zachód-Wschód Wsparcie згідно з розкладом.

Заняття з дітьми в межах проєкту Akademia Wsparcia / Фото надані Фондом

Поради для батьків щодо адаптації дітей у польських школах

  • Приділіть увагу вивченню польської мови. Пам'ятайте, що у польських школах проводяться додаткові заняття безплатно. Водночас дітям рекомендують пробувати говорити польською. Починати варто з простих фраз і не боятися помилитись.
  • Якщо дитина скаржиться на однокласників і їй не подобається вчитися у цій школі – треба дослухатися до неї. При необхідності можна змінити клас або ж навіть навчальний заклад.
  • У перші місяці зверніть увагу на поведінку дитини. Тривожні дзвіночки: вона була веселою та товариською, але раптом замкнулася в собі, не хоче розмовляти і розповідати про те, як справи в школі.
  • Не сваріть, якщо у дитини низькі оцінки. У Польщі навіть "двійка" вважається позитивною, врахуйте цей момент.
  • Будьте готові до того, що дитину можуть залишити на другий рік у тому ж класі. В цьому немає нічого страшного.
  • У жодному разі не ігноруйте випадки булінгу. Обов'язково треба звернутись із цією проблемою до вчителя чи навіть директора.
  • У зв'язку з переїздом як у дорослих, так і дітей можуть виникнути психологічні проблеми. Якщо батьки бачать, що не впораються самі з цим, слід звернутися до професійного психолога. Причому не лише дитині, а й дорослим також.

Лайфхаки для українців, чиї діти здобуватимуть освіту у Польщі

Батьки повинні врахувати: якщо дитина не навчається онлайн в українській школі, то її зобов'язані взяти до польської. З дітьми до 8 класу все просто: подати документи варто до найближчої школи до місця проживання. Якщо ви отримали відмову – звертайтесь до відділу освіти.

Зауважте У Польщі вийшла дитяча україномовна книга за підтримки сервісу TransferGo

З ліцеями та технікумами (стосується дітей, які закінчили 9 клас української школи) трішки складніше. У цих навчальних закладах обмежена кількість місць, зарезервованих для іноземців. Тому найкраще дзвонити і писати, а також приходити наприкінці травня – на початку червня до цих навчальних закладів, щоб здобути ці місця.