Міністерство праці Чехії пропонує запровадити зміни щодо термінів проживання із квітня 2023 року.

Читайте також У Франції українським біженцям видаватимуть картки з грошима: що відомо про нововведення

В чому полягають зміни

Українці, які отримали тимчасовий захист в країні, зможуть безплатно жити в екстреному житлі для біженців щонайбільше 150 днів. Мовиться про гуртожитки, пансіонати, готелі, квартири від організацій.

Якщо ж біженець відмовиться від запропонованого житла або залишить його більше ніж на 5 днів, це вважатиметься вичерпанням максимального терміну перебування.

Зазначається, що наразі в Чехії в таких приміщеннях проживають 70 000 українських біженців, держава виділяє компенсацію в 300 – 350 крон за добу. Через 5 місяців українці можуть оплачувати своє перебування або переїхати.

Мета такого підходу – звільнити місця для інших малозабезпечених людей і мотивувати біженців працювати. Держава оплачуватиме проживання для батьків з дітьми до 4 років, людей старше 65 років та людей з інвалідністю.

Українцям залишать варіант проживання у квартирах

Допомогу на проживання в квартирі й надалі виплачуватиме Центр Зайнятості. Люди, які безплатно приймають новоприбулих із візою тимчасового захисту у власному будинку чи квартирі, можуть продовжувати отримувати солідарну допомогу.

Згідно з пропозицією, новий вид допомоги почне надаватися при самостійному проживанні в квартирі. Цю надбавку отримуватимуть не лише приватні орендодавці, а й компанії чи організації. Розмір допомоги встановлюватиме уряд окремою постановою.

Загалом пропозиція викликала критику у деяких міністерствах і влади регіонів. Адже на ринку нерухомості критично не вистачає вільних квартир, куди біженці могли б переселитися з гуртожитків. Крім того, кажуть, якщо тисячі людей почнуть шукати квартири одночасно, це може вплинути на ціни.

Пропозиція Мінпраці – повністю "соціально нестерпна", адже запропоновані зміни можуть призвести до колапсу системи захисту біженців, торгівлі людьми, зростання бідності та експлуатації,
– зауважив омбудсмен.

Владу регіонів не влаштовує відсутність даних про величину доплати та те, що солідарна допомога та новий вид допомоги мають виплачуватися незалежно від доходу чи майна біженців і без обмеження часу.

Проєкт ще обговорюватиметься в уряді. Щоб закон набрав чинності, його має схвалити парламент і підписати президент.